Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wypadek serbskiego odrzutowca

Fot. Srđan Popović / Wikiemdia Commons / CC 3.0.
Fot. Srđan Popović / Wikiemdia Commons / CC 3.0.

7 kwietnia w pobliżu miejscowości Slatina, około 50 kilometrów od Belgradu podczas rutynowego lotu szkoleniowego rozbił się należący do wojsk lotniczych i obrony powietrznej Serbii szkolno-bojowy SOKO G-4 Super Galeb.

O fakcie tym poinformowało ministerstwo obrony oraz podało, że rozpoczęło się śledztwo mające na celu ustalenie przyczyn katastrofy. W jej wyniku śmierć ponieśli obaj piloci maszyny - ppłk Nenad Ćulibrk i kpt. Dejan Pandurović.

Z relacji świadków zdarzenia, wynika, że przed rozbiciem latał on bardzo nisko nad ziemią oraz że widać było ogień wydobywający się z kadłuba. Nie są to jednak informacje oficjalnie potwierdzone.

Serbskie lotnictwo miało dotychczas na stanie 22 samoloty G-4, z czego nie więcej niż 9 w stanie zdatnym do lotu. Maszyny te opracowano i produkowano w byłej Jugosławii w latach 1978-1991. Powstało wówczas 85 Super Galebów. Rozbity samolot wyprodukowano w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a przed eksploatacją w Serbii był on używany w lotnictwie Czarnogóry i remontowany w 2015 roku.

Obecnie serbskie lotnictwo posiada ok. 41 maszyn bojowych (w tym 20 przestrzałach Mig-21, 17 szturmowych J-22 Orao i 4 Mig-29) ale w niedalekiej przyszłości wzbogaci się o 8 Mig-29BM (izd. 9.13) z Białorusi. Również Rosja obiecała przekazać sojusznikowi 6 Mig-29M2 (jeden w wersji 9.12, trzy 9.13 i dwa dwumiejscowe 9.51. Myśliwce miałyby posiadać radiolokatory o zasięgu 120 km (prawdopodobnie Żuk-ME) oraz możliwość przenoszenia rakiet średniego zasięgu R-77 (RWW-AE).

Nowe uzbrojenie serbskie jest przyczyną wzrostu napięcia w regionie i zapowiedzią kupna przez Chorwację nowej eskadry maszyn bojowych do końca 2017 roku.

Czytaj więcej: Putin podpisze zgodę na dostawę uzbrojenia dla Serbii

 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Arek

    Polska powinna kupić samoloty SOKO

  2. Davien

    Ciekawe bo MiG-29M2 ma zupełnie inne oznaczenia, a to co oni mają dostać to patrząc po symbolach zwykłe MiG-29 w wersji jedno i dwuosobowej oraz MiG-29S . Ciekawe więc za co płacą te 200mln euro jak samoloty mają byc podobno za darmo:) PS Z wersji 9.12 i 9.13 MiG-29M2 się nie zrobi , maks będą mieli SMT

    1. xawer

      Czytałeś artykuł? Rozbił się SERBSKI(wyprodukowany w Serbii) samolot szkolno-bojowy SOKO G-4 Super Galeb. Co ma do tego MiG-29?

Reklama