Geopolityka

300 pojazdów Guarani w armii Brazylii

Fot. www.eb.mil.br
Fot. www.eb.mil.br

16 marca 2018 r. w fabryce IVECO w Sete Lagoas w Brazylii odbyła się uroczystość przekazania trzechsetnego pojazdu opancerzonego VBTP-MR Guarani dla armii brazylijskiej.

Pojazd VBTP-MR Guarani powstał w pracowniach włoskiego producenta Iveco Defence Vehicles, oparto go na produkowanym przez IDV transporterze Superav, zaprezentowano go po raz pierwszy w roku 2011, jednak kontrakt na dostawę ogółem 2044 maszyn tego typu Brazylia podpisała już dwa lata wcześniej. Dostawy rozpoczęto w roku 2012 i mają potrwać do roku 2030. Umowa ma wartość 2,5 mld EUR.

Transporter Guarani zastępuje w armii brazylijskiej stare kołowe pojazdy opancerzone EE-9 Cascavel i EE-11 Urutu, produkowane lokalnie przez firmę Engensa.

Pojazd Guarani to kołowy transporter opancerzony w układzie 6x6 wykorzystujący modularną budowę, pozwalającą na integrację różnych rodzajów wież, broni, sensorów i systemów komunikacyjnych na wspólnym kadłubie. Wersja bojowego wozu piechoty wyposażona jest w bezzałogową wieżę UT30 uzbrojoną w armatę kalibru 30 mm i karabin maszynowy 7,62 wyprodukowane w należącej do koncernu Elbit brazylijskiej firmie AEL Sistemas.

Komentarze