Reklama

Geopolityka

600 mln USD na modernizację systemu Patriot

Testy rakiety PAC-3 12 kwietnia 2013 r. zakończyły się zestrzeleniem celu imitującego taktyczną rakietę balistyczną – fot. Lockheed Martin
Testy rakiety PAC-3 12 kwietnia 2013 r. zakończyły się zestrzeleniem celu imitującego taktyczną rakietę balistyczną – fot. Lockheed Martin

Raytheon otrzymał kontrakt na modernizację systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot o wartości ponad 600 mln dolarów.

Koncern Raytheon otrzymał 28 grudnia br. w ramach bezpośredniej sprzedaży komercyjnej kontrakt o wartości ponad 600 milionów dolarów na unowocześnienie posiadanego systemu do najnowszej obecnie konfiguracji. Firma nie zdradza jednak kim jest klient, wiadomo tylko że jest to jeden z dotychczasowych trzynastu użytkowników systemu.

Realizacja modernizacji systemu Patriot do tzw. Konfiguracji 3+, wraz z zamontowaniem nowego oprogramowania i osprzętu (Post Deployment Build 8), umożliwią wykorzystywanie pocisków przechwytujących PAC-3 MSE. Pozwoli to na rozszerzenie możliwości systemu Patriot w zakresie niszczenia taktycznych pocisków balistycznych.

Miesiąc temu Raytheon podpisał podobny kontrakt o wartości 225 mln USD na zwiększenie możliwości jednostek Patriot w również nieujawnionym przez firmę państwie. Wcześniej kontrakt na modernizację własnych zestawów Patriot zawarła Holandia. Działania podejmowane przez holenderskie siły zbrojne mają pozwolić na pozostanie baterii Patriot w służbie do 2040 roku.

Modernizacja "eksportowych" Patriotów jest stopniowa i poszczególni użytkownicy systemu decydują się na określone elementy w zależności od potrzeb i możliwości finansowych. Włączając ten najnowszy kontrakt, od grudnia 2014 r. 13 użytkowników systemu Patriot zainwestowało łącznie ponad 7,8 miliarda dolarów w postaci zakupów i unowocześnienia ich systemów.

System Patriot jest jednym z faworytów w polskim programie Wisła. Strona polska wystosowała wniosek Letter of Request w sprawie pozyskania ośmiu baterii Patriot z systemem IBCS, przekazany Amerykanom na początku września. Założono, że od trzeciej baterii może zostać dostarczony system radarowy nowego typu (dookólny). Jednocześnie zwrócono się do Stanów Zjednoczonych o dostarczenie rozszerzonej informacji o zestawie MEADS, branym pod uwagę w programie Wisła.

Czytaj także: Współpraca PGZ, Raytheon i Autosana ws. Wisły. Podpisano list intencyjny [Defence24.pl TV]

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. As

    16 wyrzutni na jednym podwoziu? Jak Rosyjscy sabotazyści zniszczą w jednostce lub tuż za bramą jednostki to masakra. Szczęściem produkty firmy Autosan jako nośnik więcej niż 4 nie udźwigną

    1. Kris

      Zauważ że przy tak małej ilości baterii jakie planuje zakupić Polska 4 kontenery na podwoziu byłyby słabością tego systemu Na jeden wrogi samolot odpalasz dwa pociski, a przecież baterie musza miec jeszcze inne pociski PAC-3 na rakiety balistyczne, bo taka jest idea tego zakupu. Druga jednostka ognia rowniez nie pomoze w latwym przeciazeniu OPL.

  2. Kris

    Podobają mi się wersję wyrzutni Patriot z 16-toma rakietami jak na zdjeciu Z jednej strony potężna strata w przypadku awarii lub zniszczenia, z drugiej siła ognia potężna Ciekaw jestem czy na jedna wyrzutnie można uzbroić w dwa typy rakiet pac 2 i 3

    1. gh

      Pocisk Pac2 nie zmieści się do kontenera Pac3, ale każdą baterię można skonfigurować tak, by używała jednocześnie obu rodzajów pocisków.

    2. Davien

      Teoretycznie można pojemniki rozmiarami sa takie same, natomiast nie jestem pewien czy system wyrzutni byłby je w stanie naraz obsługiwać

    3. Kris 212

      Może nawet w trzy typy

Reklama