Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Zaprojektowano odzież niewykrywalną dla dronów. Będzie używana przez wojsko?

  • Fot. Służba Więzienna
    Fot. Służba Więzienna

Nowojorski projektant mody Adam Harvey stworzył kolekcję ubrań, zwaną Stealth Wear, która czyni ludzi niewidzialnymi dla dronów. Zainteresowanie projektem wyraziły firmy produkujące mundury dla armii amerykańskiej

Odzież ta wykonana jest ze specjalnie zaprojektowanego włókna, które ma właściwości pochłaniania ciepła, przez co uniemożliwia jego wykrycie przez kamery termowizyjne, z których korzystają samoloty bezzałogowe. Ubrania takie występują w kilku wersjach: bluzy z kapturem, hidżabu i burki.

Więcej: Chuck Hagel likwiduje medal dla pilotów dronów

Inspirację do swojego projektu Harvey zaczerpnął m.in. od Afgańczyków, którzy do ukrywania się przed czujnikami podczerwieni używali folii antywstrząsowych, takich które można znaleźć w apteczce pierwszej pomocy.

Projektant podkreśla, iż w przypadku jego kolekcji od wartości estetycznych ważniejsza jest kwestia ochrony prywatności ludzi, która została znacznie ograniczona wraz z rozpoczęciem stosowania bezzałogowców na szerszą skalę.

Więcej: Rywalizacja o drony dla amerykańskiej armii. Lockheed ujawnia nowe szczegóły

To nie pierwszy projekt Harveya, w którym wykorzystuje się modę do walki ze szpiegostwem. W 2010 r. przedstawił on prototyp odzieży „anty-paparazzi”, która odbijała światło fleszy aparatów fotograficznych, a później zaprezentował specjalny rodzaj makijażu, który pomagał oszukiwać systemy rozpoznawania twarzy.

Wszystko wskazuje na to, iż jego najnowszy wynalazek zostanie wykorzystany w praktyce. Zainteresowanie tym projektem wyraziło już kilka firm produkujących mundury wojskowe na zlecenie armii amerykańskiej.

Więcej: Smartfon może być naziemną stacją kontroli dronów

Odzież ta ma znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie używane są drony. Nie każdego będzie jednak stać na taką ochronę. O ile najtańsze koszule kosztują nieco ponad 45 dolarów, to ceny innych rodzajów ubrań sięgają kilku setek, a za burkę trzeba zapłacić już ponad 2 tys. dolarów.

(AK)



 
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama