Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Zamach w Berlinie; Międzynarodowy sukces WB Electronics; Awaria sygnału mediów państwowych kolejną odsłoną wojny informacyjnej?

WB Electronics Manta, fot. A.Hładij/Defence24.pl
WB Electronics Manta, fot. A.Hładij/Defence24.pl

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Śmierć na berlińskim jarmarku": Kolejny zamach w Niemczech. Rozpędzona ciężarówka na polskich tablicach rejestracyjnych wjechała w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. "[…] Śledztwo przejęły berliński Krajowy Urząd Kryminalny (odpowiednik ABW) oraz prokuratura federalna w Karlsruhe. Ta ostatnia instytucja włącza się, gdy w grę wchodzi akt terroryzmu. Około godz. 20.45 ciężarówka na tablicach rejestracyjnych z Pruszcza Gdańskiego i z zarejestrowaną w Gryfinie naczepą wjechała z dużą prędkością z okolic Dworca Zoo. Przed pobliskim kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma – jednym z głównych symboli Berlina – zjechała na chodnik, na którym jak co roku rozstawiono stragany bożonarodzeniowego jarmarku".


GBA, Rzeczpospolita, "Wojciechowski: Dobre czasy dla polskiej zbrójeniówki": Sukces polskiej firmy zbrojeniowej, WB Electronics. "Prezes WB Electronics pochwalił się dobrym wynikiem finansowym. – Jako grupa przekroczyliśmy 300 mln zł przychodu – mówił. – MON podpisał już umowę na noktowizory dla Obrony Terytorialnej opiewającą na prawie 1 mld zł – tłumaczył prezes WB Electronics. – Mamy deklaracje pana ministra na temat wprowadzenia małych systemów uderzeniowych. W tym zakresie jesteśmy liderem, prekursorem w Europie. Na świecie mamy tylko konkurencję z USA i Izraela – dodał. Firma spodziewa się kilku znaczących kontraktów eksportowych. – Zakończyliśmy procesy tzw. wprowadzania na uzbrojenie naszych systemów w kilku krajach. To otwiera nam drogę do seryjnych dostaw – mówił Wojciechowski".


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "W uścisku Emitela": Problemy techniczne nadawania sygnału państwowych mediów kolejną odsłoną wojny informacyjnej? Sprawą zajęła się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Państwo od lat nie kontroluje strategicznej infrastruktury nadawczej. Sprawa stała się paląca w ostatnich dniach: w wielu regionach widzowie mają problemy z odbiorem sygnału TVP. [...]  Oświadczenie w sprawie problemów technicznych z odbiorem sygnału MUX-3 wydał także Emitel. Spółka twierdzi, że krótkie, kilkuminutowe zakłócenia wystąpiły na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX- 3, czyli dotyczyły niewielkiego procenta populacji, około 10-12 proc. Polaków. I te problemy miały wynikać z błędów synchronizacji".

Reklama

Komentarze

    Reklama