Reklama

Jak poinformował Defence24.pl płk Sławomir Lewandowski, Główny Specjalista w Inspektoracie Uzbrojenia, do analizy rynku związanej z pozyskaniem bezzałogowych systemów rozpoznawczo-uderzniowych dla Sił Zbrojnych RP zgłosiło się 15 podmiotów. Są wśród nich polskie przedsiębiorstwa (prywatne i państwowe) i placówki badawcze, jak również firmy zagraniczne. W analizie biorą udział zarówno krajowi producenci dronów czy wykorzystywanych przez nie systemów (np. WB Electronics, ITWL, Optimum, BELMA) jak i spółki zajmujące się obrotem uzbrojeniem bądź przedstawiciele koncernów zagranicznych.

Jak zaznaczył płk Lewandowski, wśród zgłoszonych do analizy znalazły się: WB Electronics S.A., z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim, Instytut Lotnictwa z Warszawy, STUNNER Consulting Lucjan Mucha z Warszawy (przedstawiciel firmy RAFAEL), Elbit Systems Ltd. z Hajfy (Izrael), Yagal Sp. z o.o. z Warszawy, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. z Warszawy i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, warszawski Siltec Sp. z o.o., Leonardo S.A. z siedzibą w Rzymie, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie, paryska MBDA Missile Systems, OPTIMUM – Tymiński i s-ka spółka jawna z Warszawy, BELMA S.A. z siedzibą w miejscowości Białe Błota, spółka Poland-U.S. Operations sp. z o.o, Warszawa, warszawskie Asseco Poland, Israel Aerospace Industries z siedzibą w Tel Awiwie. 

Czytaj więcej: Warmate: Polska amunicja krążąca w akcji. "Podpisano dwa kontrakty eksportowe" 

Procedura analizy rynku otwiera drogę do pozyskania przez Siły Zbrojne RP systemów amunicji krążącej. Mają one razić cele na "średniej donośności", za pomocą "specjalistycznej zintegrowanej głowicy bojowej". Bezzałogowce zostały więc potraktowane jako amunicja kierowana średniego zasięgu zdolna do samodzielnego wykrycia i zniszczenia celu „wrażliwego czasowo” (ang. Time Sensitive Target – TST). 

DragonFly
Dragonfly z rozłożonymi wirnikami, wraz z szeroką gamą dostępnych głowic - fot. J.Sabak. Fot. J. Sabak.

Pod tą definicją kryją się zgodnie ze standardami NATO cele wymagające natychmiastowej reakcji ze względu na szczególne znaczenie lub zagrożenie, jakie mogą generować dla sił własnych. Mogą to być zarówno wykryte systemy artylerii, szczególnie niebezpiecznej w danej chwili broni czy zamaskowane pozycje ogniowe przeciwnika jak też kluczowe komponenty zaopatrzenia czy dowodzenia przeciwnika.

Czytaj więcej: Optoelektronika i drony dla OT. Trzy umowy podpisane [Defence24.pl TV]

Polski przemysł zbrojeniowy opracował kilka rozwiązań w zakresie lekkich bezzałogowców zdolnych do wykonywania uderzeń, w tym klasy amunicji krążącej. Przykładem jest kwadrokopter uderzeniowy DragonFly, opracowany przez WITU i wyposażony w głowice odłamkowe GO-1 bądź kumulacyjne GK-1. Ma on być wprowadzany do produkcji we współpracy WITU oraz należących do PGZ Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 (system bezzałogowy) i Belma SA (głowice bojowe). Umowy dotyczące kooperacji przy ich wdrożeniu zostały podpisane w ubiegłym roku.

Czytaj więcej: MSPO 2016: Bojowy bezzałogowiec DragonFly wyróżniony przez MON

Innym przykładem jest opracowany przez WB Electronics system Warmate. Może on być używany zarówno jako system rozpoznawczy, jak i uderzeniowy (klasy amunicji krążącej), przy czym wykorzystuje opracowane w WITU głowice GO-1 i GK-1, podobnie jak DragonFly. Grupa WB Electronics otrzymała już co najmniej dwa kontrakty eksportowe na systemy Warmate. Były one prezentowane na targach IDEX 2017 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a zainteresowanie ich produkcją wyrażała też Ukraina. 

Firma Optimum prezentowała w czasie MSPO 2016 system rozpoznawczo-uderzeniowy Pszczoła, przeznaczony do wsparcia pododdziałów na szczeblu plutonu i składający się z bezzałogowców rozpoznawczych i uderzeniowych, w tym z możliwością użycia głowic formowanych wybuchowo EFP. Z kolei Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych zademonstrował wielozadaniowy bezzałogowiec NeoX, który obok zadań rozpoznawczych (także dla użytkowników cywilnych), może być używany do atakowania celów głowicą kumulacyjną. 

Czytaj więcej: Spike, zmodernizowane T-72 i uderzeniowe drony w Górskim Karabachu. Taktyczne aspekty konfliktu

Wśród systemów produkcji zagranicznej można wymienić choćby izraelskie Harop, wykorzystane bojowo w konflikcie w Górskim Karabachu czy amerykańskie AeroVironment Switchblade. Należy zauważyć, że rynek sprzętu tego typu jest dynamicznie rozwijany. Co za tym idzie, w opracowaniu znajduje się znaczna liczba systemów uzbrojenia podobnej klasy. 

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. olo

    Polacy nie dadzą w łapę więc zostaną wybrane firmy zachodnie , szkoda.....

    1. kryty

      Nie wiem czy zauważyłeś, ale rząd się zmienił. Takie rzeczy już się nie dzieją. Wygra pewnie PGZ. Ciekawe czy dopuszczą też WB, czy zostanie im tylko eksport. Nie zdziwi mnie połączenie DragonFly dla bliskiego wsparcia i walk w mieście + Warmate na większe odległości.

  2. Marek1

    No to tylko patrzeć(za 1-2 lata) zakończy się post. techniczne i natychmiast można będzie rozpocząć przygotowanie do postępowania przetargowego(1-2 lata), które to wyłoni ścisła czołówkę firm mogących wziąć udział w ostatecznym post. technicznym(1-2 lata), po którym już tylko pozostanie zawrzeć umowę ze zwycięzcą i zaraz po rozpatrzeniu odwołań firm przegranych(2-3 lata) zacząć produkcję(1-2 lata), aby za kolejne 2-3 lata wprowadzić nowiuśki sprzęt do jednostek WP. I tym sposobem już za ok 10-12-tu latach staniemy się potęgą w zakresie syst. warmate. Pozdrawiam ...

    1. Podbipięta

      Ano nie bo każda kompania WOT ma mieć drony uderzeniowe a więc mówimy o szybkim przetargu na tysiące dronów.

  3. Polo

    Ten Warmate jeszcze jakos wyglada ale czy DragonFly przebije sie przez krzaki albo siatke maskujaca?

    1. krzysiek84

      On ma po prostu dolecieć, a eksplozja głowicy kumulacyjnej zrobi swoje.

  4. X

    Jaka jest odporność na "wrogie przejęcie" takich urządzeń, a nawet całych ich rójów ?

    1. Azza

      Na przejęcie raczej bardzo dobra ale na zakłócenie już dużo mniejsza.

  5. KevinLomax

    Ile kosztuje zestaw łączność sterowanie i np 4 bsl

  6. Azza

    Jaki jest koszt warmate-a?