Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Kto osądzi dżihadystów z Europy?; Rozpoczęły się prace komisji mającej zbadać incydent lotniczy z udziałem MiG-29; Policjant przechodzący do wojska bez odprawy?; Co motywuje Terytorialsów?
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Co zrobić z dżihadystami z Europy”: Wielu schwytanych bojowników Państwa Islamskiego ma obywatelstwa europejskie. Jednakże oprócz Francji nikt nie przyznaje się do swoich obywateli i nie ma zamiaru ich odebrać z niewoli. Kto osądzi Europejczyków walczących po stronie Państwa Islamskiego? „Co najmniej 800 dżihadystów jest w rękach syryjskich Kurdów. Wielu z Europy, są także kobiety. Z wyjątkiem Francji nikt się do nich nie przyznaje. Trump szantażuje ich zwolnieniem. [...] Nadszedł czas, aby inni także się włączyli i dokończyli dzieła - oświadczył w ostatnich dniach Donald Trump, domagając się od Europejczyków, aby zabrali swych obywateli z obozów kurdyjskich i ukarali.”
Nasz Dziennik, „Rozszczelniona kabina”: Komisja rozpoczyna dzisiaj działania w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku w celu ustalenia przyczyny rozszczelnienia instalacji maszyny MiG-29. „Komisja badająca incydent lotniczy samolotu MIG-29 zdecyduje, czy loty tych maszyn zostaną wstrzymane. - Komisja badająca wypadki lotnicze rozpoczęła ustalanie przyczyn rozszczelnienia kabiny pilota samolotu MIG-29 podczas piątkowego lotu. To ona zdecyduje, czy loty MIGów-29 zostaną wstrzymane - poinformował ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.”
Bożena Wiktorowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Transfer do wojska odbiera policjantowi odprawę”: Czy funkcjonariusze policji tracą odprawę po przejściu do służby w Wojsku Polskim? „Funkcjonariusze nie mają prawa do odprawy, jeśli bezpośrednio po zwolnieniu ze służby wstępują np. do armii. Inaczej niż w przypadku wojskowych, którzy otrzymują takie świadczenia. Sprawa wypłaty stała się przedmiotem poselskiej interpelacji (28743).”
Eliza Kinalska, Tygodnik Płocki, „Co ich ciągnie do <<Terytorialsów>>?”: Co motywuje ludzi ze stabilną pracą i życiem rodzinnym do podjęcia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej? WOT okazuje się popularny wśród obywateli z wyspecjalizowanych zawodów. „Jak przyznaje plastyczka, do podjęcia decyzji o wstąpieniu do brygady WOT zmotywował ją syn. Ale to nie było jedynym powodem. - Chciałam się sprawdzić. W młodości dość intensywnie zastanawiałam się nad wstąpieniem do policji. Ktoś powiedział mi jednak, że jestem za niska i nie mam szans. Odpuściłam i wybrałam zupełnie inną drogę. Teraz, gdy pojawiła się taka okazja, aby przywdziać mundur, tamto pragnienie sprzed lat powróciło [...] W cywilu Mariusz Kowalski pracuje jako operator koparki, natomiast jego żona jest pielęgniarką. Zarówno jedno, jak i drugie przyznaje, że decyzja o wstąpieniu do wojska była spontaniczna, nikt nikogo nie namawiał.”
Żołnierz wojsk operacyjnych.
Co motywuje "terytorialnych"? Łatwa kasa. Nic więcej.