Zakupy gazosygnalizatorów

30 kwietnia 2020, 08:26
BRDM-2
Fot. kpt. Piotr Spólny/7BOW
Reklama

1. Regionalna Baza Logistyczna z Wałcza rozpoczęła postępowanie w sprawie dostawa środków indykacyjnych do gazosygnalizatorów oraz do polowego laboratorium chemicznego. Informujemy o szczegółach tego zamówienia.

28 kwietnia w biuletynie informacji publicznej 1. RBLog ukazało się ogłoszenie dotyczące zamówienie dostawy środków indykacyjnych. Logistycy z Wałcza tym samym uruchomili proces zakupu zestawów wskaźnikowych do GSP-11 oraz GSA-12, a także zestawów do polowych laboratoriów chemicznych PCHL-3M. 

Automatyczne Sygnalizatory Skażeń GSP-11/GSA-12 to urządzenia wykorzystywane przez wojska chemiczne jako przyrządy rozpoznania skażeń́ chemicznych i stanowiące wyposażenie pojazdów BRDM-2rs i BRDM-2rsM.

PCHL-3M służy do analizy powietrza oraz próbek materiałów ciekłych i stałych podejrzanych o skażenie bojowymi środkami trującymi, środkami dywersyjno-sabotażowymi, środkami roślinobójczymi, toksycznymi kationami, podstawowymi toksycznymi środkami przemysłowymi oraz środkami pochodzenia biologicznego.

Umożliwia wykrycie, zidentyfikowanie i półilościowe oznaczenie następujących substancji toksycznych:

 • bojowych środków trujących: sarin, soman, tabun, VX, iperyt, luizyt, adamsyt, chloroacetofenon, CS, CR, BZ, fosgen, chlorocyjan, arsenowodór;
 • substancji pochodzenia biologicznego: botulina, cholera, wąglik, rycyna.
 • środków dywersyjno–sabotażowych: alkaloidy: strychnina, weratryna, brucyna, apomorfina, akonityna;
 • toksycznych środki przemysłowe: amoniak, chlor, siarkowodór;
 • toksycznych kationów: ołów, tal, selen, antymon, arsen, chrom, rtęć, kadm;
 • środków roślinobójczych: estry kwasów fenoksyoctowych.

Laboratorium jest układem przenośnym obsługiwanym przez jednego żołnierza. Ma formę otwieranej walizki, zaopatrzonej w zestaw kółek ułatwiających przemieszczanie się z zestawem. Wszystkie odczynniki oraz materiały umieszczone się w szufladkach znajdujących się w skrzydłach walizki, natomiast przegroda oddzielająca skrzydła walizki, po rozłożeniu zestawu stanowi blat roboczy. Zapas odczynników i środków do analizy umożliwia przeprowadzenie w sumie około trzystu różnych analiz chemicznych.

Warto zauważyć, że postępowanie prowadzone jest w ramach procedury przyśpieszonej. Jako kryterium wyboru zastosowano kryterium ceny i terminu dostawy – z wagą odpowiednio 90 i 10 procent. Zamówienie składa się z części gwarantowanej i opcjonalnej. Wykonawcy mają możliwość złożenia ofert częściowych. Czas realizacji zamówienia określono na pięć miesięcy od udzielenia zamówienia.

Zamówienie ogółem obejmuje:

- dostawy gwarantowane:

 • 46 zestawów środków wskaźnikowych do GSP-11;
 • 55 zestawów środków wskaźnikowych do GSA-12;
 • 16 zestawów A do PCHL-3M;
 • 12 zestawów B do PCHL-3M;

- dostawy opcjonanle:

 • 17 zestawów środków wskaźnikowych do GSP-11;
 • 18 zestawów środków wskaźnikowych do GSA-12;
 • 7 zestawów A do PCHL-3M;
 • 5 zestawów B do PCHL-3M.

Termin składania ofert upływa już 7 maja.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Fenol
piątek, 1 maja 2020, 09:55

Z Brdm wysiadłem 20 lat temu. Jak widać nic się nie zmieniło. Zamiast detekcja skażeń opierać o metody techniczne, tkwimy w technologi z lat 60tych. Masakra. Przeszłość to spektrometry nie próbówki.

ryszard56
czwartek, 30 kwietnia 2020, 17:29

I stary BRDM 2 masakra dla wojsk rozpoznania,proszę Feenka w dużej ilości

Logistyk z Jastrzębia
czwartek, 30 kwietnia 2020, 13:20

Czyżby wojska chemiczne dostaly NOWE analizatory? Ale po co Gdzie oni sa?

Tweets Defence24