Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Ekspert o zadaniach służb podczas szczytu NATO i ŚDM; Nieznane cele ISIS w Europie; ŚDM zostaną odwołane?; Akademia Sztuki Wojennej nową uczelnią MON; RAK prekursorem w NATO; Specjaliści stworzą nakładki na wojskowe gogle

Moździerz automatyczny 120mm RAK - fot. J. Sabak
Moździerz automatyczny 120mm RAK - fot. J. Sabak

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Machajski, Gazeta Wyborcza - Warszawa, "Co muszą zrobić służby?": Wywiad z Andrzejem Mroczkiem, ekspertem z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, wieloletnim funkcjonariuszem wydziału do walki z terrorem kryminalnym stołecznej policji. "Na czym polega część operacyjna?- Tym zajmują się służby kryminalne policji. Ich działanie ma na celu zdobycie informacji wyprzedzających o potencjalnych zagrożeniach terrorystycznych oraz innych, które mogłyby zakłócić przebieg wydarzenia. Niezbędna jest bieżąca analiza informacji, które napływają od innych jednostek policji lub od innych służb, np. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Straży Granicznej. Ale też informacje od obywateli. Zapewniam, że podczas przygotowań do różnego rodzaju szczytów zawsze jest ich bardzo dużo. Każda musi być zweryfikowana, czyli potwierdzona bądź wykluczona."


Maciej Nowicki, Newsweek, "Terroryści są już obok nas": Wywiad z Guy'em Sormanem, publicystą i znawcą problematyki islamu. "Dziś weszliśmy w erę kompletnego nihilizmu. Nie wiemy, jaki jest cel ISIS w Europie, a metody, jakie stosują terroryści pod szyldem tej organizacji, są tak radykalne, że nie akceptuje ich nawet Al-Kaida. To nie są zamachy podobne do ataków 11 września czy do tego, co zdarzyło się w Madrycie w 2004 roku. Tu nie ma mowy o jakimkolwiek wymiarze symbolicznym. ISIS nie stosuje żadnych kryteriów - morduje, kogo się da i gdzie się tylko da. Tak było w Brukseli i Paryżu, w Ankarze i na Wybrzeżu Kości Słoniowej"


Edyta Żemła, Wprost, "Światowe Dni Młodzieży pod znakiem zapytania": Po zamachach w Paryżu i Brukseli, specjaliści ds. bezpieczeństwa w Polsce mają bardzo trudne zadanie przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Pomimo tego, że rząd ustanawia odpowiednie akty prawne w związku z organizacją imprezy, nie milkną głosy, że nie można wykluczyć odwołania Światowych Dni Młodzieży.


Urszula Mirowska - Łoskot, Dziennik Gazeta Prawna, "Resort obrony powoła Akademie Sztuki Wojennej": Minister Obrony Narodowej powoła na miejsce dotychczasowej Akademii Obrony Narodowej - Akademię Sztuki Wojennej - resortową uczelnię wyższą. Zmiany mają dotknąć w szczególności dotychczasowych pracowników AON, których umowy zostaną wygaszone. Pracownikom może zostać zaproponowane miejsce pracy w nowopowstającej uczelni, jednakże wiele osób nie otrzyma tej propozycji.


Tomasz Targański, Przegląd, "Śmierć nadejdzie z wysoka": Analiza wykorzystania dronów w walce z terroryzmem, w której prym wiodą Amerykanie. "Drony zmieniają obraz wojny z terroryzmem. Jednak ich masowe zastosowanie więcej problemów stwarza, niż rozwiązuje"


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Rakiem na wroga": Polska może być pierwszym krajem w Europie i prekursorem NATO, która uzbroi swoją armię w moździerze samobieżne. "W najbliższym czasie polskie siły zbrojne otrzymają do dyspozycji moździerze samobieżne Rak. Do końca marca rozpoczną się negocjacje pomiędzy resortem obrony a Hutą Stalowa Wola - producentem moździerzy. To kolejny kontrakt zbrojeniówki, który zrealizuje rodzimy przemysł wojskowy. Dostawy moździerzy dla wojska powinny się zakończyć do 2020 r. "


PCz, PAP, Nasz Dziennik, "Nowe gogle dla żołnierzy":  Wojskowi lekarze, specjaliści okulistyki chcą stworzyć nakładkę na gogle noktowizyjne. Pozwalałaby ona jednocześnie obserwować teren z bliska i daleka bez manipulacji mechanicznej w goglach. "Okuliści z WIM wspólnie z kooperantami złożyli już w sprawie gogli wniosek o grant, który miałby być realizowany z puli przeznaczonej na modernizację wyposażenia polskiej armii. Okuliści mają przebadać w specjalnych warunkach poszczególne kategorie żołnierzy."


Grzegorz Kostrzewa - Zorbas, W Sieci, "Plan zwycięstwa nad dżihadem": Ekspert ds. międzynarodowych wskazuje na środki i metody zwalczania terrorystów w Europie. "Zasady strategii nakazują m.in. przenosić walkę na terytorium wroga oraz zmieniać jego rachunek korzyści i kosztów. Dżihadystów trzeba zepchnąć z ofensywy strategicznej na Europę do defensywy strategicznej po drugiej stronie Morza Śródziemnego. Trzeba zadawać im materialne i niematerialne straty oraz zniszczenia większe od korzyści - włącznie z wizerunkowymi, propagandowymi i rekrutacyjnymi - które odnoszą z każdego ataku na Zachód. Oblężone NATO i UE nie mają opcji obrony defensywnej. Wróg przeniknął do wnętrza twierdzy. Rozwiązanie jest tylko na zewnątrz - ofensywne."


Jacek Zalewski, Puls Biznesu, "Brudne bomby całkiem realne": Istnieje bardzo duże ryzyko wykorzystania przez terrorystów materiałów radioaktywnych używanych  w przemyśle i w medycynie do produkcji tak zwanych brudnych bomb. Ryzyko jest tym większe, że nie istnieje światowy system monitorowania zapasów nuklearnych ani procedur postępowania z nimi.


Piotr Włoczyk, Do Rzeczy, "Czas na europejskiego Patriota?": Po zamachach w Paryżu i Brukseli, padają stwierdzenia o konieczności ustanowienia prawa antyterrorystycznego na wzór amerykańskiej ustawy Patriot Act (wprowadzona w życie po zamachach 11 września 2001 r.), która daje nieograniczone działania służbom specjalnym. Ustawa również nakazuje wymianę informacji pomiędzy służbami, które dotyczą spraw i osób podejrzanych o terroryzm. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. As

  A ja uważam, że odwołanie takiego wydarzenia byłoby całkiem dobrym pomysłem, nie jestem żadnym wrogiem chrześcijaństwa, ale ŚDM mogłoby przyciągnąć potencjalnych terrorystów zwłaszcza, że jest to "impreza" religijna, na którą przybędą pielgrzymi z całego świata. Ostrożności nigdy za wiele, a nasze służby bezpieczeństwa jak na razie nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony podczas tak ogromnego wydarzenia.

  1. bialmac

   Ale z politycznego punktu widzenia jest to niemożliwe, bo byłby to cios w nasz wizerunek na świecie. Jestem gotów zaryzykować, że jednak ŚDM nie stanie się obiektem zamachu. Mobilizacja służb będzie ogromna, również zagranicznych, więc myślę że PI będzie szukać łatwiejszych celów, po prostu w zwykły szary dzień na dworcu, w galerii, na ulicy...

 2. Citizen

  Wrogowie chrześcijaństwa w naszym kraju lansują pomysł odwołania Światowych Dni Młodzieży w Polsce dając uzasadnienie w dokonanych aktach terroru w gniazdach islamu jakimi są Paryż i Bruksela. To nie ma sensu, nie możemy zamykać się w domach i zaprzestać odwiedzin. Nie dajmy sobie narzucić powszechnego strachu! Na szczęście islamiści nie mają w Polsce swojej bazy w osiadłych tu współwyznawcach!

Reklama