Reklama

Polityka obronna

ABW zatrzymała prezesów podejrzanych o wyłudzenie VAT

Fot. ABW
Fot. ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejne dwie osoby z branży budowlanej dokonujące fałszerstw przy wystawianiu i sprzedaży faktur VAT. Straty Skarbu Państwa sięgnęły co najmniej kilkunastu milionów złotych. Zatrzymanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności - informuje Maciej Karczyński, rzecznik ABW

W wyniku śledztwa prowadzonego przez Delegaturę ABW w Katowicach od stycznia 2012 r. funkcjonariusze zatrzymali na terenie Lublińca dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem i sprzedażą fikcyjnych faktur kosztowych w zakresie usług i materiałów budowlanych. Zatrzymane osoby to prezes i były prezes w spółkach uczestniczących w przestępczej działalności.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała na terenie miast województwa śląskiego od co najmniej 2005 r. Przestępcze działania realizowano przy pomocy podmiotów gospodarczych formalnie prowadzących swoją działalność oraz szeregu firm zakładanych na osoby podstawione - tzw. słupy, w tym również na osoby nieżyjące. Odbiorcami fikcyjnych faktur VAT były setki firm z całego kraju.  

Przestępczy proceder polegał na wystawianiu fikcyjnych faktur VAT.  Za każdą z nich wystawiający otrzymywali w zamian od kilku do kilkunastu procent ich wartości. Następnie faktury te były sprzedawane innym podmiotom w celu zaniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym oraz uzyskanie zwrotu lub wykazanie nadpłaty podatku VAT. Straty Skarbu Państwa obecnie są szacowane na kwotę nie mniejszą niż 10 mln zł.

Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 lat. 

ABW

 

  • ABW
Reklama

Komentarze

    Reklama