Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: rusza kampania na rzecz polskich weteranów, zmiany w rentach i urlopach mundurowych, Bielecki lobbystą?, producent Honkerów prosi o pomoc, Moskwa zbroi Syrię, Afryka chce inwestycji w energetykę

Żołnierze PKW Irak - fot. www.pkwirak.wp.mil.pl
Żołnierze PKW Irak - fot. www.pkwirak.wp.mil.pl

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem artykułów nt. bezpieczeństwa.



Więcej: Dzień Weterana: zobacz spoty kampanii społecznej. Defence24.pl patronem akcji

Marek Kozubal z Rzeczpospolitej o istocie kampanii społecznej "Dzień Weterana. Szacunek i wsparcie" w artykule Nie są najemnikami, wymagają szacunku:  Rusza kampania społeczna "Szacunek i wsparcie". Weterani obrażani są w Internecie, niektórzy nazywają ich najemnikami. Z takimi wpisami od kilku lat walczy Jacek Żebryk, weteran misji za granicą. Służył w Iraku i Afganistanie. (...) - Celem kampanii jest wsparcie weteranów, aby nie wstydzili się tego, że brali udział w misji zagranicznej -dodaje Leszek Stępień. - Po powrocie byliśmy postrzegani, jakbyśmy przybyli z innego świata - dodaje Jaco, podoficer z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. - Zwykle pytali, ile zarobiliśmy. Gdy padała suma, wszyscy się dziwili, że tak mało. (...) Celem kampanii, która rusza w tym tygodniu, jest pokazanie Polakom, kim są weterani, i przybliżenie, z jakimi problemami mają do czynienia. - Chcemy zmienić nastawienie społeczeństwa do żołnierzy weteranów. Żołnierze w czasie misji nie tylko walczą, ale także pomagają społeczności lokalnej, np. oczyszczają wodę w studniach - podkreśla Stępień.

Czytaj: Odznaczenia kombatantów i weteranów lotnictwa

O kampanii społecznej na rzecz weteranów pisze również Piotr Subik z Dziennika Polskiego w artykule Weterani misji w Iraku i Afganistanie oprócz szacunku i wsparcia będą mieli... krasnala: (...) - Polacy nie wiedzą, kim są weterani. To słowo kojarzy im się ze starszymi ludźmi, którzy walczyli w drugiej wojnie światowej. A sami weterani mówią, że kiedy pojadą za granicę w mundurze, spotykają się z szacunkiem. W kraju natomiast są nazywani najemnikom i zabójcami. Nie proszą o pieniądze, pomoc, współczucie. Chcą tylko, żeby szanować ich służbę - tłumaczy rzecznik kampanii Marcin Górka. (...) Odsłonięcie figurki krasnala weterana będzie jednym z elementów centralnych obchodów Dnia Weterana, które 29 maja odbędą się we Wrocławiu. Wczoraj rozpoczęła się poprzedzająca to wydarzenie kampania społeczna „Weterani - szacunek i wsparcie". (...) Krasnale to wrocławska tradycja, nawiązująca do działającej tam w czasach PRL Pomarańczowej Alternatywy. Wygląd krasnala weterana utrzymywany jest w tajemnicy.

Czytaj też: Zmiany w rentach i mniejsze chorobowe dla mundurowych?

Leszek Kostrzewski z Gazety Wyborczej o kolejnych planach rządu wobec rent i urlopów  dla funkcjonariuszy w artykule Zmiany w rentach i mniejsze chorobowe dla mundurowych?Rząd chce zreformować renty mundurowe. Wojskowi, policjanci czy strażacy mają też mieć obniżone pensje na zwolnieniu lekarskim. Zmiany mają dotyczyć wszystkich, a nie tylko nowo przyjętych do służby. (...) Koalicja PO-PSL postanowiła wziąć się do rent mundurowych. Rząd chce, aby system rentowy mundurowych stopniowo upodabniał się do systemu powszechnego. (...) Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmiany dotyczą wprowadzenia w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich mundurowych dwóch:"niezdolny do służby"; "niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem sprawności organizmu". (...) Rząd chce też wprowadzić nowy system orzekania o niezdolności do służby dla mundurowych. (...) Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozwiązania zakładają dodatkowo, że 0,25 proc. planowanego rocznego budżetu na wypłaty emerytur i rent będzie przeznaczane na aktywizację zawodową i prewencję rentową. (...) Mundurowych na zwolnieniu mają obowiązywać zasady podobne jak cywili, a więc zamiast 100 proc. pensji jak dziś dostaną tylko 80 proc. Każdego dnia na chorobowym zmniejszać się też będzie suma nagrody rocznej.

Czytaj: Raport ABW za 2012 rok – analiza, część II –  terroryzm, przestępczość gospodarcza, korupcja

Grzegorz Osiecki z Dziennika Gazety Prawnej o rzekomym lobbingu Jana K. Bieleckiego na rzecz Rosjan w artykule PiS chce komisji śledczej, ABW i Bielecki dementująPiS domaga się powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie domniemanego lobbingu Jana Krzysztofa Bieleckiego na rzecz Rosjan w sprawie Zakładów Azotowych Tarnów. Doniesienia tygodnika „Sieci" w tej sprawie dementują sam zainteresowany, jak i ABW. - Według doniesień prasowych Jan Krzysztof Bielecki miał się zajmować lobbingiem na rzecz rosyjskich spółek w sprawie nabycia polskich zakładów - mówił wczoraj na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik PiS Adam Hofman. (...) informacje na temat lobbingu przewodniczącego Rady Gospodarczej przy premierze ma zawierać raport byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka do premiera (...) Rzecznik prasowy ABW ppłk Maciej Karczyński twierdzi, Że nie ma żadnego dokumentu zawierającego takie treści.

Czytaj też: Przejęcie polskich Azotów przez Acron umożliwi mu rozpoczęcie europejskiej ekspansji opartej na tanim rosyjskim gazie

Andrzej Łomanowski z Gazety Polskiej Codziennie o rosyjskim wsparciu dla prezydenta Syrii w artykule Moskwa uzbraja reżim w Damaszku: Zarówno rosyjski prezydent Władimir Putin w Soczi, jak i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w Warszawie twardo oświadczyli, że Moskwa będzie zbroiła syryjski reżim. (...) Putin w rozmowie z brytyjskim premierem Davidem Cameronem, a Ławrow na warszawskim spotkaniu trójkąta kaliningradzkiego potwierdzili, że Rosja dostarczy prezydentowi Asadowi tzw. kompleksy przeciwlotnicze S-300. (...) Amerykańskie media, powołując się na "anonimowe źródła w służbie wywiadowczej jednego z państw arabskich", twierdzą jednak, że na zabiegi dyplomatyczne jest już za późno, bo S-300 już są na miejscu, gotowe do użycia. (...) Po wielu miesiącach admiralicja wreszcie poinformowała, że w skład floty, która będzie krążyła po wschodniej części morza, w pobliżu wybrzeży Turcji, Syrii, Libanu i Izraela, wejdą okręty podwodne oraz świeżo zakupione francuskie okręty desantowe "Mistral".

Czytaj też: USA, Rosja i Izrael intensyfikują rozmowy w sprawie Syrii

Małgorzata Grzegorczyk z Pulsu Biznesu o problemach finansowych producenta samochodów terenowych w artykule Producent honkerów straszy plajtą:  DZT Tymińscy to kolejny producent aut w Lublinie, który ma kłopoty. Prosi rząd o gwarancje i dotację. W Lublinie zbankrutowało Daewoo, potem Intrall, a teraz czarne chmury zawisły nad kolejnym przedsiębiorcą, który produkuje pojazdy. (...) "Dawna fabryka samochodów ciężarowych w Lublinie jest jedyną polską fabryką posiadającą własny produkt. Zdolności produkcyjne to 50 tys. pojazdów rocznie. Jedyną szansą jej rozwoju jest wznowienie na szeroką skalę produkcji samochodów terenowych i dostawczych. (...) Zbigniew Tymiński uważa, że gdy jego firma stanie na nogi, będzie eksportować i tworzyć montownie w krajach Ameryki Południowej, Afryki, WNP, Pakistanie czy Wietnamie. (...) Zakład zatrudnia 170 osób. Ma kłopoty ze znalezieniem kontraktów. W ubiegłym roku dostarczył 100 samochodów dla Bodzio Meble, dwa lata temu wojsko zamówiło 90 honkerów.

Czytaj też: Ciężarówki logistyczne dla Wojska Polskiego

Parkiet o perspektywach polskich i europejskich firm na inwestycje w Afryce w tekście Europa i Afryka muszą współpracować: Koniec z afrykańskimi stereotypami - uznali uczestnicy debaty „Go Global! Świat, Europa, Afryka". Choć perspektywy wydają się obiecujące (średni wzrost PKB w Afryce to ok. 6 proc), to zdaniem Jana Kulczyka, właściciela grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments (kupiła m.in. złoża ropy i gazu w Nigerii), ta dyskusja odbywa się 10 lat za późno. (...) Nie chodzi o to, żebyście robili coś dla nas albo za nas, ale z nami - przekonywała Elham Mahmoud Ahmed Ibrahim, komisarz ds. infrastruktury i energetyki w Unii Afrykańskiej. Jej zdaniem największe możliwości współpracy obejmują przemysł, górnictwo, energetykę i rolnictwo.

Czytaj: Stocznia STX Lorient buduje trzy patrolowce dla Togo i Senegalu

Adam Ustynowicz z Gazety Wyborczej pisze o odznaczonym wczoraj przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi amerykańskim astronaucie polskiego pochodzenia w artykule Uleczyć świat: Gość specjalny Forum Innowacji powinien nosić przydomek "Dr Innovation". Jeden z największych ekspertów w pracy w otwartej przestrzeni kosmicznej. Uczestnik pięciu lotów orbitalnych. Astronauta, który dzięki doświadczeniu inżynierskiemu, zręczności chirurga i... dużemu zasięgowi ramion uratował program budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszy lekarz ery kosmicznej, którego powołaniem stało się uzdrawianie świata - dr Scott Edward Parazynski. (...) Przodkowie dr. Parazynskiego wyemigrowali z okolic Krakowa do Stanów Zjednoczonych na początku XX w. Z dzieciństwa Scott pamięta smak wigilijnych potraw przygotowywanych przez babcię i kolędy. Po raz pierwszy odwiedził Polskę w październiku 2002 r. na zaproszenie ambasady USA oraz Komitetu Badań Kosmicznych PAN.

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama