Siły zbrojne

Wspólne patrole amerykańskich, brytyjskich i japońskich sił morskich

fot. US Navy
fot. US Navy

Dowódcy sił morskich Japonii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie o współpracy. Jego efektem będzie m.in. włączenie się Brytyjczyków w japońsko-amerykańskie działania patrolowe na Morzu Południowochińskim

Porozumienie podpisali w Pentagonie: amerykański dowódca operacji morskich admirał John Richardson; dowódca brytyjskich sił morskich admirał Phillip Jones oraz szef sztabu japońskich morskich sił samoobrony admirał Tomohisa Takei. Dotyczy ono przede wszystkim realizowania wspólnych manewrów morskich oraz działań patrolowych. Dokument podpisano 20 października.

Zgodnie z komunikatem szczegóły przyszłej współpracy mają być ustalone w czasie negocjacji, które nastąpią po podpisaniu porozumienia. Porozumienie to ma być odpowiedzią na „zwiększający się gwałtownie handel z wykorzystaniem dróg morskich oraz aktualne wydarzenia”… „Mamy wspólną wizję podniesienia efektywności operacyjnej naszych sił morskich poprzez zwiększenie współdziałania”.

Przypuszcza się jednak, że celem współpracy ma być przede wszystkim przeciwstawienie się agresywnym poczynaniom Chin – w szczególności na Morzu Południowochińskim. To dlatego m.in. Japończycy już we wrześniu br. zapowiedzieli zwiększenie na tym akwenie wspólnych, amerykańsko-japońskich misji patrolowych. Teraz wiadomo, że do tego rodzaju operacji dołączą również Brytyjczycy.

Komentarze (2)

  1. hin

    Postawa godna psa na łańcuchu , któremu zabiera się jedzenie ? Za dwa lata znów będzie larum co to te CHINY chcą od demokratycznej ameryki !

  2. Marek1

    A cóż to ?? GB wraca do tradycji globalnego mocarstwa morskiego ??