Reklama

Siły zbrojne

WZU w programie offsetowym Wisły. Zakończono przegląd zdolności

Zdjęcie ilustracyjne - wyrzutnia M903 wyprodukowana w Hucie Stalowa Wola. Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl
Zdjęcie ilustracyjne - wyrzutnia M903 wyprodukowana w Hucie Stalowa Wola. Fot. Jerzy Reszczyński/Defence24.pl

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. (WZU SA) zakończyły z powodzeniem tego lata swój pierwszy Manufacturing Readiness Review (MRR) związany z przygotowaniem do produkcji komponentów w ramach programu offsetowego, związanego z budową systemu Wisła i realizowanego we współpracy z Lockheed Martin.

MRR pozwala Lockheed Martin ocenić gotowość produkcyjną WZU poprzez ocenę postępów wdrażania kluczowych wymagań, w tym procesów, systemów zarządzania biznesowego i zdolności produkcyjnych. Amerykański koncern podkreśla, że Pomyślne zakończenie MRR wynikało w dużej mierze z inwestycji WZU i terminowego zakończenia remontów zakładów produkcyjnych w celu spełnienia rygorystycznych wymagań produkcyjnych rządu USA. Obejmowało to odrestaurowany zabytkowy budynek oficjalnie otwarty w czerwcu tego roku.

Zakończenie przeglądu z powodzeniem otwiera drogę do rozpoczęcia produkcji prototypowych jednostek kontrolerów grzałek i kabli wyrzutni dla pocisków PAC-3 MSE firmy Lockheed Martin. Elementy te stanowią interfejs pomiędzy wyrzutnią a pociskiem i zapewniają odpowiednie środowisko pracy oraz wymianę sygnałów pomiędzy komponentami systemu Patriot, w szczególności w warunkach atmosferycznych panujących w Polsce.

Po wyprodukowaniu partii prototypowej rozpocznie się drugi przegląd, którego pomyślne zakończenie otworzy drogę do włączenia WZU do łańcucha certyfikowanych dostawców Patriot. Prace realizowane są na podstawie umowy offsetowej z Lockheed Martin z marca 2018 roku, do której pakiet umów wykonawczych został podpisany w marcu 2019 roku.

Umowa ta ma oczywiście związek z pierwszą fazą programu Wisła, w ramach której Polska pozyskuje dwie baterie zestawów IBCS/Patriot, uzbrojone w 208 pocisków PAC-3 MSE, przeznaczonych do wykorzystania bojowego. Z kolei umów wykonawczych do drugiej umowy offsetowej z Raytheon, a także umów licencyjnych z Northrop Grumman, podpisany został w sierpniu 2021 roku. Dostawy zestawów Wisła pozyskiwanych w pierwszej fazie planowane są w 2022 roku, osiągnięcie wstępnej zdolności operacyjnej przez uzbrojony w nie 37 dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej w Sochaczewie – na przełomie 2023-2024.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Tygrys

    Bardzo dobra wiadomość !

    1. Paranoid

      Dla kogo?

  2. hehe

    lepiej niech powiedzą czy będą robić w Polsce rakietkę SkyCeptor ?

    1. Infernoav

      Nie będą

  3. ałtor

    Nic nie powiedzieli konkretnego.

  4. Viktor

    Robienie kabli FPP wyrzutni? To ich kompetencje A po co

Reklama