Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Siły kosmiczne w USA; Polska przejmie dowodzenie w szpicy NATO; Rosja bombarduje szpitale w Syrii?; Przedłużenie misji polskich kontyngentów wojskowych poza granicami państwa; Przygotowania do manewrów Anakonda-20

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Amerykanie wracają do ery gwiezdnych wojen”: Prezydent USA – Donald Trump – zapowiedział utworzenie sił kosmicznych. Stany Zjednoczone poszerzą swoją dominację militarną również w przestrzeni kosmicznej? „Z 738 mld dol. przeznaczonych na wszystkie rodzaje wojsk w nadchodzącym roku mniej więcej 40 mld dol. zostanie wydanych na uruchomienie nowej formacji. Realne płace żołnierzy wzrosną średnio o 3 proc. US Space Force ma się koncentrować na działaniach operacyjnych w przestrzeni pozaziemskiej. Będzie ona wykorzystywać najnowocześniejsze technologie, a wśród nich bezzałogowe drony i satelity.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Szpica NATO w rękach Polski”: 6 tysięcy polskich żołnierzy dołączy 1. stycznia do szpicy NATO i przejmie dowodzenie nad nią. „Od Nowego Roku Polska przejmuje dowodzenie tzw. szpicą NATO. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg ocenia, że będzie to czas <<mocnej prezentacji możliwości Polski>>. [...] W skład VHTF wchodzą żołnierze w najwyższej gotowości alarmowej. Pozostają oni w swoich jednostkach, ale muszą być zdolni do tego, by w ciągu 48-72 godzin przemieścić się w dowolne miejsce, gdzie potrzebna jest szpica. Wchodzi ona w skład 40-tysięcznych Sił Odpowiedzi NATO, składających się z wojsk lądowych, powietrznych, morskich oraz specjalnych.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Cel: syryjski szpital. Wojna bez zasad”: Jak donoszą amerykańskie media, dziennikarze są w posiadaniu dowodów na udział Moskwy w bombardowaniu syryjskich szpitali będących pod specjalną ochroną prawa międzynarodowego konfliktów zbrojnych. „ONZ-owski system ochrony placówek medycznych w Syrii nie działa. Syryjski reżim i Moskwa świadomie bombardują nawet działające szpitale - dziennikarze <<New York Timesa>> przedstawili na to mocne dowody. [...] Wśród materiałów, które zdobyli dziennikarze, są też nagrania wideo z samych bombardowań, a także opinie ekspertów, którzy potwierdzają, że to rosyjskie bombowce, bo syryjski reżim nie ma ładunków penetrujących tak głęboko, by zniszczyć nawet szpitale podziemne albo te ukryte w skalnych jaskiniach.”


Nasz Dziennik, „Kontyngenty zagranicą”: Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych w Iraku, Kosowie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz na Sycylii. „Zgodnie z postanowieniem prezydenta PKW w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie będzie liczył - tak jak dotychczas - do 350 żołnierzy i pracowników wojska. Postanowienie jest podstawą działań kontyngentu do końca czerwca 2020 r. Główne zadania PKW Irak działającego w składzie międzynarodowej koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie to szkolenie irackich i jordańskich sił specjalnych, doradzanie im, a także wspieranie irackich sił bezpieczeństwa.”


Nasz Dziennik, „Przygotowania do Anakondy”: Manewry Anakonda organizowane są co dwa lata od 2006 roku, które w tym roku odbędą się równolegle do amerykańskiego ćwiczenia Defender-Europe 20. „<<Jeśli chodzi o planowane na przyszły rok ćwiczenia, w których udział będzie brało Dowództwo Operacyjne RSZ, to mówimy tu przede wszystkim o ćwiczeniu Anakonda-20. Zaznaczyć należy, że Anakonda- 20 i Defender 20, w związku z zazębianiem się terminów i faktem, że ćwiczenia współdzielą przestrzeń działania w domenie powietrznej i morskiej, są skomunikowane i skoordynowane, ale nie są połączone>> - poinformowała p.o. rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego mjr Adriana Wołyńska.”


Reklama

Komentarze

    Reklama