Geopolityka
Zaprzysiężenie Chaveza przełożone - możliwy kryzys konstytucyjny
8 stycznia br. rząd Wenezueli ogłosił, że planowane na 10 stycznia br. zaprzysiężenie Hugo Chaveza na kolejną kadencję zostaje przełożone ze względu na jego zły stan zdrowia. Zdaniem opozycji oznacza to konieczność zastąpienia prezydenta przez przewodniczącego parlamentu.
Chavez, który ciągle nie wyzdrowiał po operacji nowotworu przeprowadzonej w zaprzyjaźnionej Kubie tymczasowo przekazał stery kraju swojemu zastępcy Nicolasowi Maduro.
10 stycznia miało się odbyć zaprzysiężenie Chaveza, ten jednak przekazał za pośrednictwem Maduro, że rekonwalescencja się przedłuży. Opozycja wskazuje na to, że w takim wypadku władzę powinien objąć przewodniczący parlamentu (obecnie Diosdado Cabello). Tymczasem środowisko Chaveza podnosi, że Konstytucja nie precyzuje skutków nie złożenia przysięgi w terminie i twierdzi, że prezydent nadal rządzi.
Opozycja spekuluje równocześnie, że stan Chaveza jest tak poważny, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo. Tłumaczyłoby to dlaczego państwowe media nie publikują żadnych materiałów, na których występowałby prezydent.
Mogłoby to oznaczać jednocześnie trwała niezdolność do sprawowania urzędu i konieczność rozpisania w ciągu 30 dni nowych wyborów - opcji, której nie bierze pod uwagę obecna ekipa rządząca.
Aktualizacja: Trybunał Konstytucyjny Wenezueli orzekł, że prezydent może być zaprzysiężony w późniejszym terminie bez negatywnych skutków prawnych.
(MMT)
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102