Reklama

Siły zbrojne

400. Boxer dostarczony. Nowe kontrakty

Boxer GNGP. Fot. RMMV
Boxer GNGP. Fot. RMMV

20 grudnia 2016 r. armia holenderska otrzymała kolejny pojazd Boxer. Był to jednocześnie już 400 egzemplarz tego wozu dostarczony użytkownikowi końcowemu.

Czterechsetnym egzemplarzem dostarczonym użytkownikowi jest wyprodukowany przez firmę Rheinmetall MAN Military Vehicles Nederland B.V. w zakładach w Ede pojazd w wariancie opancerzonego wozu saperskiego (Geniegroeps voertuig/GNGP). Wraz z kolejnym Boxerem, dostarczonym także 20 grudnia 2016 r., armia Holandii dysponuje już 29 pojazdami tego rodzaju.

Jest to jeden z pięciu wariantów Boxera wykorzystywanych przez wojska holenderskie, służy do transportu saperów i ich sprzętu. Załoga składa się z kierowcy, dowódcy i strzelca, może przewozić do sześciu żołnierzy z wyposażeniem osobistym i specjalistycznym.

Holendrzy korzystają też z Boxerów w wersji ambulansu, wozu dowodzenia, ciężarówki i pojazdu szkolnego.

Program Boxer to efekt współpracy Niemiec, Holandii i Litwy, zarządzany przez organizację OCCAR. Obecnie, dzięki przyłączeniu się Litwy w 2016 r., portfel zamówień wzrósł do 696 pojazdów wszystkich wersji. Litwini zamówili 88 kołowych transporterów, które w ich wersji będą uzbrojone w armaty 30 mm i wyrzutnie pocisków przeciwpancernych. Nadano im nazwę Wilk.

Czytaj też: Litewski kontrakt stulecia podpisany. "Wilk" - bojowy Boxer.

Media podawały także kilka miesięcy temu nieoficjalną informację o planowanym zakupie niemieckich Boxerów dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Również producent informuje, że toczy na razie utajnione rozmowy z kilkoma kolejnymi potencjalnymi nabywcami tego pojazdu.

Reklama

Komentarze (1)

  1. O

    Pytanie czy skoro to 400. Pojazd ktory został wyprodukowany to czy w końcu ten cudowny patent z modulawa zabudową został w końcu po tych już prawie że 10 latach produkcji wykorzystany ? Czy dalej może wszystko wskazuję na moją teorię że idiotyzmem było tworzenie takiego rozwiazania które niesie za sobą wiele innych poważnych komplikacji których można by uniknąć nie wpadając na bezsensowne pomysły. Oświeci mnie ktoś kiedy w końcu tego użyja ?

    1. Max Mad

      Od początku tego używają tylko w ograniczonym zakresie (brak zamówień na inne wersje) na ten moment jest w służbie moduł podstawowy APC, moduł bojowy IFV, moduł MedEvac, moduł dowodzenia CP. To są moduły używane obecnie, reszta takie jak moduł inżynieryjny, przeciwlotniczy, artyleryjski ect. są w formie prototypowej ale zwyczajnie ich nie zamawiają. Nie to że są złe czy nie działają, po prostu względy finansowe.

Reklama