Reklama

Geopolityka

300 pojazdów Guarani w armii Brazylii

Fot. www.eb.mil.br
Fot. www.eb.mil.br

16 marca 2018 r. w fabryce IVECO w Sete Lagoas w Brazylii odbyła się uroczystość przekazania trzechsetnego pojazdu opancerzonego VBTP-MR Guarani dla armii brazylijskiej.

Pojazd VBTP-MR Guarani powstał w pracowniach włoskiego producenta Iveco Defence Vehicles, oparto go na produkowanym przez IDV transporterze Superav, zaprezentowano go po raz pierwszy w roku 2011, jednak kontrakt na dostawę ogółem 2044 maszyn tego typu Brazylia podpisała już dwa lata wcześniej. Dostawy rozpoczęto w roku 2012 i mają potrwać do roku 2030. Umowa ma wartość 2,5 mld EUR.

Transporter Guarani zastępuje w armii brazylijskiej stare kołowe pojazdy opancerzone EE-9 Cascavel i EE-11 Urutu, produkowane lokalnie przez firmę Engensa.

Pojazd Guarani to kołowy transporter opancerzony w układzie 6x6 wykorzystujący modularną budowę, pozwalającą na integrację różnych rodzajów wież, broni, sensorów i systemów komunikacyjnych na wspólnym kadłubie. Wersja bojowego wozu piechoty wyposażona jest w bezzałogową wieżę UT30 uzbrojoną w armatę kalibru 30 mm i karabin maszynowy 7,62 wyprodukowane w należącej do koncernu Elbit brazylijskiej firmie AEL Sistemas.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Ja

  Zawsze mnie zastanawia na co oni się tam w tej Ameryce Płd. zbroją

  1. Lewandos

   Do rozprawy że społeczeństwem... i sąsiadami...

 2. Max

  U nas jest rosiek 6x6 tyle że jak wyjdzie z ukrycia to cały rynek będzie zalany a MON jeszcze że 2 lata po analizuje i dziękuję sami nie kupią i innym też niedadza zarobić.Bo wieza bo kupa i tak jak że Słowakami kupa kamieni zamiast kontraktu a tak to przynajmniej mielibyśmy licencje na działko ze Słowacji do bwp 1 i innych.

 3. lol

  Czyli jednak da się zbudować trójosiowy pojazd? A u nas nie.

  1. J-23

   Milisz się u nas powstał na bazie Skota Ryś i Irbis ,tylko nie było komu zadecydować o przebudowie ich na nowoczesne transportery.Kupiliśmy licencję na Patrię.(taki klimat),a BRDM-a można by przerobić na takiego Fenka,ale to trzeba umieć.

  2. Marek

   Się da. U nas też się dało. Choćby Irbisa. Po zamontowaniu opancerzenia kompozytowego mogło być 3+ wg. STANAG 4569. A dziś pewnie może nawet byłoby i lepiej. Gdzieś tak koło czwórki. Ten Guarani też pod tym względem jakimś cudem nie jest. Z tego, co wiem, ma mieć 4 wg. STANAG 4569 na maksie, po dopancerzeniu kompozytem. Czyli tyle, ile ma od przodu Rosiek w wersji bazowej bez żadnej dokładki. A trzeba pamiętać, że Guarani ma być podstawowym brazylijskim KTO.

 4. Za 20 lat wyjdzie z ukrycia

  A naszego roska 6 kolowca by niechcieli czasem przeciez to tajna broń pgz.

  1. Marek

   Nie chcieliby, choćby wyszedł i był najlepszy. Durni nie są i dlatego zawinszowali sobie pojazdy opracowane przy współudziale własnej armii w fabryce, którą także mają u siebie.

Reklama