Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorkowy przegląd prasy: Nowy szef SKW przyjdzie z Żandarmerii Wojskowej; Francuzi wracają do NATO; Generał w oblężeniu; Wojna z terrorem Al- Szabab; Pod czujnym okiem Kremla
Wtorkowy przegląd prasy
Dziennik Gazeta Prawna, Pełzająca rewolucja kadrowa w SKW, CBA i ABW, Robert Zieliński: Nowym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego najprawdopodobniej zostanie dotychczasowy wiceszef Żandarmerii Wojskowej - wynika z informacji DGP. Po SKW zmiany nastąpią również w CBA, z którego odejdzie Paweł Wojtunik
Za kontrwywiad w armii będzie odpowiadał pułkownik Robert Jędrychowski. (...) - Chodziło o to, by na biznesy armii spojrzał ktoś, kto nie podlega sztabowi generalnemu - mówi rozmówca DGP. - Teraz znów szefem będzie zawodowy żołnierz - dodaje. (...) Jak wynika z informacji DGP, kontrwywiad wojskowy to niejedyne pole zmian personalnych w służbach. Po Nosku ze stanowiskiem szefa CBA pożegna się Paweł Wojtunik
Dziennik Polski, Generał trwa w okrążeniu, Piotr Subik: Podsekretarz stanu w MON Waldemar Skrzypczak może odejść ze stanowiska. Będzie to zależało od premiera Donalda Tuska i rozstrzygnięcia sprawy złożonego przez Skrzypczaka odwołania od cofnięcia mu przez kontrwywiad zgody na dostęp do tajemnic wojskowych.
Mówił o tym wczoraj w RMF FM minister Tomasz Siemoniak, przypominając, że takie stanowisko wyraził premier.
Szef MON stwierdził min., że będzie się trzeba zastanowić, "w jakiej formule powinien funkcjonować wiceminister, w sytuacji, w której trwają wobec niego dwie procedury - w prokuraturze i w związku z odwołaniem od decyzji SKW".
Rzeczpospolita, Nasz sojusznik znad Sekwany, Jędrzej Bielecki: Co piąty żołnierz uczestniczący w ważnych ćwiczeniach w Polsce i państwach bałtyckich będzie Francuzem. To sygnał, że Paryż zamierza właśnie z Warszawą budować fundamenty europejskiej polityki obronnej. - Chcemy pokazać, że bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze - mówi "Rz" Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce. Jego kraj do zintegrowanych struktur wojskowych NATO po kilkudziesięcioletniej nieobecności powrócił dopiero trzy lata temu. Tak dużych ćwiczeń jak rozpoczynające się za miesiąc Steadfast Jazz 2013 Sojusz Północnotlantycki nie organizował od 2006 roku, a nigdy na terenie nowych państw członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej.
Dziennik Gazeta Prawna, Z kraju białych niedźwiedzi w kosmos, Jakub Kapiszewski: Niewielka firma z Ożarowa Mazowieckiego wylądowała na Marsie. Na razie niedosłownie, ale jej urządzenia już pomagają w badaniu Czerwonej Planety. Paradoksalnie, właściciele Vigo System twardo stąpają po ziemi. Lądowanie łazika Curiosity na Marsie 6 sierpnia 2012 r. uznaje się za największy sukces w eksploracji kosmosu od zasu lądowania człowieka na Księżycu. Niespodziewanie jest to także sukces polskiej myśli technicznej, bowiem jeden z instrumentów pojazdu był wyposażony w półprzewodnikowe detektory podczerwieni produkcji polskiej firmy Vigo System SA. NASA zgłosiła się po instrument polskiej firmy na cztery lata przed startem misji. Vigo dostarczyło kilka prototypów urządzenia, które musiały przejść rygorystyczne teksty.
Gazeta Polska Codziennie, Wojna z terrorem Al- Szabab, Wespazjan Wielohorski: 67 osób zginęło podczas ataku na centrum handlowe Westgate, a ponad 170 zostało rannych. Według Czerwonego Krzyża kolejne 39 osób uchodzi za zaginione. W ataku brało udział dwóch obywateli USA i jedna osoba pochodząca z Wielkiej Brytanii. Liczący 18 i 19 lat Amerykanie byli pochodzenia somalijskiego lub arabskiego. Natomiast wymieniona przez kenijski MSZ Brytyjka to poszukiwana przez Interpol Samantha Lewthwaite, zwana Białą Wdową. Brytyjka przeszła na islam jako nastolatka. Jej pierwszy mąż był jednym ze sprawców samobójczych zamachów, w których wyniku w 2005 r. w Londynie zginęło 52 pasażerów komunikacji miejskiej. Wśród zabitych jest co najmniej 18 cudzoziemców, w tym Brytyjczycy, Francuzi, obywatele Kanady, Holandii, Australii, Peru, Indii, Ghany, RPA i Chin. Zamach na centrum handlowe był najbardziej krwawym atakiem terrorystycznym w Kenii od czasu przeprowadzonego w 1988 r. zamachu Al-Kaidy na ambasadę USA w Nairobi, w którym zginęło ponad 200 osób.
Nasz Dziennik, Pod czujnym okiem Kremla, Piotr Falkowski: Rosja chce w pełni kontrolować przygotowania do likwidacji broni chemicznej w Syrii. Pomoc w realizacji planu zniszczenia syryjskich arsenałów zaoferował wczoraj minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Moskwa niezmienne próbuje grać w tej sprawie pierwsze skrzypce. To na skutek dyplomatycznej ofensywy Moskwy USA zdecydowały się wstrzymać przygotowania do interwencji wojskowej, a Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą do zabezpieczenia i usunięcia syryjskiej broni chemicznej. Obecnie Kreml chce zachować rolę rozgrywającego w sprawie Syrii, tym razem jako uczestnik programu niszczenia zakazanych arsenałów. - Rosja gotowa jest uczestniczyć we wszystkich elementach przygotowań do likwidacji broni chemicznej Syrii, a także w finansowaniu samej jej utylizacji - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
(JG)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie