Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Rozpoczęła się operacja Gniew Eufratu; Czy NATO w dwa miesiące przerzuci w razie potrzeby 300 tys. żołnierzy?; Czy Polacy są gotowi do obrony własnego kraju?; Współpraca zbrojeniowa z Jordanią

Fot. st. chor. Adam ROIK/Zespół Reporterski Combat Camera DO SZ
Fot. st. chor. Adam ROIK/Zespół Reporterski Combat Camera DO SZ

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Agnieszka Rostkowska, Gazeta Wyborcza, "Gniew Eufratu bliżej Rakki": Rozpoczęła się operacja Gniew Eufratu."W operacji Gniew Eufratu bierze udział 30 tys. kurdyjskich, arabskich i turkmeńskich bojowników. Jej pierwszy etap ma polegać na przejęciu kontroli nad okolicznymi wsiami, drugim będzie szturm na odizolowane w ten sposób miasto. Operacja może potrwać nawet kilka miesięcy. Dżihadyści uzyskali pełną kontrolę nad Rakką w styczniu 2014 r., po przeprowadzeniu czystek religijnych i etnicznych, w trakcie których wyburzyli szyickie meczety i chrześcijańskie kościoły. Uczynili z miasta stolicę ISIS. [...] W mieście demonstrują swoją siłę, organizując defilady i wprowadzając pokazowy terror, którym chcieliby objąć całą Syrię i Irak; tu też miał powstać plan zeszłorocznych zamachów w Paryżu".


Fakt, "Mobilizacja żołnierzy NATO": "Kilkaset tysięcy żołnierzy NATO będzie przygotowanych do szybkiej reakcji w razie agresji ze strony Rosji - podał wczoraj brytyjski dziennik The Times. Gazeta powołała się na słówa sekretarza generalnego sojuszu Jensa Stoltenberga (57 l.). Teraz, żeby 300 tys. żołnierzy dotarło do strefy konfliktu, NATO potrzebuje pół roku. Stoltenberg zapowiada, że czas ten skróci się do dwóch miesięcy. Powodem mobilizacji, jak mówi, jest rosnące napięcie między Moskwą a NATO".


Super Express, "Polacy gotowi do obrony": "Czy i w jakim stopniu jesteśmy gotowi do poświęceń dla ojczyzny? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwała pracownia IBRiS […]. Wynika z niego, że zdecydowana większość (87 proc. ankietowanych) poświęciłaby drobne sumy pieniędzy, ale aż 44 proc. byłoby gotowych oddać zdrowie lub życie. Zdaniem badanych powinniśmy też wypełniać zobowiązania sojusznicze w ramach NATO. Na pytanie, czy w razie agresji Polska powinna podjąć się obrony państw bałtyckich, ponad 70 proc. odpowiedziało twierdząco".


PAP, Nasz Dziennik, "Obronna współpraca": Podczas wizyty dyplomatycznej w Jordanii, prezydent Andrzej Duda zapowiedział współpracę zbrojeniową. "Są wstępne ustalenia, mam nadzieję, że zostaną zawarte konkretne kontrakty. Polska ma dziś dobrą ofertę zbrojeniową nowoczesnego uzbrojenia i cieszy mnie ogromnie to, że ze strony i przedsiębiorców jordańskich, i władz jordańskich jest zainteresowanie ofertą tego, co Polska proponuje, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, wyposażenie żołnierzy, technikę pojazdów bojowych - stwierdził Andrzej Duda".

Reklama

Komentarze

    Reklama