Siły zbrojne
Zmiany w normalizacji
Resort obrony narodowej znowelizował przepisy w zakresie zatwierdzania i wprowadzania dokumentów normalizacyjnych w sferze obronności i bezpieczeństwa państwa. Sprawdziliśmy zatem jakiego rodzaju zmiany wprowadzono.
Decyzja nr 5/MON opublikowana została 20 stycznia i z pewnością zainteresuje nie tylko specjalistów z Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji czy Centrum Certyfikacji Jakość WAT, ale przede wszystkim podmioty projektujące, produkujące i dostarczające uzbrojenie i sprzęt wojskowy.
Czytaj też: Akredytacja, certyfikacja i normy obronne
Zmiany
Nowelizacja decyzji w sprawie zatwierdzenia i wprowadzenia do stosowania dokumentów normalizacyjnych dotyczących obronności i bezpieczeństwa państwa wprowadza liczne zmiany w wykazie norm obronnych i podręczników normalizacji obronnej – uchyla kilkadziesiąt zapisów i wprowadza kilkadziesiąt nowych wpisów porządkujących.
Czytaj też: Dlaczego warto mieć certyfikowany system zarządzania w realizacji kontraktów dla wojska?
Ponadto Minister Obrony Narodowej na podstawie tej decyzji obliguje Dyrektora Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji do opublikowania na stronie internetowej w ciągu 14 dni aktualnego wykazu obowiązujących dokumentów normalizacyjnych - „Wykaz Norm Obronnych (NO) i podręczników normalizacji obronnej (PDNO)”.
Czytaj też: Wewnętrzny System Kontroli w zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu towarami o znaczeniu strategicznym
Komentarz eksperta
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr inż. Joannę Jasińską, Dyrektor Centrum Certyfikacji Jakości WAT.
Wprowadzone zmiany dotyczą wielu obszarów, które są w kręgach zainteresowania nie tylko instytucji wojskowych odpowiedzialnych za formułowanie wymagań, ale również dostawców uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Myślę, ze to oni będą w pierwszej kolejności zainteresowani tymi zmianami, ponieważ znowelizowane normy obronne będą wymagały niekiedy zmiany w podejściu do procesu produkcji, badań czy dostaw.
Dlatego pomysł, aby „Wykaz Norm Obronnych (NO) i podręczników normalizacji obronnej (PDNO)” był dostępny bezpośrednio na stronie internetowej Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji (WCNJiK) uważam za bardzo dobry. Usprawni to zapewne pozyskiwanie informacji przez przemysł obronny, który jest zobligowany do tego, aby na bieżąco monitorować i przeglądać wymagania prawne określane przez klienta wojskowego, w kontekście dostarczanego wyrobu lub usługi.
Ponadto informacja ta będzie wykorzystana również przez auditorów Centrum Certyfikacji Jakości WAT, którzy w procesie certyfikacji systemów zarządzania jakością i AQAP w organizacjach sektora Sił Zbrojnych będą mogli posiłkować się tym wykazem przy potwierdzaniu spełnienia wymagań prawnych.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie