Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorkowy przegląd prasy: Polska po jasnej stronie mocy; Armie poborowe – model szwajcarski i izraelski; Zbrojeniówka chce do „Narwii"; Polska szeroko otwarta na cyberataki; Kormoran, Czapla i Orka wypłyną z Trójmiasta
Przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Grzegorz Schetyna, Rzeczpospolita, „Polska po jasnej stronie mocy”: tekst autorstwa ministra spraw zagranicznych, prezentujący obecną sytuację międzynarodową Polski, ze szczególnym naciskiem położonym na prezentację osiągnięć kierowanego przez niego resortu oraz wskazaniem najbardziej istotnych kierunków i aspektów przyszłych działań.
Przemysław Żura Grajewski, Gazeta Polska Codziennie, „Armie poborowe – model szwajcarski i izraelski”: kolejna część prezentacji różnych modeli armii w rozmaitych państwach świata. W tym artykule omówione są armie oparte na powszechnej służbie obywateli państw istniejących w zdecydowanie różnych warunkach bezpieczeństwa.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Zbrojeniówka chce do „Narwii”: firmy skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej chcą starać się o zamówienia w ramach programu budowy tarczy powietrznej „Narew”. Kierownictwo PGZ uważa, że to ostatni moment na wykorzystanie olbrzymich pieniędzy na modernizację armii w celu dokonania skoku technologicznego w przemyśle zbrojeniowym, co w przyszłości pozwoli na produkcję na rynek wewnętrzny i zewnętrzny broni konkurencyjnej jakościowo ze światowymi potentatami.
Sylwia Czubowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Polska szeroko otwarta na cyberataki”: „Polska administracja publiczna, jak wynika z raportu NIK, nie dba o nasze cyberzdrowie”. Omówienie raportu NIK dotyczącego przygotowania administracji Polski na atak cybernetyczny i radzenia sobie z jego skutkami.
Michał Stankiewicz, Rzeczpospolita, „Kormoran, Czapla i Orka wypłyną z Trójmiasta”: „Rekordową liczbę dziesięciu okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej mogą wkrótce budować trójmiejskie stocznie”. MON chce, by okręty dla polskiej Marynarki Wojennej powstawały w polskich firmach – miałyby one zbudować trzy okręty obrony wybrzeża (program Miecznik) i trzy okręty patrolowe (program Czapla).
andy
jeżeli okaże się że Orka będzie powstawać w Polsce to będzie to niewątpliwie zasługa min. autorów i ekspertów Defenece24 i niezależnych mediów uniemożliwiając deal części admirałów z Niemcami i ich stoczniami chcącymi sprowadzić nas do roli republiki bananowej w kwestii obronności ... brawo - mama nadzieję że protest przeciwko zakupowi na takich warunkach i za tak kosmiczne pieniądze śmigłowców we Francji również zakończy się tak jak w przypadku zakupów MW - jeszcze nie jest za pózno ... pozdrawiam