Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Trump rozmontuje NATO?; Wirtualny kalifat kolejnym krokiem dżihadystów?; Zamachowiec z Berlina był pod ochroną niemieckich służb?; Wywiad z dowódcą wojsk lądowych USA w Europie; PGZ wykupi SMW
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Fakt, "Donald Trump rozbije NATO?": Wywiad udzielony niemieckiemu "Bildowi" wzbudził ogromne kontrowersje w Europie, wśród sojuszników w NATO. "Jeżeli europejskie państwa NATO nie uwiarygodnią się przed Trumpem, to można snuć czarny scenariusz – mówi Faktowi były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej. W jaki sposób mogą to zrobić? Zwiększając nakłady na obronność. Dziś wiele państw, z Niemcami na czele, wydaje na armię o wiele mniej niż wynika ze złożonych sojusznikom obietnic. Słowa Trumpa stawiają znak zapytania nie tylko przy istnieniu NATO, ale również Unii Europejskiej".
Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, "Kalifat wirtualny, groźby realne": Eksperci z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną ostrzegają przed pochopnym optymizmem po zwalczeniu Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie. Po wyparciu dżihadystów z Iraku i Syrii najprawdopodobniej przeniosą oni swoją wojnę do internetu.
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, "Tajemnice zamachowca z Berlina": Po zamachu w Berlinie, wciąż zadawane są pytania, dlaczego Amis Amri, będąc pod ścisłą obserwacją służb, które wiedziały o jego przygotowaniach do zamachu, nie uczyniły nic, aby zapobiec tej tragedii. Czy problemem była niewyobrażalna niekompetencja niemieckich służb czy jednak zamachowiec był pod czyjąś ochroną jako domniemany agent współpracujący ze służbami?
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Sprawdzamy gotowość bojową": Wywiad z gen. Timothym McGuire'em, zastępcą dowódcy wojsk lądowych USA w Europie. "Najlepszy sposób na odstraszanie polega na posiadaniu dobrze wyćwiczonych sił, które służą ramię w ramię ze swoimi sojusznikami na terenie całego Paktu Północnoatlantyckiego; szarże od Estonii do Bułgarii. I to będzie trwać przez dziewięć miesięcy. Ale te oddziały nie będą stale w jednym miejscu, ale będą dokonywać częściowych przemieszczeń, co trochę przypomina przypływy i odpływy morza. W ten sposób cały czas sprawdzamy, że jesteśmy gotowi do szybkiego zorganizowania się w gotowości bojowej w każdym miejscu, w którym będziemy potrzebni Sojuszowi".
Magdalena Wierzchowska, Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, "Rząd wspiera narodowe stocznie": W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów dofinansowało Polską Grupę Zbrojeniową w celu wykupienia upadającej Stoczni Marynarki Wojennej. Do 2 lutego mogą wpływać oferty zakupu aktywów SMW. Przejęcie SMW przez PGZ ma w znacznej mierze poszerzyć możliwości produkcyjne komponentów morskich w ofercie polskiej zbrojeniówki.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie