Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Tarcza antyrakietowa w Czechach; Ministrowie obrony w UE zapowiadają zwiększenie wydatków na obronność; Pierwsi żołnierze OT w tym roku; Mosul coraz bliżej wyzwolenia; Negatywna ocena rządów szefa MON; PMT niezagrożony przez OT

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Lubosz Palata, Gazeta Wyborcza, "W Czechach będzie tarcza antyrakietowa?": Przedstawiciele nowej administracji rządowej Donalda Trumpa w USA zapowiadają wybudowanie tarczy antyrakietowej nie tylko w Polsce, ale również w Czechach. "[...] Znów wprowadzimy tarczę antyrakietową do Polski i Czech. Zwiększymy liczbę zatrudnionych w wojsku o 550 tys., w przeciwieństwie do planów Obamy zmniejszenia ich do 420 tys. Rozmieścimy więcej jednostek NATO i poślemy je na granice. Będziemy negocjować z Putinem tak, jak Reagan, z pozycji siły, nie zaś głupio, jak robił to Obama z Hillary. Oni poddali się w dniu, w którym zresetowali stosunki z Rosją – to słowa Rudiego Giulianiego, byłego burmistrza Nowego Jorku i najbliższego współpracownika Donalda Trumpa, namaszczonego przez media na jedną z kluczowych postaci w nowej administracji".


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, "Unia bardziej zatroskana o europejską obronę": Ministrowie obrony w UE zapowiadają zwiększenie wydatków na obronę. Zapowiadają również, że nie jest to związane z wyborem Amerykanów w wyborach prezydenckich, jednakże prezydent elekt Donald Trump zapowiedział zmniejszenie aktywności Ameryki w NATO jeśli sojusznicy nie zwiększą finansowania własnej obrony. Ministrowie również dyskutowali na temat zwiększenia możliwości obronnych w UE i powołaniu wspólnego dowództwa europejskich sił zbrojnych do koordynacji operacji wojskowych.


Fakt, "Wojsko szefa MON powstanie w tym roku":  "Tworzenie Obrony Terytorialnej – okrzykniętej przez opozycję prywatną armią szefa MON – idzie pełną parą! Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (68 l.) poinformował wczoraj, że do końca roku powstaną trzy brygady tych wojsk w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Na początku mają liczyć ok. 3 tys. żołnierzy i do końca przyszłego roku – 18 tys., a za trzy lata – aż 53 tys. W sumie koszt utworzenia i wyposażenia OT wyniesie 3,6 mld zł. Macierewicz twierdzi, że to najtańszy sposób zwiększenia armii i zdolności obronnej kraju".


Gazeta Polska Codziennie, "Coraz bliżej wyzwolenie Mosulu": Koalicja antyterrorystyczna odnosi znaczące sukcesy podczas ofensywy w Iraku. "Armia iracka z sukcesami kontynuuje swoją ofensywę w celu odbicia strategicznego miasta Mosul. Wojskowym udało się wyprzeć dżihadystów m.in. ze stanowiska archeologicznego, na którym znajdowały się pozostałości po starożytnym asyryjskim mieście Nimrud. [...] największym utrudnieniem dla wojsk koalicji jest podpalanie przez islamistów szybów naftowych czy chemicznych zakładów przemysłowych w okolicach Mosulu. Pomimo porażek na froncie dżihadyści wciąż są bardzo niebezpieczni. Wczoraj w oazie Ain al-Tamer na południowy zachód od Bagdadu dokonali samobójczego zamachu, w którego wyniku osiem osób zginęło, a sześć zostało rannych".


Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, "W MON improwizacja, a na świecie wielka niepewność": Po roku rządów Antoniego Macierewicza w Ministerstwie Obrony Narodowej nie można doszukać się udanych przedsięwzięć. Rok po zapowiedzi utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej nadal nie uchwalono ustawy regulującej, a śmigłowce dla polskiej armii są dalej niż bliżej po unieważnieniu przetargu. Po zwycięstwie Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych świat czekają zapewne wielkie zmiany, których nie można przewidzieć, natomiast dla Polski w tej chwili najistotniejszy jest sojusz z USA jako gwarancja bezpieczeństwa.


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Armia nic nie straci": Jak zapewnił Minister Obrony Narodowej – Antoni Macierewicz – pieniądze, które rząd wyda na utworzenie Obrony Terytorialnej, nie zostaną zabrane z programu modernizacji Sit Zbrojnych RP. "Szef MON odpierał zarzuty części polityków i ekspertów, że utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) będzie się odbywać kosztem zakupów uzbrojenia i sprzętu dla jednostek regularnej armii. Chodzi zaś o niebagatelną kwotę, bo na utworzenie Obrony Terytorialnej wydamy z budżetu państwa do 2019 roku ponad 3,5 mld zł. – W żaden sposób te pieniądze, jakie będą wydane na Obronę Terytorialną, nie będą kolidowały z koniecznością realizowania modernizacji polskiej armii, która ma swój program niezależny od Wojsk Obrony Terytorialnej – wyjaśnił Antoni Macierewicz".

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama