Przemysł Zbrojeniowy
Wyrzutnie rakiet dla Wisły powstaną w Stalowej Woli. Jest umowa
Huta Stalowa Wola S.A. i amerykański koncern Raytheon Integrated Defense Systems podpisały porozumienie, umożliwiające rozpoczęcie przygotowań do produkcji i integracji 16 wyrzutni rakiet M903, podstawowych elementów systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”.
Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa w skład, której wchodzi Huta Stalowa Wola dokument kontraktowy zostanie w nadchodzących miesiącach poddany audytowi oraz akceptacji w ramach procesu Foreign Military Sales (FMS).
Umowa jest traktowana przez PGZ jako kamień milowy programu, ponieważ HSW zawiera umowę z Raytheonem na integrację i produkcję 16 wyrzutni rakiet systemu Patriot w ramach realizacji pierwszej fazy Wisły. W październiku 2018 r. Raytheon złożył w HSW S.A. zamówienie na przygotowanie realizacji przyszłej umowy. Jest to jedna z wielu umów biznesowych, które związane są z realizacją tego kontraktu. W kolejce czekają zamówienia zarówno ze strony Raytheon, jak i krajowe ze strony MON, dot. m.in. ciężarówek JELCZ.
Podpisanie inauguruje etap uruchamiania produkcji w Polsce wyrzutni rakiet, na których opierać się będzie system „Wisła”. Dzięki współpracy z amerykańskimi partnerami Polska Grupa Zbrojeniowa stanie się elementem łańcucha dostaw w systemie Patriot. Pozyskujemy zdolności produkcyjne umożliwiające nam realizację dostaw kluczowego wyposażenia dla polskich Sił Zbrojnych, a w przyszłości również dla innych klientów.
Raytheon jest zaangażowany w partnerską współpracę z polskim przemysłem, aby rozwijać sektor obronny. Kontrakt zawarty z Hutą Stalowa Wola jest pierwszym z wielu kontraktów produkcyjnych, który przyznamy spółkom PGZ w ramach realizacji pierwszej fazy programu Wisła.
Jak podaje PGZ, w I fazie programu Wisła HSW S.A. i inne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej uzyskają między innymi technologie i know-how umożliwiające istotny udział w produkcji wyrzutni i ich komponentów. Dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w krajowym przemyśle obronnym. Transfer technologii i wiedzy ma pozwolić też zdaniem PGZ na obniżenie kosztów ponoszonych podczas całego cyklu życia systemów wyrzutni. Za ich późniejszą eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy PGZ. Wyrzutnie M903 wchodzić będą także w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów, co otwiera przed PGZ i Hutą Stalowa Wola możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień.
Tymczasem w USA Pentagon zawarł już kontrakty z amerykańskimi firmami Raytheon, Lockheed Martin i Northrop Grumman na dostawę wszystkich podstawowych elementów systemu Wisła a więc zestawów Patriot, systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS i rakiet PAC-3 MSE. We wrześniu 2018 roku Raytheon otrzymał wart 1,528 mld USD kontrakt na elementy polskiego systemu Patriot, dostarczane przez ten koncern wraz z integracją systemów, z terminem realizacji do 2022 roku, natomiast 28 lutego br. Lockheed Martin otrzymał zamówienie na kwotę 680 mln USD na dostawę partii rakiet rodziny PAC-3 MSE/CRI do 9 użytkowników zagranicznych, w tym Polski. Natomiast w dniu dzisiejszym tj. 14 marca powiadomiono, że Northrop Grumman otrzymał kontrakt o wartości 349,4 mln USD na zakup dwóch kompletnych zestawów bateryjnych Integrated Air and Missile Defense Battle Command System, zarówno jeżeli chodzi o sprzęt, jak i oprogramowanie, wraz z aktualizacją tego ostatniego już po planowanej na 2022 rok dostawie, w okresie do 2026 roku.
MI6
Sami eksperci jak widzę się tu wypowiadają. ~Clash matura z matmy aktualnie jest obowiązkowa, twoja wiedza za to sprzed okolo 9 lat wstecz; ~Olo76 no naprawdę nic przez 30 lat nie zrobiono a f16 Leopardy Groty Spike i Rosomaki to zapewne od ruskich przed 1989 kupiliśmy? Ludzie tu się poważnie dyskutuje takie uwagi niekompetentne to sobie na innych forach wypisujcie!
Harry 2
Prawda! Kupuje się dla wojska sporo ale za mało dla "siły uderzeniowej" armii. Zaległości w zakupach są wieloletnie bo politycy uważali, że wojny nie będzie i zwracali budżet MONu przeznaczony na modernizację armii do kasy państwa. Brak jest pocisków do czołgów, brak pocisków p/panc przy wieżach rosomaków, brak pocisków p/panc dla śmigłowców a i te niekierowane czas by było zamienić na 70mm ( z 58 i 80mm proweniencji sowieckiej), Brak pocisków do Langusty o zasięgu powyżej 20km (Feniks opracowywany od ponad 10lat) Brak pocisków do KRABA o zasięgu powyżej 40km i specjalnych, precyzyjnych itd), Brak armat z pociskami programowalnymi do okrętów MW, do obrony lotnisk, ważniejszych obiektów, Brak nowoczesnych pocisków rakietowych do obrony p/lot, itp, itd.
BUBA
Davien, jak Ty chcesz dyskutować nie masz pojęcia o budowie M903 i wyrzutni PZR PTAKI. Bredzisz coś o różnicy w pocisku która jest oczywista dla każdego, a tu nie chodzi o pocisk i obaj o tym wiemy. ............................................................................................................................................................................ Wyrzutnia PELIKAN PZR PTAKI z WZU S.A. Grudziąd to nowoczesna koncepcyjnie wyrzutnia pionowego startu polskiej produkcji zaprezentowana w 2012 na MSPO. ............................................................................... ............................................................................................................................................................................ "Zaimplementowanie na wyrzutni pocisku SPARROW RIM-162 ESSM rozszerzyło zakres jego stosowania ze środowiska morskiego do środowiska lądowego. Główne elementy startowe i automatyki wyrzutni wraz z napędami mogą być implementowane na takich nośnikach jak KTO, ANDERS lub inne podwozie transportowe"................................................................................................................................................................ ......................................................................................................................................................................................... Kupujemy przestarzały złom gdy polski przemysł mógł dostarczyć pionowe wyrzutnie do PAC-3MSE bez udziału amerykanów..................................................................................................................................................... Nowoczesne pionowe wyrzutnie MADE IN POLAND na polskich nośnikach. To by obniżyło cenę. Ale po to Macierewicz tak reklamował Patriota by cena była z kosmosu a offset na technologię obierania buraka..... ........................................................................................................................................................................................ No ale nie chodzi przecież o polski przemysł....
Davien
Panie BUBA wyrzutnia Ptaki to stara wyrzutnia systemu KUB z zamontowanymi trzeba pionowymi wyrzutniami pocisków ESSM, Dla ESSM sa jedynie pionowe wyrzutnie, zarówno dedykowane jak i uniwersalne . Nic panie BUBA bysmy nie dostarczyli bo nie potrafimy tego zaprojektować i złozyc, wyrzutnia z Grudziądza to składanka z istniejacych elementów, co prawda niezła ale to nie ten poziom. A fakt ze kontenery ESSM mogli zamontowac na innym pojezdzie?? Zapominasz ze pociski ESSM sa dostarczane w kontenerach startowych .
BUBA
Jeżeli Twoją wiedzę przerasta zamiana zamka na belce mocującej kontener RIM-162 ESSM na kontener z PAC-3MSE i wstawienie mocniejszych siłowników plus oszacowanie sił przy starcie rakiety działających na konstrukcję spawaną lub skręcaną z metalu to po co rozmawiasz o poważniejszych rzeczach? Przecież to technologia na poziomie budowy wywrotki na Stara .
Davien
Nie panie BUBA , to tylko tak sie panu wydaje:) Pociski PAC-3MSE są sporo większe od ESSM i ciezsze więc nie wiadomo czy podwzie KUB-a by je w ogóle uniosło. Jak widac panie BUBA to raczej pan ma zerowa wiedze na tn temat. Do tego kontenery PAC-3 wystepują w pakietach po 4 pociski w każdym więc co zamieniamy 3 zasobniki ESSM na 12 PAC-3MSE??? No powodzenia:)) Do tego wyrzutnia to nie tylko zasobniki ale i cała niezbedna elektronika, która przy ESSM jest juz w pojemnikach,. Aha rozumiem że KUB to polskie podwozie??
mc.
Czyli zakup "z półki", ale coś tam wywalczyliśmy. Wyrzutnie powstaną w Polsce (HSW), wszystko wskazuje na to że będą posadowione na Jelczach, Raytheon zbuduje fabrykę rakiet Skyceptor w Polsce (pewnie w jako spółka zakładami Mesko), a Grupa WB twierdzi że może wykonać "nakładkę" TOPAZA na amerykański system kierowania ogniem. Chyba jest DOBRZE ?
Marek
Byłoby idealnie, gdyby podpisano jeszcze umowę na CAMM/CAMM ER. Wtedy krajowy przemysł produkowałby jednocześnie dostosowaną do współpracy z Wisłą, z czasem coraz bardziej spolonizowaną Narew. Do tego jeszcze opracowany we własnym zakresie odpowiednik Pancira i byłoby całkiem ok.
Marek1
Nieco ci się Kolego pomyliło - polski, artyleryjski SKO Topaz nie ma NIC wspólnego z programem obr. powietrznej Wisła/Narew i syst. Patriot. WB natomiast stwierdził, ze istotnie możliwe jest wykonanie interfejsu pomiędzy o wiele lepszym Topazem, a starym SKO(AFATDS 6.0) M-142 Himars zakupionym przez MON w ramach "realizacji" pr. Homar. Potrzeba będzie jednak na to czasu(12-18 m-cy) i paru mln PLN z budżetu MON. No, ale KTO "bogatemu" zabroni ... ??
Marek1
Konkretnie JAKIE elementy holowanych wyrzutni M903 będą produkowane w HSW ??
BUBA
Sukces. Offset na przestarzałe wyrzutnie M903, gdzie polski WZU zaprezentował pionową wyrzutnię startową PELIKAN PZR PTAKI z rakietą Sparrow RIM-162 ESSM, rok 2012.................................................. ............................................................................................................................................................................... Ekipa Błaszczaka i Macierewicza cofa nas Polskę technologicznie tym offsetem o 20/30 lat...start pocisku pod katem około 35 stopni...prehistoria. Wyrzucone pieniądze w błoto.
Marek
Tylko, że Sparrow to krótki zasięg. Czyli coś na Narew, która nijak się ma do Wisły. A i w przypadku Narwi brytyjska propozycja jest lepsza.
Davien
NO widzisz BUBA, jak porównujesz PAC-3MSE do ESSM to tylko ci współczuć. Pionowe wyrzutnie do ESSM były znane sporo wcześniej, a dla pocisków PAC-3MSE/SkyCeptor naprawde nie gra to roli, moga atakować cele w promieniu 360 stopni
prawieanonim
...lepsza w tym że przekażą technologię produkcji i na dodatek jest to propozycja ekonomiczna bo jeżeli miałbym wybrać CAMM lub ESSM Block 2 opierając się na samych parametrach rakiet to panie :-) Bez zastanowienia wybrałbym drugą opcję.
kiss
Jestem mało obeznany w temacie to rakiety do tych Himarsów co Polska kupiła objasnijcie mi...
as
Nie pasują do Himarsów. Inna ruła zupełnie.
Willgraf
taaaa biznes cudo..płacimy komuś 100 tys za wyrzutnie - on następnie inkasuje kasę i zamawia je u nas aby ktoś je za nich zrobił i proponuje 50 tys - nie robiąc nic ma 50% - a nie można było tak od razu u nas zamówić bez pośredników ? na rakiety dla nas pentagon zdeklarował w zamówieniu 600mln usd , za IBCS 300 mln USA a my zapłacimy za wszystko prawie 6 mld usd - to dopiero interes !
Saab
Rakiety dla nas będą kosztować kolo 1 mld ibcs 350 inne elementy Wisły u raytheona 1.5 mld elementy do kolejnych baterii kolejna kasa a pierwszy etap to 4.7 nie 6 mld nie sieje propagandy ruski trolu
Willgraf
ile będą rzeczywiście kosztować rakiety radzę brać z danych zamówień Pentagonu a nie z informacji miejscowej prasy a tam sumy są zdecydowanie mniejsze od tych które płacimy bez względu na element tzw. Wisły
Davien
Willgraf ceny z zamówień Pentagonu toceny dla rządu USA i tylko dla nich, przy FMS płacisz zawsze więcej
Wojmił
16 przyczep z hydraulicznymi siłownikami i generatorem prądu... technologia budowy dźwigu to jest... to ma być niby postęp? Postępem byłoby uzyskanie kompetencji do budowy całych głowic, sterowania rakiet, produkcji materiału pędnego i silnika rakietowego... tym nie ma się co chwalić... HSW wybuduje to za 5 mln USD a wróci do Polski za 500 mln...
tyle
Może kolega i inni wreszcie przyjmą do wiadomości , że jesteśmy krajem zapóźnionym technologicznie. Mamy słabe uczelnie techniczne i nie za bogatą kadrę inżynieryjną. Z procedurami, solidnością i uczciwością, też wiemy jak jest. Z jakimi bólami rodził się Piorun, czy prosty jak drut, karabinek z Łucznika . Przecież to o czymś świadczy. Musimy być realistami i mierzyć zamiary na siły. Przykre , ale chyba prawdziwe. Wiele lat pracy przed nami, na wielu polach.
Pawel
Chyba za duzo amerykanskiej propagandy czytasz. Troszke wiecej wiary. Problemem jest brak funduszy bo te winny pochodzic z Panstwa w ramach projektu.Piszesz o zacofaniu- a co rakietami z Meska??
Davien
Panie Paweł, jakie rakiety z Mesko?? Mówisz o Gromie z 1997r,który w 20 lat pózniej ledwo doczekał się niedużej modernizacji do Pioruna, czy o Piracie czyli licencyjnym RK-3 Korsar, zreszta sporo gorszym od oryginału. Panie Paweł pociski Stunner/SkyCeptor to nie MANPADS tylko zaawansowane pociskiplot/prak na nieosiagalnym dla nas poziomie i jezcze niestety długo tak bedzie.
ktos
Fajnie was sie czyta... taka Arabia Sudyjska lub inne kraje kupuja po 100 wyrzyutni i jakos nie maja z tym problemu. U nas kupimy 16 i Amerykanie w ramach niesamowitej wdziecznosci maja nam oddac cala wiedze za free bo jak nie to sie obrazimy? Zdajecie sobie sprawe ze nasze zamowienie jest smiesznie male? Tak samo bylo z Dreamlinerami, kupili 6 i chcieli byc nie wiem jakim partnerem, gdy w tym czasie Japonia kupila 50. Kupmy 100 Patriotow, z 400 Abramsow i 100 AH-64 i zobaczycie ze Amerykanie beda z nami inaczej rozmawiac. Teraz jestesmy marnym klientem i raczej biednym.
chateaux
Masz całkowitą rację. Oczekiwanie jakichś transferów technologii, gdy kupuje się naręczną liczbę sprzętu, jest naiwne, żeby nie powiedzieć śmieszne.
Davien
Panie ktos, za ile AS ostatnio kupiła sprzet w USA, to było chyba 110mld wiec to co my bierzemy ...
w
oczywiscie na farbe drukarska do ogłoszenia o dialogu
antykosmita
za tamtej komuny Wielki Brat dbał żebyśmy żadnego uzbrojenia nie mogli wyprodukować samodzielnie i tak pozostało do dziś,,, jedynie Związek Radziecki zmienił położenie,,,
bender
Mylisz się: tym razem sami wybieramy władze i to nie USA wydają nasze własne pieniądze. Za to nieprzyjazna pozostałość po sowieckim hegemonie wciąż jest w dużym stopniu tam gdzie był ZSRR.
n@ti
No i Super!
Wojciech
I z czego tu się cieszyć? Jak przyjdzie co do czego to będziesz wyrzutniami rzucał w Ruskich czy blokował Jelczami drogi?
Davien
Nie, będę z nich strzelał pociskami PAC-3MSE kupionymi w USA, bo nikt na swiecie poza USA ich nie produkuje. SkyCeptory beda z fabryki w Polsce.
Wojciech
Z amerykańskiej fabryki w Polsce. O ile w ogóle powstanie. Poza tym jak coś jest nie nasze to może produkować ale nie musi bo na przykład Rosja znowu stanie się koalicjantem USA i sprzedaż Polakom SkyCeptorów nie będzie w interesie USA. Może też produkować niskokosztowo albo trochę mniej niskokosztowo i nie będziemy mieli na to żadnego wpływu.
oleś
Czy koła do tego systemu też będą produkowane w Polsce?
Marek
Nie. Ale z to napewno będą do niego produkowane trójkąty i kwadraty.
kompresor
Nie kolego, koła nie, tylko powietrze do kół.
Cyber polityk
Początek końca Borsuka ?
Marek
A co ma Borsuk do wiatraka?
Jacenty
A co ma piernik do wiatraka? Jakieś uzasadnienie tej tezy możesz podać?
kuchart
Pieniądze czyli ...ich brak na inne zakupy.
Adam
Dostaniemy technologie budowania wyrzutni :) jak widzę zachwyt z tego powodu to wydaje mi się że my żyjemy w jakimś afrykańskim kraju 3-ciego świata.Może my naprawdę w takim kraju żyjemy.... I ciekawo czy sami coś zrobimy czy tylko "skręcimy" do kupy to co przyślą z USA.Nam są potrzebne technologie rakietowe a nie budowania wyrzutni ale MON zaraz odtrąbi to jako niewyobrażalny sukces
Clash
A Adam jest inżynierem? A uczyć sie nie chciało? Nic dziwnego w kraju w którym matura z matematyki jest nieobowiazkowa. No to tłumacze najzdolniejszych Polska wygnała, inżynierów nie szkoli to teraz za głupote i chciwość trzeba placic tak jak " jakiś kraj afrykański trzeciego świata" Co by tu rzec ale polska zbrojeniówka jest na poziomie trzeciego świata. ( modernizacja T72, pilica,slazak......)
Śpioch
Ma Pan rację. Jestem polskim inżynierem technologiem/mechanikiem i nikt nie był zainteresowany zatrudnieniem mnie po studiach a jeść się chciało. Dlatego zostałem informatykiem i na chleb mam a to że inz. spawalników nie ma bo nikt nie potrafi pospawać podwozia do obciążeń udarowych to już konsekwencja tej polityki.
Cywill
Gdyby prezesom państwowych firm zbrojeniowych w Polsce płacono ZA EFEKTY w okreslonych ramach czasowych (czyli mała pensja podstawowa + premie za wyniki) - to byłyby własne rakiety i inne systemy.
Paweł P.
Coś się zaczyna dziać, bardzo dobrze!
Willgraf
a co niby ? Produkcja za miliardy a technologia z lat 50-tych wyrzutni kierunkowej
Hoze
Autor pisze o wyrzutniach do Wisły ale my zamówiliśmy tylko 4. Chyba że zamówienie antycypuje następny etap. Swoją drogą zespawanie kilkunastu kształtowników, blach i dołożenie hydrauliki razy 16 na tyle lat. Nic dziwnego że sprzęt wojskowy tyle kosztuje.
chateaux
A co Twoim zdaniem w tych kilku kształtownikach programuje pocisk, przeprowadza diagnostykę przedstartowa tych pocisków i wydaje komendy startowe? Feluś z młotkiem i śrubokrętem w łapie?
Marek
Jemu się pewnie wydaje, że to robi taki właśnie pan w gumofilcach z nieodzownym "sportem" w gębie.
asd
Coś co dostaniemy gotowe i w HSW nawet nie zajrzą do środka. Dostaliśmy zlecenie dla spawaczy i malarzy, a nie informatyków i elektroników.
Zdzichiu897
Logistyka zakupów i kontrola jakosci wg standartow amerykańskich to nie dla HSW, nawet audytu nie przejdą.
Olo76
Nic się nie działo przez 30 lat poza stopniowym demontażem - było ok. Coś dobrego zaczyna się dziać... Oj jaka tragedia!!! Nic nie robić tylko trzymać krótko za twarz, mówiąc, że piniendzy ni ma i nie będzie.
PatriotaRP
38 milionów Polaków i nie ma w tym kraju człowieka, który potrafi konstruować silniki rakietowe? To jest ta Wielka Polska prawicowców?
dim
Wiesz, jest jeszcze kilka warunków, np. że ten silnik ma potem trafić, np. z prędkością 5M, w jakiś inny silnik, może i lecący z jeszcze większą prędkością. - Ale jeśli znasz kogoś takiego w Polsce, to na co czekasz ? Przedstaw go !
Odyn
Panie PatriotoRP, sprawa jest prosta. Jeżeli jskiś kraj zachodni potrzebuje silnika odrzutowego to powołuje organ odpowiedzialny za pozyskanie takiego silnika i ogłasza konkurs. " potzebny sinlnik turboodrzutowy do zastosowań lotniczych o takih a takich to parametrach i czeka na zgłoszenia/projekty zainteresowanych". Wybiera najlepsze koncepcje i przyznaje im budżet na realizacje projektu. Najlepszy prototyp lub pół prototyp dostaje środki na realizacje i tyle. ALE TRZEBA CHCIEĆ, a u nas cała uwaga skupiona jest na przepychankach politycznych a nie na rozwoju, często istotne decyzje nie są podejmowane lub sabotowane, tylko po to aby w następnej kadencji opozycja miała pod górkę. Nikt nie interesyje się tym. Prosze spojżeć na ten nieszvzęsny polski "program rakietowy" gdzie stodenci i majsterkowicze rezygnują z wyjazdy na wakacje żeby ZA WŁASNE PIENIĄDZE !!! sklecić w garażu rakietę osiągającą pułap kilku kilometrów. A nasi ojcowie narodu obecni czy poprzedni chcą zobaczyć efekty. To jest chore , ale do wyleczenia. Potrzeba tylko chęci.
ltd
przy dobrych wiatrach, ludzie urodzeni w "prawicowej Polsce" mają aktualnie 12 lat. Faktycznie nie umieją jeszcze zbudować rakiety. Całe szczęście jest kilkanaście milionów obywateli urodzonych i wychowanych w Polsce sldowsko powskiej... zaraz, tylko przecież oni właśnie nie potrafią zbudować rakiety.
Feluś
To niesamowite że USA przekaże nam tak niesamowicie skomplikowaną technologię jak budowa wyrzutni. Polscy inżynierowie poznają w ten sposób tajniki konstrukcji ramienia podnoszonego z pozycji poziomej do względnie pionowej przy zastosowaniu zupełnie u nas nieznanych siłowników hydraulicznych. To otworzy przed naszym przemysłem nowe dotąd nieosiągalne możliwości. Brawo Panowie, oby więcej takich cudów techniki zawitało pod nasze strzechy!
zbyhm
ha ha ha ha ha ale tak przez łzy
chateaux
Naprawdę? A wolałbyś robić do nich przewoźne kontenery na śmieci? A teraz szczerze - co wiesz na temat wyrzutni? Wydaje Ci się że to rura na kołach? A co wiesz o diagnostyce pocisku zamkniętego w kontenerze startowym? Co ją wykonuje? A może coś wiesz o programowaniu komputera misji pocisku zamkniętego w kontenerze startowym? Wydaje Ci się że Feluś przychodzi z kluczem francuskim i młotkiem, i programuje?
Marek
Skoro oświadczyli, że chcą tutaj na własne ryzyko budować fabrykę rakiet, to odnoszę wrażenie, że czepiasz się programowo. Dla samego czepiania się.
xyz
A co z produkcją armat Bushmaster? Za 20 mld zł amerykanie pozwolą nam pospawać 18 kontenerów na pociski. Program Wisła miał rozpędzić nasz przemysł zbrojeniowy, a wyszło z tego to co zawsze czyli nic.
chateaux
Znasz jakiegoś producenta, który włożył miliardy w R&D jakiegoś systemu broni, i odda Ci to za czapkę śliwek bo kupisz u niego 3 sztuki? Niech Polska zamówi 150 F16 to dostanie całą technologię ich produkcji. Ale jak zamawia 3 sztuki na krzyż, to nie licz nawet na śrubki.
Marek
Tia. A fabrykę produkującą rakiety na własne ryzyko chcą budować tutaj ot tak sobie. Ale jak to mówią. Jeszcze się taki nie urodził, żeby każdemu dogodził.
Dyktorek
16 wyrzutni ...jest moc !!! Na Radzikowo starczy Czy to będzie podobne spawanie skorupy jak BH. w Mielcu ???
Marek
A umiałbyś podpawać skorupę do BH?
Jan
praca naszych spawaczy i malarzy - bezcenna! Stal pewnie albo z USA albo ze Szwecji bo jak znam życie nasza nie spełnia parametrów