Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Wywiad z byłym przewodniczącym Rady Europejskiej; Nowe maszyny w Łuczniku przyspieszą produkcję Grotów dla WOT; Analiza światowych wydatków na obronność

Żołnierze WOT z karabinkami Grot. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Żołnierze WOT z karabinkami Grot. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Unijna obrona ma wspomagać NATO”: Wywiad z Hermanem Van Rompuy’em, byłym przewodniczącym Rady Europejskiej. „Jeśli amerykański prezydent osłabia NATO, musimy budować coś, co będzie chronić lepiej na poziomie europejskim [...] deklaracja prezydenta Donalda Trumpa, który mówi o rym, że nie jest przekonany, czy Stany Zjednoczone będą tak solidarne jak w przeszłości To wywołało spore zamieszanie, nie tylko w Polsce, ale i w Europie Zachodniej.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Mobilizacja w strzeleckim Łuczniku”: Nowe maszyny w tym obrabiarki trafią na linię produkcyjną już w tym miesiącu. Radomski Łucznik przyśpiesza produkcję Grotów dla WOT. „Aby wywiązać się z gigantycznych, wartych 0,5 mld zł zamówień dla Wojsk Obrony Terytorialnej, Fabryka Broni Radom w ostatnich miesiącach w ekspresowym tempie zamawiała nowe, specjalistyczne maszyny.”


Rafał Grodowski, Gazeta Polska Codziennie, „Wojsko a produkt krajowy brutto (1)”: Analiza wydatków obronnych na świecie,  przeznaczanych na wojsko na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. „Wojsko staje się coraz mniejszym beneficjentem krajowych budżetów. Ale na świecie są państwa, które jeszcze nie tak dawno wydawały na zbrojenia wyjątkowo dużo. Z kolei w relacji do PKB najwięcej wydają wcale nie te najsilniejsze politycznie. [...]  W Europie przodowały Rosja, Turcja i Grecja z wynikiem 3,5 proc. O ile Turcja i Grecja stanowią permanentne trudne sąsiedztwo, to Rosja, będąca w fazie jelcynowskiego kryzysu, nie potrafiła się pogodzić z tym.”


Reklama

Komentarze

    Reklama