Zabytkowy czołg FT-17 u prezydenta Komorowskiego

10 listopada 2013, 09:16
fot: MON
fot.: MON
Fot.: MON
Fot.: MON
Reklama

Zabytkowy czołg Renault FT 17 jest pamiątką trudnego procesu odzyskiwania niepodległości, walki o polskie granice – mówił w sobotę prezydent Bronisław Komorowski. Czołg można było obejrzeć podczas dnia otwartego przed Pałace Prezydenckim. 11 listopada pojedzie na czele marszu z okazji Święta Niepodległości i stanie przed Belwederem. 

Podczas sobotniego spotkania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Bronisław Komorowski dziękował za tempo prac nad przywróceniem świetności czołgowi-weteranowi. - Ten czołg będzie cieszył i dorosłych, i dzieci, będzie cieszył jako pamiątka narodowa, będzie cieszył, jako jeden z najcenniejszych zabytków broni pancernej – zaznaczył i udekorował czołg biało-czerwoną kokardą..

Prezydent dziękował Ministrowi Obrony, Sztabowi Generalnemu, Dowództwu Wojsk Lądowych za skuteczną operację przejęcia czołgu, przewiezienia go do Polski, a także jego rewitalizację. Dziękował też przemysłowi obronnemu, który włożył wiele wysiłku, serca w to, aby ten czołg już dziś mógł jeździć i uświetnić Marsz „Razem dla Niepodległej”. 

W renowację czołgu zaangażowane były Ministerstwo Obrony Narodowej, Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Wojsk Lądowych, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, Polski Holding Obronny oraz Bumar Łabędy.

Prezydent zaprosił wszystkich do udziału w poniedziałkowym Marszu. Wskazywał, że czołg-weteran sam w sobie jest pamiątką trudnego procesu odzyskiwania niepodległości, walki o polskie granice. 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości będzie on jechał na czele Marszu „Razem dla Niepodległej”, a po jego zakończeniu do godziny 19.00. będzie można go oglądać na dziedzińcu Belwederu. 

Renault FT 17 to najstarszy typ czołgu, jaki służył w polskim wojsku. Odnaleziony w Afganistanie w 2012 roku pojazd to egzemplarz, który prawdopodobnie po przechwyceniu przez Rosjan w czasie wojny 1920 r. trafił w 1923 r. jako darowizna Rosji Sowieckiej dla ówczesnego emira Afganistanu. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pojazd powrócił w ubiegłym roku do kraju. 
 

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Renault
poniedziałek, 11 listopada 2013, 21:44

Krystowski wyremontował i chyba za to wyleciał z PHO. Następca zastanowi się dwa razy zanim coś zrobi dla Prezydenta.

Mariusz Bażan
niedziela, 10 listopada 2013, 19:14

Dobrze by jeszcze było, żeby Prezydent równie żywo interesował się stanem współczesnych wojsk pancernych. Taki Koziej - sądząc po tym jakie miał problemy z rozpoznaniem sprzętu WP komentując ostatnie defilady - pewnie by się nawet nie pokapował, że to nie jest obecnie używany wóz.

Johny
niedziela, 10 listopada 2013, 14:25

Wizualnie jest w stanie lepszym niż nasze T-72 jak widzę

Darek
niedziela, 10 listopada 2013, 14:21

A co to ta ,,niepodległa"? czy chodzi o Platformę Obywatelską, że nie odda ani biurka nikomu nawet po przegranych wyborach czy o co innego bo? niepodległa i tylko tyle? Taki fajny lans chyba dla swoich bo już słowo Polska czy Rzeczpospolita tych lewaków i liberałów by zabolało jak by z zakłamanych paszcz wyjść miało!

tad
niedziela, 10 listopada 2013, 13:25

ponoć chodzą słuchy że zostanie ,,opanowany" w trakcie marszu przez młodych pod flagą AK ...WRZUCĄ DO ŚRODKA ŚWIECĘ DYMNĄ ,a co dalej ??? to będzie jak BÓG ustali...

sorbi
niedziela, 10 listopada 2013, 10:47

Tak to czarny pijarowski zabieg kancelarii prezydenta! Rok temu w marszu poszły głównie marne i przymuszone "osobistości" sowicie opłącanej armii urzędników, więc podsunęli w tym roku czołg ,aby dzieci zaciągnęły na marz opornych rodziców. KOmorowski jak babajaga podsunął dzieciakom i warszawiakom wielkiego słodkiego piernika!! Przecież wielu się skusi a kamery TVN-u już czekają na materiał ,którym przykryją Marsz Niepodległości!!!

Zgryźliwy
niedziela, 10 listopada 2013, 10:27

Tylko proszę,zaznaczcie na nim wyraźnie, że to zabytek, bo przy takiej polityce informacyjnej co niektóre babcie mogą "zejść" a poziom głupot wypisywanych na niektórych portalach - przekroczyć dopuszczalną normę.

Tweets Defence24