Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Polskie MiGi-29 już nie wzbiją się w powietrze?; Eksperci ONZ ostrzegają przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi w Europie

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „MiG-i mogą już nie wrócić do służby. Same F-16 nie obronią polskiego nieba”: Po serii wypadków myśliwców MiG – 29, mogą one nie wrócić do lotów. Przy 20 –procentowej sprawności F – 16, polskie niebo nie będzie wystarczająco chronione. „Realny staje się scenariusz, w którym uziemione od pięciu miesięcy samoloty bojowe MiG-29 nie wrócą już do służby w Wojsku Polskim. Nikłe szansę na wznowienie ich lotów widzi dwóch polityków obozu rządowego, z którymi rozmawialiśmy, a także wojskowi. Do obrony polskiego nieba zostaje tak naprawdę kilka, w porywach kilkanaście, samolotów F-16.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Państwo Islamskie zaatakuje w Europie”: Eksperci z komisji ds. walki z terroryzmem przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ alarmują i ostrzegają przed ponownymi atakami terrorystycznymi w Europie. Raport przygotowany przez ekspertów ds. wywiadu nie pozostawia złudzeń. Kolejny atak terrorystyczny w Europie jest jedynie kwestią czasu.  „Zamachy terrorystyczne, które <<zburzą spokój Europy>>, i śmiałe plany odrodzenia się w Iraku i Syrii - ONZ alarmuje, że Państwo Islamskie nie składa broni i wkrótce zaatakuje na Zachodzie. [...] Autorzy raportu twierdzą, że - choć rozproszeni i osłabieni finansowo - przywódcy ISIS każdego dnia skrupulatnie śledzą sytuację w krajach Europy i rozważają organizowanie ataków, które jeszcze mocniej podsyciłyby panujące w nich wewnętrzne podziały. Choć możliwości planowania zamachów chwilowo wydają się mocno ograniczone, radykałowie prowadzą ponoć <<stały rekonesans potencjalnych celów>>.”


Reklama

Komentarze (15)

 1. BieS

  "Polskie MiGi-29 już nie wzbiją się w powietrze?": jakiś czas temu na Defence24 był artykuł o przyszłości PSP, a pod nim dyskusja. Wielu wtedy nie zdawało sobie sprawy w jak złym stanie technicznym są nasze siły powietrzne. Większość nawet nie wyobrażała sobie sobie takiej sytuacji, że MiGi (nawet te doposażone z Mińska) pójdą na złom. Dzisiaj mamy 10 sprawnych F-16 i 7 Su-22 latających sporadycznie. Powiedziałem wtedy (chyba do użytkownika BUBA), że ok. 2022 1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego (Świdwin, Malbork i Mińsk Mazowiecki) zostanie zamknięte i zostaniemy z 48 samolotami F-16, które będą wymagały MLU. Dodałem także, że dalsze użytkowanie Su-22 ma na celu podtrzymywanie nawyków u pilotów do momentu wprowadzenia nowego samolotu bojowego lub ma na celu utrzymanie pilotów, obsługi i ich rodzin w Świdwinie do momentu zezłomowania Suk. Dziś okazuje się, że nasze lotnictwo to nie "utrzymywanie iluzji" tylko groteska na miarę Korei Północnej. Ciekaw jestem ile kosztował remont i rozbudowa lotniska i bazy w Łasku? Od wczoraj kilka efów wróciło tam z Krzesin - czy warto?

  1. BUBA

   Pamiętaj BieSie o Ts-11 iskrach. Mamy ich podobno nadal 37 sztuk (Za Wikipedią). To wypróbowany w 2003 zamiennik samolotów bojowych RSK MiG. Przyszła dobra zmiana...wracamy do dobrych polskich tradycji partactwa i dziadostwa w Lotnictwie Wojskowym.............................................................................. ................................................................................................................................................................................. Ukraina straciła 4 MiGi-29 na raz w tak krótkim czasie tylko dzięki działaniom nad Donbasem. .................................................................................................................................................................................. No cóż, można by było oddać samoloty do Lwowskich Zakładów Lotniczych na Ukrainie by przywrócić im zdatność do lotu skoro kompetencje WZL-2 dzięki nowej władzy upadły tak nisko jak PZL Mielec przed prywatyzacją przez PiS............................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................. Ale to by było przyznanie się przez rzad Premiera Morawieckiego że obecna władza znisczyła resztki przemysłu lotniczego w Polsce. Czyli jest jak pisałem położono WZLe dla "przyjaźni" polsko-amerykańskiej. Zarówno uwalono produkcję Caracala jak i samoloty MiG-29....................................... ............................................................................................................................................................................ Teraz po tych zabiegach rynek polskich samolotów bojowych i ich remontów należy do firmy Lockheed Martin bez żadnych przetargów.

  2. BieS

   100 % racji Panie Kolego!

 2. Gorol

  Jakie efy 16 były zwycięzcami przetargu w 2003 roku? Kto pamięta? Ja do tej pory trzymam numery czasopism wojskowych i nie mogę zrozumieć jak można było tak wyrolować naród Polski sprowadzając złom z Belgii i Włoch a obiecane efy zamiast do Polski trafiły właśnie do wymienionych powyżej. Kto wiarę naszą sprzedał

  1. Patryk

   Było to 36 sztuk F-16 C Block 52+ i 12 sztuk F-16 D Block 52+

  2. BieS

   W takim razie masz beznadziejne "numery czasopism wojskowych". Nikt nikogo nie wyrolował, a Belgowie nadal latają na swoich A, B MLU, natomiast eksploatacja F-16 we włoskich bazach Trapani i Cervia to samolot "przejściowy" pomiędzy F-104, a Typhoonem.

 3. Były pilot f16

  Hej eksperci a skąd te liczby sprawnych 20% inny znawca komentuje 7 f16 i 7 su . Zero pojęcia tylko aby coś napisać. Jak to w Polsce bez sensu aby byli dużo.

  1. Analityk

   Policzył dziennikarz "specjalista" liczbę much na suficie i wyszło mu 20. Stąd wyszło że mamy 20% sprawnych F-16. Bo w faktach to nie ma żadnego oparcia. Ale cóż, niemiecka gazeta napisze wszystko co każą.

  2. Były pilot od telewizora

  3. BieS

   Gdybyś naprawdę był byłym pilotem to napisałbyś F-16, a nie "f16".

 4. w

  cały czas nade mna lataja samoloty wojskowe o 2 silnikach. Nie Mig to co ???Nowa wersja F-16 ???

  1. BiG

   To mogą być Casy albo Bryzy - mają 2 silniki

  2. Feluś

   Miejmy nadzieję że nie SU-27 !

  3. w

   kiedys , dawno dawno temu nad Ustrzykami Dolnymi latały Mig-25 na niskim pułapie. Z czerwona gwiazda. Te o których pisze wygladaja mi na F-15. A tak, czy mamy cos w wojsku z czego mozemy byc dumni ???? Oczywiscie poza MON

 5. gnago

  To na co nam sprzęt którego nie możemy utrzymać sprawnych technicznie? A tu ewidentnie wygląda na konieczność całkowitej modernizacji Migów i zakup nowego uzbrojenia nawet z Rosji. Po pierwsze kosztem jednej sztuki efa 35 po drugie: da im do przemyślenia 447 jak i zawyżanie cen kupowanego od jankesów uzbrojenia moralnie przestarzałych i w aptekarskiej ilości

 6. Pol

  Tym szybciej powinniśmy kupić gripeny ng aby odciążyć nasze f 16 a w przyszłości f 35. Potrzebny jest prosty tani w utrzymaniu i latający w każdych warunkach samolot przenosząc boby kasetowe. Po zakupie gripena nasze f 16 powinny być min.. modernizwane lub wystawione na sprzedaż a pozyskać na ich miejsce najnowsze prosto z fabryki.

 7. Tt

  Mig 29 powinien latać na dyżury na okrągło .Potrzeba nie miejsca w muzeum tylko zespołu mechaników którzy się na tym znają.Taniej wyjdzie niż f 16 utrzymywać.Bo co innego zostało?

 8. mg

  Czy jest jakieś oficjalne źródło informacji o 20% zdatności do lotu polskich F-16? Bo dużo na ten temat w prasie nie-fachowej, ale jakoś oficjalnego potwierdzenia nie widać.

  1. Xaxa

   Nie ma i nie będzie. Od kiedy stan wojska stał się tematem mocno wałkowanym w polityce różni ludzie prześcigają się w wizjach jak to niesamowocie dobrze albo dramatycznie tragicznie - zależnie od opcji... a że media są łase na sensację to mamy te bajki o 20%. Raczej realnie jest 50-75% i to też dość "płynny" przedział.

  2. dim

   Nikt nie chce swej dymisji. A ta należy się osobom odpowiedzialnym, jak psu kość. Posłom także ich odwołanie. Brak tego mechanizmu, a szkoda, w demokracji ateńskiej każdy wysoki czy niski urzędnik państwowy mógł zostać odwołany, gdy uznano, że nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. I bywał odwoływany. Przez gminy. Demokracja, to dosłownie władza gmin (a nie "ludu", w znaczeniu gołego motłochu).

  3. vvv

   nie ma 70% jest 20% bo wypłyneło to podczas uziemienia mig-29 i to f-16 mialy przejac dozor powietrzny. niestety okazalo sie ze nia ma sprawnych f-16 i musieli sztukowac z innych baz aby w niebie byly az 4 sprawne f-16. potem nagle MON szybko kupil mala partie czesci zamiennych bo przez 4 lata nie kupil niczego i f-16 byly kanibalizowane

 9. vvv

  no to widac jak PIS zaoral MW i obecnie lotnictwo. mi-14, mi-2, mi-8, mi-24 dostaly partyjny nakaz wydłuzenia resursow przez napisanie nowej kartki, bez remontow bez modernizacji, bez napraw :) su-22 ledwo co latają, a latanie mig-29 grozi smiercia, a nasze f-16 stoją na cegiełgach bo nie ma na nic kasy pomimo rekordowego budzetu w MON, nie ma zadnych zakupów w tym roku poza 3x drozszymi aw-101 bez wyposazenia dla ZOP :). wybrocy pis smiali sie ze we francji tylko 35% caracali lata, poniewaz Francja nie przewidziala budzetu na serwis i czesci zamiennych dla smigiel latających w warunkach bojowych a nasza armia ma zdatnych do lotu az 20% f-16, az 0% mig-29, pewnie ze 30% su-22 wiec srednio nasza gotowosc to 16% :) hur hur hur...budowac 4 dywizje bez zakupow i pudrowaniem przestazalych czolgow za 2mld kroplowki dla Bumaru

 10. kościouszko

  Ciekawe jak długo jeszcze będą podtrzymywać mit o wielkości naszej armii? Za jakiś czas wejdą bez jakiejkolwiek obiektywnej analizy F35 bo panu prezydentowi się spodobały i postawią je na lotniskach. W razie W przylecą rakiety rozkurzą nasz "potencjał" na poziomie płyty lotniska i po 30 minutach będzie koniec potęgi - bo opl to nie posiadamy żadnej...

  1. To święta prawda. I co dalej???!!! 3

 11. kruk

  Może by tak w ramach 'pilnej potrzeby operacyjnej' zakupić dodatkowo 16 maszyn typu Saab Gripen E (pomimo trwającej procedury pozyskania F35), co wyjdzie ok. 50 mln USD za sztukę? Ale raczej po wyborach. To by się dało zmieścić w przyszłorocznym budżecie. Gripeny byśmy mogli otrzymać dużo szybciej. Jako podstawowe OPL, przy każdym lotnisku wojskowym i cywilnym z 3 stron na stałych stanowiskach, gdzieś na pagórkach, w odległości 30 km od lotniska powinny stać zestawy typu Poprad i ciągle radarem skanować przestrzeń powietrzną, jako ćwiczenie dla żołnierzy i służba wartownicza.

 12. Polish blues

  Ale numer z Migami! Oznacza to, że do przybycia F-35 nasze niebo jest prawie kompletnie bezbronne.

  1. ajatollach kwasniewski

   do przybycia f35? tak szybko? f16 uzyskaly pelna zdolnosc bojowa po 10 latach od wejscia do sluzby. ludzisz sie, ze z f35 bedzie lepiej?

 13. say69mat

  Kondycja naszego lotnictwa jest rewelacyjnym komentarzem do realizacji - w praktyce polityki obronnej - strategii zawartej w trawestacji przysłowia ... lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. W warunkach Sił Powietrznych RP, w garści tylko piórka ostały a gołąb buja w obłokach. Stąd pojawia się kwestia, czy hurtem kupowane 'Bieliki' mogą stanowić wystarczające rozwiązanie pomostowe dla podtrzymania zdolności pilotów - w eskadrach z Mińska i Malborka - do realizacji misji bojowych. Czy też pojawia się konieczność zakupienia - bodaj - jednej eskadry F16 C/D v/s V???

  1. dim

   Chyba miał Pan na myśli naprawienie istniejących eskadr ? Ewentualnie z podniesieniem niektórych do poziomu V ?

 14. dropik

  a F-16 zdolnych do lotów bojowych ok 10 sztuk. Lata oczywiście więcej ale nie nadają się do walki. I do tego odeszła 1/3 pilotów F16 . To ostatnie info z dzisiejszej prasy. Oczywiście nic oficjalnie. Oficjalnie kupujemy F35 i jesteśmy najważniejszym sojusznikiem USA.

 15. Pjoter

  No i stało się co teraz szybki zakup f16 czy innego f napewno nie 35 a moze ze względu na naciski z 447 szybkie zakupy w europie ? Napewno muszą to być bardzo szybkie zakupy nawet na raty

Reklama