Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy- Dlaczego nie mamy armat?; Kto nagrywał ministrów?; Iran i USA razem w Iraku?

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Paweł Wroński, GW, Dlaczego nie mamy armat?-  Polska chwali się ustawą 1,95 proc. (obecnie 32 mld zł), nie oznacza, że faktycznie tyle wydaje. Jest to zwykle 1,7-1,8 proc. Niemal co roku minister obrony narodowej zwraca do Ministerstwa Finansów właśnie około 800 mln -1 mld zl. To najczęściej niewykorzystane pieniądze na zakupy. Akurat dokładnie tyle, ile prezydent chce dodatkowo przeznaczyć dla armii. Ponadto w przypadkach, gdy budżet się wali, premier Tusk wyjątkowo raźnie sięga do budżetu MON (za czasów ministra Bogdana Klicha 3 mld zl, za czasów Tomasza Siemoniaka 1 mld). Jeśli to ma być polityczną demonstracją, szkoda, że prezydent nie zadeklarował gotowości podniesienia budżetu do 3 proc. PKB. Zapewne i tak tych pieniędzy MON nie byłby w stanie wydać.

Agnieszka Kublik, Wojciech Czuchnowski, GW, Kto nagrywał ministrów?- ABW zatrzymała wczoraj menedżera VIP roomu restauracji Sowa & Przyjaciele. Łukasza N., który u Roberta Sowy pracował mniej więcej od roku, zatrzymano około południa. W tym samym czasie funkcjonariusze ABW weszli do miejsc, gdzie mieszkały albo pracowały osoby, które miały brać udział w nielegalnym nagrywaniu urzędników (...) Według źródeł "Wyborczej" wśród podejrzanych, do których wczoraj weszły służby, jest też major Biura Ochrony Rządu Dariusz P. Pełnił funkcję szefa Oddziału Profilaktyki Ochronnej BOR, czyli odpowiadał m.in. za zabezpieczenie miejsc spotkań ochranianych osób, a ostatnio był zastępcą dyrektora pionu logistyki. Trzy miesiące temu został zdymisjonowany za przekazywanie informacji mediom. Miał też utrzymywać dobre kontakty z jednym z posłów. ABW odebrała mu certyfikat dostępu do informacji niejawnych. Teraz jest w dyspozycji szefa Biura.

Piotr Jendroszczyk, RZ, Iran i USA razem w Iraku?- Prezydent Barack Obama nie wykluczył kilka dni temu żadnej opcji, ale o ekspedycji wojskowej mowy nie ma. Za to pojawił się pomysł współpracy z szyickim Iranem, który miałby pomóc rządowi w Bagdadzie w opanowaniu sytuacji i odbiciu zajętych przez ISIS obszarów. - To nic innego jak koncepcja wojny pośredniej z wykorzystaniem strony trzeciej - tłumaczy "Rz" gen. Jean Vincent Brisset z francuskiego think tanku IRIS (...) "Wall Street Journal" pisze, że w tym tygodniu rozpoczną się rozmowy irańsko-amerykańskie na temat Iraku. - Takie rozmowy już trwają w Wiedniu na marginesie negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego - przypomina arabista i były dyplomata Jan Natkański. Jego zdaniem Iran jest gotów do interwencji w Iraku, ale pod warunkiem rozwiązania sprawy Syrii, którą miałby nadal rządzić prezydent Asad.

Bogdan Święczkowski, były szef ABW, w Naszym Dzienniku o nagraniu rozmowy Sienkiewicza i Belki- Na szczęście w tych pomieszczeniach były zamontowane tylko mikrofony, a gdyby ktoś tam schował ładunek wybuchowy? Przecież to jest coś niewyobrażalnego. Obchodzimy właśnie kolejną rocznicę zamachu na przedwojennego ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego. Przeżyliśmy traumę smoleńską, która obnażyła funkcjonowanie BOR. I widać, że nic się w tej kwestii nie zmieniło, a fakt nagrania tych rozmów tylko potwierdza niemoc tego rządu w kwestii bezpieczeństwa państwa.

Marcin Pieńkowski, RZ, Wraca afera Aber Gold- z opublikowanych przez tygodnik „Wprost" nagrań ze spotkania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką z lipca 2013 r. wynika, że o podejrzeniach wobec Amber Gold premier mógł usłyszeć także od szefa banku centralnego. „Kilka miesięcy przed faktem zadzwoniłem do Donalda (Tuska - red.) i powiedziałem mu, że sprawa Amber Gold jest dość poważna, że jest to piramida finansowa, ale poważniejsza ze względu na to, że oni są właścicielami tego szybko rozwijającego się OLT Expressu" -mówił Belka na spotkaniu z Sienkiewiczem. I dodawał, że „będzie jakaś awantura z tym OLT Expressem".

Paweł Górecki, GW, Kontrwywiad nie chce się spowiadać- Dzisiaj Sąd Administracyjny w Warszawie zdecyduje, czy Służba Kontrwywiadu Wojskowego będzie musiała ujawnić, jakie meta dane zbiera na temat internautów i użytkowników telefonów. Wcześniej jako jedyna służba odmówiła upublicznienia tych informacji.

Rzeczpospolita, Wojsko lepiej ochroni granice- Wojsko będzie mogło przechwycić i w razie potrzeby zniszczyć użyty do ataku statek powietrzny, nie tylko jeśli wleci on w polską przestrzeń powietrzną z zagranicy, ale także jeśli wystartuje z lotniska w Polsce. Takie zmiany przewidują założenia do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i powszechnym obowiązku obrony RP.

 

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    def24.pl: Prezydent Barack Obama nie wykluczył kilka dni temu żadnej opcji, ale o ekspedycji wojskowej mowy nie ma. Za to pojawił się pomysł współpracy z szyickim Iranem, który miałby pomóc rządowi w Bagdadzie w opanowaniu sytuacji i odbiciu zajętych przez ISIS obszarów. say69mat: Paradoks 'Lewantu' polega na tym, że bierność Obamy w trakcie wojny domowej w Syrii. W efekcie wypromowała ISIL Forcess, które otrzaskane w bojach najechały Irak. Zdobywając nie tylko terytorium, ale i wyposażenie, w które administracja USA, szczodrą ręką zaopatrzyła wojska Iraku. Wartość pomocy militarnej USA dla armii Iraku szacuje się na ... 15 bilionów USD. Należy przy tym pamiętać, że Prezydent Obama podjął decyzję o wycofaniu sił zbrojnych USA. Wbrew opinii zarówno ekspertów jak i dowódców liniowych. Mamy za to Prezydenta ... Nobla!!!

Reklama