Reklama

Siły zbrojne

10 milionów na zapomogi dla wojska

Fot. chor. Rafał Mniedło
Fot. chor. Rafał Mniedło

Resort obrony narodowej uruchomił pierwszą w tym roku transzę środków na zapomogi dla żołnierzy zawodowych. Jak podzielono środki na poszczególne dowództwa i jednostki wojskowe?

15 kwietnia w dzienniku urzędowym ministra obrony narodowej pod pozycją 66 ukazała się decyzja nr 53/MON w sprawie uruchomienia pierwszej transzy środków na zapomogi dla żołnierzy zawodowych. Tym samym resort uruchomił środki finansowe w wysokości 10 milionów złotych. Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania dokumentu przez sekretarza stanu Wojciecha Skurkiewicza.


Jak podzielono pierwszą transzę?
 

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych może liczyć na 6,76 mln złotych, w tym jednostki podległe Dowódcy Generalnemu 6,682 mln złotych oraz 78 tys. złotych dla żołnierzy pełniących służbę w dowództwie.

Dowództwo Operacyjne Rodzaju Sił Zbrojnych oraz podległe mu jednostki organizacyjne otrzymają na ten cel 180 tys. złotych.

Czytaj też: Egzamin z WF-u odwołany

Żołnierze zawodowi pełniący służbę w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnych oraz w podległych brygadach i batalionach mogą liczyć na kwotę 300 tys. złotych.

810 tysięcy złotych trafi z kolei do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz od podległych brygad, baz i innych podległych inspektoratowi jednostek. Dodatkowo 330 tysięcy złotych przeznaczone jest dla innych jednostek organizacyjnych będących na przydziale gospodarczym w IWsp SZ.

Żołnierze Dowództwa Garnizonu Warszawa i podległych jednostek mogą w ramach I transzy liczyć na zapomogi w łącznej kwocie do 620 tys. złotych. Ponadto do innych jednostek będących na przydziale gospodarczym DGW trafi 105 tys. złotych.

Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej oraz podległe jednostki mogą liczyć na transzę w kwocie 400 tys. złotych.

75 tysięcy złotych resort przeznaczyła na zapomogi dla żołnierzy zawodowych Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

W przypadku Wojsk Specjalnych podział wygląda następująco:

 • Jednostka Wojskowa NIL – 163 tys. złotych;
 • Jednostka Wojskowa Komandosów – 100 tys. złotych;
 • Jednostka Wojskowa Grom – 80 tys. złotych;
 • Jednostka Wojskowa Formoza – 37 tys. złotych.

Wojskowe służby specjalne także mogą liczyć na zapomogi, które rozdzielono pomiędzy Służbę Wywiadu Wojskowego oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego po 20 tys. złotych.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Jaroslaw Walczak

  Mam mieszane uczucia. Z jednej strony właściwym jest aby żołnierze zawodowi byli właściwie wynagradzani za swoją służbę....nie pracę... służbę. Z drugiej strony chciałoby się uniknąć sytuacji takiej jak w międzywojniu, gdzie lwia część budżetu obrony była pożerana prze uposażenie kadry oficerskiej. Swoją drogą jak zarabiają zawodowi szeregowcy ? Wujek google podaje kwoty w granicach średniej krajowej brutto ok 4 tys. Jak to wygląda w rzeczywistości?

 2. Stachu

  Czeka nas kryzys gospodarczy powinno się oszczędzać!!!.

  1. Skorpion

   Chcesz żyć w Pokoju , Szykuj się do Wojny. Panie Stachu .

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   Nie ma to jak zamiast kupować broń to dawać zapomogi !!!!!! zapomogi mają wielką siłę rażenia !!!

  3. Skorpion

   A jaką broń i w jakiej ilości kupisz pan za 10 miljonów.

 3. Rzyt

  Jakie zapomogi...za te 10 mln złoty kupcie żołnierzą,ktorych ja między innymi utrzymuje...np.kamizelki kuloodporne,wkłady balistyczne,stazy,buty...cokolwiek co im się przyda. A jak mało zarabiają mogą dorobić po pracy jak wielu innych ich kolegów i koleżanek. Mnie wozi autem np. żołnierz do pracy czy policjant i nie płaczą. 168 godzin normy to chory mit socjalistów

  1. Skorpion

   10 milionów podzielić na stan etatowy armi to około 144 142 żołnierzy daje to na twarz około 70,00 złotych no minus podatek . O co szum ??? W byle ministerstwie na pracowników departamentów ministrowie na nagrody wydaje 32 miliony. Opamiętajcie się . Właśnie o to chodzi w tych 10 miljonach żeby kadrę skłócić między sobą i terż że społeczeństwem.

 4. Tiks

  To żałosne. W dobie pandemii podnosić uposażenie dla wojska. A pielęgniarki często pracują za najniższą pensję.

  1. rezerwa 79

   To się skończyło.

  2. Jan

   To są zapomogi a nie podwyżka uposażenia

  3. Lech

   Co ty bredzisz moja córka pracuje i jest na trzech kontraktach bo ma prawo wyboru i przunosi po 15 tysiecy do domu a ja w kej wieku moglem pomazyc o takiej kasie

 5. Ja

  Jak zwykle dostaną je dowódcy...a szary szeregowy może że tylko pomażyć i poczytać że takie coś istnieje...jak pisze jeden z kolegów ...na węgiel , nowe opony..nikt nie kontroluje komu są te pieniądze dawane ,dostają Ci co siedzą na poziomie dowódców plutonów w górę..

 6. Zapomogi dla kasiastych

  Wyciąg z kont ile na nich ma kasy składające wniosek o zapomogę pomogę bo znowu zapomogi dostaną te same osoby a na kontach mają poodkładane po 60tysi ale zapomoga na nowe opony do auta się przyda

  1. Pawel

   Jak tak zazdrościsz zapomogi to ich do ot. Tylko lepiej siedzieć przed komputerem i pluć.

 7. emeryt

  Witam wszystkich. Po pierwsze jest kryzys... Przełożeni i politycy sami powinni wiedzieć czy stać Nas na takie ruchy finansowe jak zapomogi, żołnierz nie ma zastanawiać się nad tym czy stać go na lekarstwa, turnusy rehabilitacyjne dla najbliższych, On ma być dyspozycyjny i na rozkaz.. Takie jego przeznaczenie. A zapomogi to nie tak.... i pstryk.. To są np..rachunki przedstawione za leki, więc nie każdy żołnierz może dostać zapomogę - np na wymianę opon! Proponuję pozostawić decyzję naszym politykom i ich rozliczyć z podziału budżetu, a żołnierzom dać spokuj! I gwarantuje Państwu, iż każdy z nich ma sumienie i wie co jest tak naprawdę w tych czasach ważne.

  1. Kwiatek

   Słusznie

  2. Stary żołnierz

   Oj, oj. Byłem ławnikiem w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie i o tym sumieniu bym nie wspominał. Po analizie akt różnych spraw uważam, że decyzję przełożonych, dawniej i obecnie są podejmowane pod jakiś temat... - Są kriminogenne... Właśnie na opony, tani wypoczynek itp. Przez prawie 30 lat służby, jako oficer dostałem jedną zapomogę i to na wniosek kolegów! A nie przelewało mi się. Dobór negatywny nadal funkcjonuje. Widzę to na co dzień, jako emeryt. A gdy widzę berety w koniakowym kolorze, to żal mi tych "żołnierzy".

 8. Anka

  Nie wiem po co takie bzdury piszą nikomu niepotrzebne. Tak jak w innych normalnych zakładach są przyznawane pewne środki na zapomogi np na wypadek zdarzeń losowych, śmierci , choroby itd to tak samo żołnierze mają swoje zapomogi. Tak jest od lat i to nic nowego. Oczywiście w firmach prywatnych może takich rzeczy nie być ale gdzie indziej są.

  1. Franek

   Piszą o tym żeby mieć o czym pisać . Co ciekawego tu ostatnio przeczytałeś ? Może o nominacjach generalskich ? Albo o kartach paliwowych dla WOT ?

  2. Skorpion

   Pani Aniu. Ma pani rację każdy zakład pracy ma regulamin pracy i wynagradzania. Regulamin Socjalny i na podstawie tego wypłaca się zapomogi . No jest wtedy fundusz płacy i wynagradzania . No jest fundusz socjalny. A tu Dobry Pan pokazać chce jak dba o swoje sługi.

 9. Prawda

  Zapomogi dostają tylko wybrani czyli kadra na śmieszne rzeczy, zwykły żołnierz nie ma praktycznie szans to samo jeśli chodzi o tanie wczasy

  1. Nie wiem gdzie służysz i skąd masz takie wiadomości.Służe 13 lat, dużo wniosków opisywałem o zapomogę, każdy kto odpowiednio udokumentował pogorszenie swojej sytuacji materialnej dostał zapomogę.Mam na myśli choroby w rodzinie i koszty leczenia.

  2. łysy

   co Ty za pierdoły piszesz,co nie masz szans załapac się na tanie wczasy ale w czym jest problem nie mozesz przekrac 1490 zł na osobe zlozyc sobie rezerwacje a zapomogi to jest inna bajka juz kiedys doatalem a jestem tylko kpr.

  3. Paweł

   Z tanimi wczasami nie zgadzam się z tobą byłem już 3 razy bez problemu

 10. Sierżant

  Za co? Żołd przecież i dodatki mają! Skandal!

  1. Skorpion

   Jak by był Żołd to nie było by podatku . A tu moralnie pensja czyli ZUS, podatek od dochodu zdrowotne . A niby jakie według pana sierżanta są takie dodatki , proszę o przykłady i fakty ??!

  2. Jan

   Bredzisz, wojskowi emerytury nie pobierają z ZUS to dlaczego mają tam płacić składki

  3. Kaska

   ZUS do zolnierzy nie ma nic!!!!!

 11. Tommy

  Dajcie te pieniądze na domy małego dziecka tam przydadzą się bardziej.

  1. ja

   Lepiej zezwolić na aborcję i uprościć adopcje. A tym którzy pracują zostaw te pieniądze.

  2. Davien

   20 lat temu Szkocja wprowadziła prawo do aborcji dla małżeństw homoseksualnych i (pomijając brexit) kraj nadal istnieje.

  3. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   kwestia czasu

 12. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  Jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju zapomogi to nasza władza prezentuje iście olimpijski poziom !!!! Możemy być dumni w tej dziedzinie bez wątpienia jesteśmy światowym liderem !!! a kraje socjalistyczne to nam mogą buty czyścić z tym ich pseudo socjalizmem!!!!

 13. armatynalemiesze

  To jakiś skandal, że w dobie niepandemii ci ludzie byli tak źle wynagradzani, że trzeba im zapomogi ekstra dawać!!! Teraz w czasie pandemii nadal rodzin zawodowych ŻP nie potrafią wspomóc podwyżką, by nie musieli kolejny raz upokorzenia przechodzić? PODZIAŁ ŚRODKÓW NA ZAPOMOGI DLA ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH Lp. Dysponent Wysokość środków w zł 1 2 3 1. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w tym dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę w: 6 760 000 1a Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych 78 000 1b jednostkach organizacyjnych podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych 6 682 000 2. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w tym dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę w podległych jednostkach organizacyjnych 180 000 3. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę w podległych jednostkach organizacyjnych 300 000 4. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, w tym dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę w podległych jednostkach organizacyjnych 810 000 5. Inne jednostki organizacyjne niewymienione w tabeli i pozostające w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych na przydziale gospodarczym w finansowym dziale zaopatrzenia 330 000 6. Dowództwo Garnizonu Warszawa, w tym dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę w podległych jednostkach organizacyjnych 620 000 7. Inne jednostki organizacyjne niewymienione w tabeli i pozostające w Dowództwie Garnizonu Warszawa na przydziale gospodarczym w finansowym dziale zaopatrzenia 105 000 8. Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, w tym dla żołnierzy zawodowych pełniących służbę w podległych jednostkach organizacyjnych 400 000 9. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni 75 000 10. Jednostka Wojskowa Nr 4724 163 000 11. Jednostka Wojskowa Nr 4101 100 000 12. Jednostka Wojskowa Nr 2305 80 000 13. Jednostka Wojskowa Nr 4026 37 000 14. Służba Wywiadu Wojskowego 20 000 15. Służba Kontrwywiadu Wojskowego 20 000 OGÓŁEM 10 000 000 Jako weteran upadającej firmy właściciel nie mam na chleb z żoną i dziećmi, bo rząd nie pomaga jak powinien, a zamknąć interes potrafił. Umiem strzelać, więc jak na chleb mam teraz zarabiać? Ktoś zatrudnia na etacie, by móc jeszcze za dobry zarobek pozamykać zobowiązania? Tyle tysięcy firm i miliony Polaków i nie potrzeba zielonych ludzików, gdy tak źle w kraju rządzą. Łatwo o kolorową rewolucję, potencjał jest, nieprawdaż? Po co się zbroić skoro i tak bez naszej armii wschód i zachód się tu równoważą, a i Chiny wchodzą? Wystarczy dobrze zloty środek nasz rozgrywać. Patronów obcych nam nie trzeba, najwyżej kilka baz z paru zainteresowanych stron dla stabilizacji. Enklawa wolności i bezpieczeństwa i miejsce rozmów.

 14. adam

  To aż tak mało płacą, że zapomogi muszą dawać?

 15. Mjr

  A no tak przy tak ogromnych pensjach bidulki zapomogi potrzebóją,a normalny emeryt czy pracownik

  1. Stefan

   Trzeba było iść do wojska też byś dostał a teraz nie płacz

  2. Pepe

   Jakby wszyscy szli do wojska to byś z głodu padł i z gołą d...ą chodził. Rolnicy i krawcy też są potrzebni. Nie miałbyś pisać bo kto by cię nauczył? Kapral ¿

  3. Łukasz

   Dla ciebie 3, 800 zl wraz z dodatkami to ogromna pensja? Z czego na mieszkanie muszę wydac 1500zl.Zostaje 2300 na jedzenie, na benzyne, na dziecko, na ratę za samochód, na telefon itp. Wiem ze inni maja o wiele gorzej wiec nie narzekam ale nie przesadzajmy ze to ogromna pensja.

 16. OlinVakooja

  Honor nie jest na sprzedaż. To pokarze ilu oficerów może dumnie nosić swoje pagony. To właśnie z powodu honoru odszedłem ze służby by nie służyć tym którzy łamią konstytucję. Pis to największe zagrożenie dla bezpieczeństwa i suwerenności Polski

  1. Nie pamiętam podwyżki kiedy PO było przy korycie

  2. Pilot

   Bo PO nie kupowało armii na własność.

  3. Viola

   Ale Państw o nie było tak zadłużone jak teraz a takie przecież duże podwyżki dostaniecie jeszcze Wam mało co mają powiedzieć ludzie jak zarabiają po 1500 zł

Reklama