Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Rezerwiści nie wygrają wojny; Rosyjski wkład w polską zbrojeniówkę; Armia czeka na ochotników

Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ
Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Dziennik Gazeta Prawna, Artur Radwan, Rezerwiści nie wygrają wojny. Teraz się liczy żołnierz zawodowy: Wywiad z podsekretarzem stanu w MON Maciejem Jankowskim. Artur Radwan podejmuje m.in. kwestię szkolenia ukraińskiej armii, reformy NSR i szkolenia rezerwistów. Wiceminister zaznacza, że nie brakuje chętnych do służby w wojsku: „Na jedno miejsce jest więcej chętnych niż na dobre kierunki prestiżowych uczelni.”


Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Remontowa Holding woduje: Autor przedstawia gdańską grupę stoczniową Remontowa Holding będącą jednym z największych eksporterów w kraju. Firmie zależy na uczestniczeniu w modernizacji Marynarki Wojennej: „Wojskowy projekt to teraz nasze oczko w głowie” - podkreśla Andrzej Wojtkiewicz, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding, wchodzącej w skład Remontowa Holding.


Dziennik Polski, Grzegorz Skowron, Armia czeka na ochotników. Na razie tylko ich przeszkoli: Autor informuje o szkoleniach wojskowych dla ochotników, do których zachęca MON. „W tym roku ćwiczenia obejmą ok. 20 tys. rezerwistów (w tym 5,7 tys. ochotników).”


Rzeczpospolita, Rusłan Puchów, Maksim Szepowalenko, Rosyjski wkład w polską zbrojeniówkę: Autorzy, eksperci Centrum Analiz Strategii i Technologii w Moskwie, przekonują, że osiągnięcia przemysłu obronnego postkomunistycznej Polski ograniczają się jedynie do modernizacji poradzieckiego sprzętu. Podkreślają również, że polscy decydenci dopiero po 25 latach przekonali się, że Polska nie jest w stanie współpracować z USA na płaszczyźnie wojskowo-technicznej na poziomie innym niż podstawowym. „Nie chcemy oceniać, czy to dobrze czy źle, ale nie możemy nie skonstatować tego faktu.”


Polska - Gazeta Wrocławska, Mark Hookham, Tim Ripley, Rosja zbroi się na potęgę. Czy szykuje się do wojny? Autorzy zaznaczają, że w czasie, gdy państwa Zachodu redukowały swoje siły zbrojne Rosja sukcesywnie rozwijała własną armię. „Flota będzie najważniejszym elementem rosyjskiej strategii odstraszania atomowego.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. LOTNIK

    To nie Polska ma problemy z produkcją najnowszych śmigłowców ale Rosja bez Polski i Ukrainy nie jest w stanie wyprodukować kompletnego śmigłowca. Dlatego zawiązała Joint Venture Agusta Westland - Rostveryol (Moskwa) aby uzyskać nowe technologie bo sami nie są w stanie nic nowoczesnego wyprodukować. Cóż, jaki kraj tacy EKSPERCI!!!!

Reklama