Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Brak konkurencji i polityczna presja zawyża ceny w przetargach dla wojska; Polityka szkodzi terytorialsom; Nominacje generalskie na poligonie; Wywiad z przewodniczącym SKON; Pilna potrzeba budowy wojsk cybernetycznych

Fot. Sgt. Christopher M. Gaylord, 5th Mobile Public Affairs Detachment/US Army.
Fot. Sgt. Christopher M. Gaylord, 5th Mobile Public Affairs Detachment/US Army.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Przetargi pozorowane, czyli windowanie cen sprzętu”: Brak odpowiedniej konkurencji i polityczne naciski generują wyższe ceny sprzętu wojskowego w przetargach. „Konkurencyjna oferta izraelska nigdy nie została poważnie potraktowana. I to mimo że polscy przedstawiciele jeździli do Izraela na pokazy tego typu uzbrojenia. - To było tylko po to, by zmiękczyć Amerykanów - mówiła nam osobą zaangażowana w negocjacje.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Terytorialsów prędzej pokonają politycy niż Rosjanie”: Ciągłe upolitycznianie budowy Wojsk Obrony Terytorialnej bardziej im szkodzi niż pomaga. Być może przyhamowanie dynamicznej rozbudowy piątego rodzaju sił zbrojnych wyjdzie tej formacji na dobre. „[…] warto przemyśleć i wprowadzić większe zróżnicowanie brygad OT ze względu na położenie geograficzne. Jego zdaniem inny sprzęt jest potrzebny na zachodzie kraju (np. mosty, by ułatwić transport naszym sojusznikom), inny na wschodzie (np. pociski przeciwpancerne, by zwolnić działania potencjalnego agresora).”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Prezydenckie awanse generalskie w warunkach polowych”: Nominacje generalskie na poligonie. „Prezydent Andrzej Duda po raz pierwszy przy pnie gwiazdki generalskie do mundurów polowych awansowanych oficerów. Ceremonia odbędzie się w czwartek w dowództwie dywizji NATO w Elblągu, po zakończeniu ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w których uczestniczą wojskowi z różnych krajów.”


Mirosław Skowron, Super Express, „Nie rezygnujemy z obrony terytorialnej”: Wywiad z przewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej, Michałem Jachem. „Nie ma żadnego zagrożenia dla budowy WOT. [...] Planowano 53 tys. docelowo do 2030 r., podobnie jak 200 tys. liczebności całej armii. I podejrzewam, że ten plan zostanie zrealizowany. Do 2019 r. 53 tys. byłyby technicznie niemożliwe z powodu przepustowości koszar, możliwości szkoleniowych poligonów.”


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Polska armia potrzebuje hakerów”: W dobie zagrożeń wojną hybrydową Ministerstwo Obrony Narodowej potrzebuje jak najpilniejszej budowy wojsk cybernetycznych. „Stworzenie silnej jednostki potrafiącej skutecznie bronić Polski w cyberprzestrzeni powinno być priorytetem Ministerstwa Obrony Narodowej. Przez lata problem ten był lekceważony przez decydentów. [...] Koszty jej stworzenia nie powinny grać roli. Bez niej nasz kraj będzie bezbronny.”


Rober Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Zatrzymać katastrofę w Jemenie”: Rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu w Jemenie mają niebawem rozpocząć się pod egidą ONZ. „Saudyjska koalicja zgodziła się na ewakuację z Jemenu rannych rebeliantów Huti. To otwiera drogę do rozmów pokojowych, które mają się zacząć na dniach w Sztokholmie. [...] W poniedziałek oenzetowski samolot wylądował w Sanie, jemeńskiej stolicy, i zabrał stamtąd 50 rannych bojowników Huti na leczenie do Omanu - poinformował rzecznik saudyjsko-emirackiej koalicji, która od paru lat próbuje zmiażdżyć partyzantkę Hutich. Ewakuację udało się wynegocjować Martinowi Griffithsowi, specjalnemu wysłannikowi ONZ do Jemenu.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. As

    Na zakupy z USA jesteśmy skazani wzamian za obecność wojsk, a tłumaczenie zawyżania cen wykorzystywaniem pilnej potrzeby też głupie, bo wojsko bez potrzeby nigdy w Polsce nie kupowało.

  2. KAR

    Właśnie francuska agencja rządowa wycofała wsparcie dla polskiego programu ORKA. Poniekąd na nasze życzenie...

  3. ministrant

    przepłacamy , a i tak nas zrobią w bambuko tacy to oni przyjaciele , takie same jak dawni , zobaczycie jakie niskobudżetowe pociski do wisły "kupiliśmy"

  4. Syfer

    Polska armia nie będzie mieć hakerów, dopóki nie zrozumie, że haker nie jest żołnierzem poligonowym i jesgo sprawoność fizyczna nie ma znaczenia. Pozdrawia niedoszły student Cyberbezpieczeństwa z WATu

Reklama