Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: 800 osób do zwolnienia w PZL-Świdnik?; Będą zwolnienia w Mielcu; Więcej NATO w Szczecinie; Ameryka chce zatrzymać Chiny; Bezpieczeństwo USA zagrożone; Armaty wracają na front

AW149 Fot. PZL Świdnik
AW149 Fot. PZL Świdnik

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem obronności.

Sławomir Skomra, Gazeta Wyborcza Lublin, 800 osób do zwolnienia w PZL-Świdnik? Alarmujące oświadczenie członka rady nadzorczej: "W radzie nadzorczej PZL-Świdnik załoga ma swojego reprezentanta. To Andrzej Słotwiński, który właśnie wydał oświadczenie po ostatnim posiedzeniu rady (...) W piśmie Słotwińskiego czytamy: „Rada zapoznała się z planami właściciela na najbliższe 5 lat. Pracę może stracić w najbliższych 3 latach około 800 osób i oby tylko się na tej liczbie skończyło. Produkt finalny w naszej Spółce praktycznie nie będzie istniał. To pociąga za sobą pomniejszenie roli zakładu, badań i rozwoju, czyli to, nad czym pracowaliśmy przez dziesięciolecia, zostanie zaprzepaszczone. Powoli Spółka będzie się stawać poddostawcą części i elementów dla innych firm lotniczych".


Super Express, Będą zwolnienia w Mielcu: "Nawet pół tysiąca pracowników PZL Mielec może zostać zwolnionych z zakładu. Pracę mają stracić osoby zajmujące się produkcją śmigłowców Black Hawk (...) jak mówią związkowcy, to efekt przegranego przetargu na dostawę tych maszyn dla polskiej armii. Już wcześniej zarząd firmy sugerował, że decyzja rządu o wyborze francuskich śmigłowców Caracal może mieć przełożenie na ograniczenie produkcji w Mielcu."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, Więcej NATO w Szczecinie: "Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie podnosi gotowość bojową" - pisze Marek Kozubal. Jak dodaje autor - w praktyce oznacza to skrócenie czasu jaki korpus ma na osiągnięcie zdolności do działania z 180 do 90 dni.


Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, Ameryka chce zatrzymać Chiny: "Sekretarz obrony USA Ashton Carter poleciał do Wietnamu, z którego Ameryka 40 lat temu uciekła po przegranej wojnie, a teraz chce go dozbrajać, by powstrzymać ekspansję Chin na Morzu Południowochińskim (...) Kilka dni temu senacka komisja ds. sił zbrojnych, której szefem jest McCain, dopisała do budżetu obronnego na rok 2016 tzw. inicjatywę w sprawie Morza Południowochińskiego. Przewiduje ona pomoc militarną dla krajów, które są sojusznikami USA w regionie Azji Południowo-Wschodniej - czyli Filipin i Indonezji - ale także krajów, które bliskimi sojusznikami nie są, jednak mogą być przeciwwagą dla Chin, takich jak właśnie Wietnam czy Tajlandia. Planowane jest przeznaczenie na ten cel 425 mln dol. w ciągu pięciu lat."


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, Bezpieczeństwo USA zagrożone: "Bezpieczeństwo USA zagrożone. Senatowi nie udało się uchwalić ustawy, która przedłużała wywołujący duże kontrowersje program, pozwalający służbom specjalnym zbierać dane o rozmowach telefonicznych Amerykanów. Dopóki Senat nie osiągnie porozumienia w sprawie nowej ustawy, program ten, przynajmniej czasowo, przestanie działać."


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, Armaty wracają na front: "OBWE alarmuje, że coraz więcej ciężkiego uzbrojenia wraca do walki [w Donbasie - przyp. red.]." Jak pisze autor - obserwatorzy organizacji natknęli się ponadto na wschodzie Ukrainy na rosyjskich żołnierzy.

Reklama

Komentarze (11)

 1. miik

  Z Mielcem i Świdnikiem jak z telenowelą brazylijską. Przewodniczący Solidarności w mieleckich zakładach Marian Kokoszka powiedział, że związek będzie robił wszystko, aby "unieważnić przetarg". Będzie występował też do rządu, aby zrekompensował zamówieniami na inne produkty PZL Mielec, np. samolot M28 Bryza, te miejsca, które stracimy z powodu przetargu na śmigłowce - powiedział szef Solidarności z Mielca. M28Bryza i cywilny S70i -tego nie chce nawet WP- a oni wciskają nam dalej.

  1. say69mat

   Jakim to cudem, śmigłowiec S70i, podstawowy śmigłowiec transportu taktycznego tureckiej armii, nie przystaje naszej husarii powietrznej??? Lubo ... naszym decydentom???

 2. takie tam

  W PZL Świdnik redukują także dział badań i rozwoju. W zamian będziemy mieli montownie na 25 helikopterów ponoć. To tak jak na tych taśmach gdzieś było "ch... z Polską wschodnią".

  1. miik

   Kupmy 50 M28 Bryza z Mielca i po sprawie. Przetarg odwołać!!! Nie będzie protestował Świdnik i Łódź. Mamy mi2, mi8, mi14, mi24 więc niech starsi piloci latają na tym sprzęcie, aż do ich kasacji i niech idą na emeryturę. Młodszych pilotów się zwolni, niech jadą zbierać truskawki do Holandii, pomarańcze w Hiszpanii, winogrona we Włoszech, lub zbierać szparagi w Niemczech. Nikt nie będzie narzekał. Proste jak drut!. Każdy ma pracę. Wilk syty i owca cała.

 3. Mlody

  To jesli do zwolnienia to nasze panistwo powinno im srube przykercic i potem odkupic te zaklady by zwiazac sie z Ukrainicami i cos mondrego robic

 4. MA

  wynika z tego, że gdybyśmy wybrali produkt z Mielca albo Świdnika, to ten drugi i tak zwolniłby pracowników. W sumie dobrze, że żaden z nich nie wygrał. Szkoda pracowników, którzy są używani w tej rozgrywce do szantażowania Państwa (czyli nas wszystkich).

 5. andy

  nasz MON przez swoją ignorancję i klapki na oczach niszczy kolejny nasz sektor przemysłowy ... - i nie wypisujcie propagandowych haseł o " wyzynie lotniczej" itp bo w żaden sposób montownia nie stanie się zakładem mającym zdolność do kompletnej budowy śmigłowca... - a dane o zwolnieniach należy zwielokrotnić o zwolnienia w firmach kooperujących ze Świdnikiem czy Mielcem

  1. Afgan

   Ignorancją to wykazał się Sikorski i Agusta-Westland oferując wojsku ostatni szmelc, a teraz płacz i lament, a powinni się wstydzić że coś takiego oferowali.

 6. Willgraf

  ŚWIDNIK niech dziękuje tym którzy go sprywatyzowali - a Polska nie będzie nabijać kasy w kieszenie włochów kolaborujących z Putinem - jak się nie podoba to Skarb Państwa może wykupić ŚWIDNIK za przysłowiowa złotówkę i robić tam śmigłowce razem z Ukraińcami !

 7. AnonimGall

  Nie skromnie mogę powiedzieć, że miałem rację twierdząc, że zarząd PZL-Mielec zachowuje się jak kapryśne dziecko, które po przegranej pokazało język reszcie i powiedziało, że zabiera swoje zabawki i idzie do inne piaskownicy. Teraz to samo robi zarząd PZL-Świdnik. Ci też chcieli sprzedać zarobić i zmarginalizować zakład do roli serwisu. Niech się najpierw wywiążą z modernizacji Sokoła do standardu Głuszec, bo jeszcze trochę im sztuk zostało do zrobienia. Ani trochę nie współczuję związkowcom i pracownikom obu zakładów. Jakoś na testach Caracala nie pojawili się, ale pyszczyli, że nie ma tam przedstawicieli społecznych. Jako obywatele RP powinni przede wszystkim dopilnować, by sprzęt oferowany przez ich pracodawców spełniał wymogi specyfikacji. Nie zrobili tego, więc teraz niech mają pretensje do siebie.

  1. bleble

   Nie kłam Przekrętasie z PO. Śmigłowce Głuszec czekają, aż ITWL (w 100% zależny od MON) zrobi oprogramowanie do śmigłowca. Już rok tak robi. Obserwatorzy wskazani przez związkowców nie pojawili się na testach, bo im Siemoniak odmówił udziału. Przekręt Śmigłowcowy PO i PSL trwa w najlepsze.

  2. andy

   widać żeś żabojad ... trzymasz ze "swoimi"i nawet nie udajesz że jest inaczej-jakie były warunki przetargu i jak było z testami Caracala które praktycznie były utajnione i niedostępne dla przedstawicieli Świdnika i Mielca i niezależnych mediów o co występowali i zakończyły się spektakularnym sukcesem rządu i jego mediów

 8. Qba

  Ciekawe co w Świdniku i Mielcu robili do tej pory, skoro nie potrafili nawet złożyć oferty na uzbrojone śmigłowce.

  1. C

   przestań powtarzać ciągle te same kłamstwa ,..... ani ty ani inni 'nieetatowi' propagandyści nie zakłamiecie ogromnych wątpliwości jakie towarzyszą temu przetargowi

 9. Bryza

  Abstrahując od tej całej "papaliny", jaki śmigłowiec, jaki zakład oraz, że to MON dyktuje warunki. To 1300 zwolnień to obowiązek dla każdego rządu, żeby to bezrobocie zlikwidować, m.in. inwestycjami spółek skarbu państwa.

 10. gz

  Poczytaj to bedziesz wiedział, dlaczego Świdnk wystawił AW149, a nie np. AW-101. AW-101 to śmigłowiec, który bije na głowę Caracala. Norwedzy wiedzieli co kupują!!!Wybrali AW-101. Warunki technocze zawarte w przetargu faforyzował tylko 1 śmigłowiec.

 11. Kamień

  Ani wcześniej Świdnik ani Mielec nie robili śmigłowców oferowanych w przetargach dla naszego kraju wiec po co, zatrudniali ponad próg opłacalności w imię litości czy tylko głupoty? Takie bicie piany i straszenie ludzką tragedią. Przetarg wygramy zatrudnimy więcej ludzi - przegramy będziemy zwalniać. W normalnych układach powinno być - wygramy to zatrudnimy, przegramy dalej robimy tak jak robiliśmy. Co to za głupota zatrudnić za dużo pracowników bo za 6 lat może wygram przetarg. Debilizm totalny i dno. Tylko to to by siać zamęt wsród związkowców, załogi i w kraju. Nie macie śmigłowca który potrzebujemy i tyle - należało wystartować z większymi śmigłowcami które też mają tylko szkoda im kasy było na nowe linie i myśleli Polak głupi weźmie co mu damy bo koszt już mniejszy będzie.

Reklama