Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Spike znów da pracę, Policja- wyniszczająca służba, Gminy chcą za dużo wiedzieć

Polskie wojsko ma ponad 2,5 tys. supernowoczesnych izraelskich pocisków Spike. Jest z nimi problem...- fot. Wikipedia
Polskie wojsko ma ponad 2,5 tys. supernowoczesnych izraelskich pocisków Spike. Jest z nimi problem...- fot. Wikipedia

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.



Kielecki dodatek Gazety Wyborczej w artykule "Spike znów da pracę" pisze o dobrej wiadomości dla skarżyskich zakładów Bumar Amunicja. MON chce kupić kolejną partię co najmniej tysiąca pocisków przeciwpancernych Spike. To oznacza dla zakładu trzy-cztery lata względnego spokoju w produkcji i zachowanie miejsc pracy. Choć jednocześnie gazeta zaznacza, że patrzenie na zakłady w Skarżysku tylko przez pryzmat spike'a jest trochę błędne. Mniej więcej w tym samym momencie szykuje się tam kilka nowych wyrobów, takich jak zmodernizowany pocisk przeciwlotniczy Grom-M/Piorun i artyleryjska amunicja precyzyjna. Generalnie można powiedzieć, że cała dywizja Bumar Amunicja skonsumuje w najbliższym czasie sporo środków, również na prace rozwojowe, i to właśnie powinno procentować nowoczesnymi wyrobami.

Zobacz także: Tytan będzie konkurował z najlepszymi zachodnimi systemami

Izabela Kacprzak z Rzeczpospolitej w artykule "Wyniszczająca służba" przytacza zatrważające dane. Z danych MSW wynika, że połowa z 73 820 emerytów-policjantów ma równocześnie prawo do renty inwalidzkiej (średnia renta to ponad 3 tys. zł, emerytura – 3,7 tys. zł). Najczęstsze schorzenia policjantów to nerwica, nadciśnienie, zwyrodnienia kręgosłupa, schorzenia neurologiczne. Z tym ma problemy każdy policjant po 20 latach służby (…) Młody emeryt z rentą III grupy nie może pracować w służbie, ale jako cywil – już tak. MSW wie, że taki przepis rodzi patologię i w projekcie zmian, który przesłał do uzgodnień resortowych, likwiduje tę grupę w orzecznictwie wobec funkcjonariuszy. Całkowicie chce znieść także przepis dający podstawę do zwiększenia emerytury wojskowej lub policyjnej z tytułu inwalidztwa (niezdolności do służby) o 15 proc. A także wprowadzić tzw. prewencję rentową ma się tym zająć ZER MSW, który nie tylko będzie czuwał nad rehabilitacją funkcjonariuszy, ale także prowadził badania i analizy przyczyn niezdolności do służby funkcjonariuszy.

Przeczytaj: MSW wprowadza nowe logo dla policji. Standaryzacja będzie kosztować miliard złotych

Nasz Dziennik w tekście "Polsko- niemiecka współpraca na Bałtyku" informuje o liście intencyjnym, który przewiduje rozszerzenie współpracy sił morskich Polski i Niemiec na Morzu Bałtyckim (…) współpraca z Niemcami wpisuje się w koncepcję rozwoju marynarki polskiej do 2030 roku, zakładającej pozyskanie w ciągu najbliższych lat nowych okrętów.

Czytaj również: Wycofanie się Niemiec z programu Euro Hawk nie przerwie programu AGS opartego o podobne systemy bezzałogowe

GPC w artykule "Szantaż Kremla nie wystraszył NATO" pisze, że żądania zawarte w liście prezydenta Rosji Władimira Putina do Baracka Obamy ws. kolejnych ustępstw dotyczących systemu antyrakietowego w Europie nie przestraszyły NATO. Według źródła w kwat erze generalnej Sojuszu Północnoatlantyckiego, Moskwa otrzymała już wystarczające gwarancje bezpieczeństwa (…) Jak twierdzi źródło rosyjskiej gazety „Kommiersant" w kwaterze generalnej NATO, Stany Zjednoczone nie zamierzają iść na ustępstwa. Nawet złożone przez Obamę w Uście obietnice będzie mu trudno spełnić, jeżeli strony nie dogadają się w najbliższym czasie. Jest to związane z nowym sezonem wyborczym, wybory do Kongresu odbędą się w 2014 r. – Pod tym względem decydujący będzie okres letni. 

Zobacz: Rosja znów próbuje stworzyć w Europie system bezpieczeństwa bez NATO

Gazeta Wyborcza w tekście "Gminy chcą za dużo wiedzieć" informuje, że gminy łamią prawo. Przy okazji wdrażania tzw. rewolucji śmieciowej żądają od mieszkańców zbyt wielu informacji, w tym danych wrażliwych mówiących np. o stanie zdrowia. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowyc h rozpoczyna kontrole. Chodzi o tzw. deklaracje śmieciowe – formularze opracowane przez urzędników i przyjęte uchwałami radnych (…) O jakie sytuacje chodzi Np. od właściciela domu jednorodzinnego gminy żądają podawania w deklaracji danych osób, które z nim mieszkają (nazwisk, numerów PESEL). Tymczasem takiego obowiązku nie ma. Gminy nie mogą też domagać się nazw firm, w których pracują mieszkańcy, ani podawania innych źródeł dochodu, a takie przypadki też są.

Czytaj: Dlaczego reforma służb specjalnych nie zostanie wykorzystana do zlikwidowania CBA? Były szef ABW specjalnie dla Defence24.pl

(PAM)

 
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama