Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Dyplomacja USA w konflikcie izraelsko – palestyńskim; Szpieg przekazywał Rosji informacje o polskim wojsku; Wywiad z byłym członkiem Rady Nadzorczej PGZ; Eskalacja konfliktu w Afganistanie; MON wraca do programu „Miecznik”

Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ
Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „ Hamas - Izrael: wojna na wyczerpanie”: Waszyngton próbuje nadrobić czas po tym, jak został zaskoczony rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie. Po zmianie administracji Amerykanie nie mają do dziś ambasadora w Izraelu ani szefa konsulatu generalnego odpowiedzialnego za kontakty z Palestyńczykami. „Waszyngton nasila ofensywę dyplomatyczną zmierzającą do zakończenia wymiany ognia. Ale Netanjahu chce mieć czas na zadanie przeciwnikowi jak największych strat. [...] Siódmego dnia wojny między Hamasem a Izraelem lotnictwo państwa żydowskiego dokonało kolejnych ataków na obiekty w Strefie Gazy. Celem były zarówno podziemne tunele, jak i domy dziewięciu przywódców Hamasu. Na Izrael zaś znów poleciały rakiety. W wyniku eksplozji jednej z nich rannych zostało kilka osób w Aszdod. O zagrożeniu syreny ostrzegały w Berszebie i Aszkelonie. Z informacji armii izraelskiej wynika, że Hamas wystrzelił już w sumie ponad 3,1 tys. rakiet.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „UE już nie wierzy Rosji”: Najnowsze rezolucje Europarlamentu i analizy Komisji Europejskiej kreślą nowy obraz Moskwy, który mógłby należeć do rządów Polski i krajów bałtyckich. „Sąd przychylił się do wniosku agencji i aresztował podejrzanego na trzy miesiące. Grozi mu dziesięć lat więzienia za zbieranie i przekazywanie Kremlowi danych o polskim wojsku. Jeszcze niedawno, podejmując taką decyzję, Warszawa wyróżniałaby się na tle wielu bardziej sprzyjających Moskwie krajów Unii. Ale to już przeszłość. Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja opisuje bez kompromisów reżim zbudowany przez Władimira Putina. Domaga się też podjęcia tak radykalnych kroków jak wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i ropy czy odcięcie Rosji od systemu finansowego SWIFT na wypadek jej agresji na Ukrainę. Wspólnota wyciągnęła wnioski z upokorzenia, jakie spotkało w lutym szefa dyplomacji UE Josepa Borrella w czasie wizyty w Moskwie.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Ambasadorowie działają jak akwizytorzy”: Wywiad z prof. Hubertem Królikowskim, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, do kwietnia członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej, obecnie m.in. doradcą Grupy WB. „W sytuacji krytycznej pojawi się problem z dostawami uzbrojenia. Przykładów jest wiele: podczas wojny w 1920 r. z bolszewikami transporty z bronią dla Polski były blokowane przez państwa ościenne. Bardziej współczesny to wojna o Falklandy i niemożność Argentyny dokupienia pocisków do zatapiania brytyjskich okrętów. Wymieniać można długo. Ale to pokazuje, że liczenie na zakup uzbrojenia w przypadku konfliktu może być złudne. Kupno uzbrojenia zza granicy wiąże się też z różnymi obostrzeniami.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Przemoc znów rozlała się po Afganistanie”: Kolejna eskalacja konfliktu w Afganistanie. „Po trwającym trzy dni zawieszeniu broni, wprowadzonym na czas muzułmańskiego święta Id al-Fitr, w niedzielę talibowie wznowili działania zbrojne wymierzone w afgańskie wojska rządowe. [...] Wstrzymanie działań wojennych zakończyło się wraz z niedzielnymi starciami, które miały miejsce na przedmieściach Laszkar Gah. Ta stolica prowincji Hemland jest miejscem intensywnych, trwających od kilku tygodni walk. Warto zauważyć, że talibowie przeprowadzili ataki nie tylko na posterunki kontrolne w prowincji Hemland, lecz również w innych miejscach w Afganistanie. W odpowiedzi na te działania Siły Zbrojne Afganistanu przeprowadziły operacje antyterrorystyczne, których efektem było zlikwidowanie co najmniej 20 talibów i jednego z ich dowódców.”


Paweł Wojciechowski, Gazeta Wyborcza, „Powołano konsorcjum z prywatną stocznią”: Resort obrony narodowej wraca do pomysłu budowy fregat dla Marynarki Wojennej. „Program budowy <<Mieczników>>, okrętów obrony wybrzeża, został już raz unieważniony przez byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza w 2016 r. Jego następca, Mariusz Błaszczak, zdecydował jednak do programu powrócić. [...] Powołanie konsorcjum [PGZ i Stoczni Wojennej] to kamień milowy w projekcie budowy fregat dla Marynarki Wojennej RP. Kolejnym ważnym krokiem będzie złożenie do Inspektoratu Uzbrojenia wstępnego formularza ofertowego. Jesteśmy gotowi do zaprojektowania i wybudowania okrętów takich jak fregata, opartych na najnowocześniejszych technologiach i o dużym stopniu skomplikowania - zapewnił Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ. W kolejnym etapie postępowania na budowę <<Mieczników>> do konsorcjum ma dołączyć Remontowa Shipbuilding.”


Reklama

Komentarze

    Reklama