Wojskowe Zakłady Uzbrojenia naprawią rakietowe zestawy przeciwlotnicze

20 maja 2021, 13:29
osa
System przeciwlotniczy Osa zmodernizowany przez WZU Grudziądz. - fot. J. Sabak
Reklama

12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu w ostatnich dniach poinformował o udzieleniu zamówienia na wykonanie odpowiednich napraw rakietowych zestawów przeciwlotniczych S-200C Wega oraz samobieżnych 2K12 Kub i PRWB Osa.

12. WOG z siedzibą w Toruniu w ostatnich miesiącach prowadził postępowanie w procedurze negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu, które nosiło nazwę „Wykonanie konserwacji i napraw sprzętu wojskowego (SpW) przeciwlotniczych zestawów rakietowych (PZR): S-200C WEGA, KUB, OSA oraz podzespołów i części do nich”.

5 maja udzielono zamówienia na naprawę, konserwację wyżej wymienionych zestawów obrony przeciwlotniczej. Zajmą się tym Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z siedzibą w Grudziądzu, zaś całkowita wartość zlecenia została określona na 31 mln złotych brutto.

System S-200C Wega stanowi wyposażenie 36. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej, wchodzącego w skład 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. To zestaw dalekiego zasięgu, zdolny do zwalczania celów na dystansie ponad 250 km, wprowadzony na uzbrojenie w latach 80. i zmodernizowany z udziałem polskiego przemysłu. Jego głównym zadaniem jest zwalczanie celów w rodzaju samolotów wczesnego ostrzegania czy bombowców.

Samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy 2K12 Kub służy w Wojsku Polskim 1974 roku, rok wcześniej przeszedł on chrzest bojowy w wojnie Jom Kippur. Obecnie w WP eksploatowane są zestawy w wersji zmodernizowanej wysiłkiem polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zestawy Kub mają zostać zastąpione przez nowe systemy Narew.

Z kolei PRWB Osa na stanie Wojska Polskiego jest od połowy lat osiemdziesiątych. Ze względu na mobilność, jego główną domeną jest obrona przeciwlotnicza w pobliżu trwających operacji lub przemarszu wojsk. W trakcie swojej długiej historii przeszły modernizację do standardu Osa-P, dysponują więc m.in. głowicami optoelektronicznymi. Uznaje się, że jako jedyne spośród systemów pochodzenia posowieckiego zachowały pewien potencjał modernizacyjny jednak warunkiem byłaby wymiana pocisku rakietowego. Docelowo mają zostać zastąpione przez zestawy Narew i SONA.

Kacper Bakuła

Reklama

Reklama

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
dim
piątek, 21 maja 2021, 15:11

efektorom zapewnić należy także fachowy przegląd przez personel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - niech MON o tym nie zapomni. I transparent na defiladę: Szacunek do przeszłości, rękojmią przyszłości Narodu ! Przecież przez kilkadziesiąt lat Rosjanie na pewno nie opracowali metod radzenia sobie z nimi i to własnej produkcji. Alternatywnie - pieniądze przeznaczane na te systemy od razu wrzucić można gdzieś do kanalizacji i aby tylko się nie zapchała.

Davien
piątek, 21 maja 2021, 20:46

Dim, może zajmij sie waszymi greckimi zabytkami jak Osy i niewiele młodsze Hawki.

Jasiu
piątek, 21 maja 2021, 10:12

Szybowce bombowce i pioruny z głowicą atomową

Freddy
piątek, 21 maja 2021, 09:05

Następcą podwozia Osy mógłby być Hipopotam z AMZ. Pływającym odpowiednikiem Poprada na Żubrze, wersja na Bobrze, który przy okazji mógłby być też pływającym nośnikiem ppk. A dla samych OS, była już parę lat temu propozycja z Diehl Defence uzbrojenia ich w rakiety IRIS-T. I wciąż mając nasze 64 OSY mielibyśmy relatywnie tnio i szybko pływające, skuteczne dzięki nowym rakietom, mobilne systemy plot, "pomostowe" rozwiązanie na kolejnych powiedzmy 10 lat. Ale MON starannie pilnuje, żeby WP miało jak najdłużej wyłącznie stare grzmoty. Za to kiedyś tam w przyszłości kupimy.... fregaty.

tut
czwartek, 20 maja 2021, 21:26

Prosi się o choć szczątkową modernizację tego złomu.

ito
czwartek, 20 maja 2021, 19:21

U nas niestety jak w ZSRR- zamiast modernizować kupuje się (na razie; mówi się o kupieniu) nowe. A tymczasem warto wzorować się na krajach zachodniej Europy- u nich modernizacje przypominają trochę sytuację z dowcipu- to siekiera mojego dziadka- ojciec dał nowe stylisko, ja nowe ostrze- ale takie podejście ma sens. Warto wymienić sensory, poprawić efektor, znowu sensory, wymienić efektor, wymienić sensory, zmodernizować nośnik... w efekcie ciągle mamy ten sam system- cały czas nowoczesny, oczywiście cały czas ładujemy w niego pieniądze- ale stosunkowo niewielkie na raz- a że zupełnie nie przypomina tego, co kupiliśmy na początku/ Who cares?

Słowianin, Arian
czwartek, 20 maja 2021, 18:52

Nie podejmując tematu nie znaczy że nie ma Problemu !!!

Słowianin, Arian
czwartek, 20 maja 2021, 18:49

Czyli jedyny zestaw S-200Vega, od lat stoi na wybrzeżu i Ładnie wygląda. Kubusiem i Osy to tylko podwozia sprawne bo jeżdżą??. S-100 Krug dawno w armi nie na to co Sprawne w Obronie przeciwlotniczej kraju ?? Tylko S-125 News . No bo krótkich dystansów nie liczymy!!

Słowianin , Arian.
czwartek, 20 maja 2021, 17:59

Czyli co to do tej pory jedyny zestaw S-200 który mógł chronić wschodnią granicę na mierzei wiślanej to tylko stoi i ładnie wygląda a Osy i Kubusiem to tylko jeżdżą na poligony i sobie wyglądają ???

Adamus 09
czwartek, 20 maja 2021, 17:33

Można oszczędzać na wszystkim ale nie na wojsku i nasze wojsko musi miedź to co jest z najwyższej jakości pułki zakupione za granicą jak pszedewszstkom z naszej polskiej zbioreniuwki mamy możliwości technologie produkcję a wysoka skalę pieniądze aby politycy byli co do jednego szczegółowi zgodni o naszej Armii że potrzeba naszej armii co doskonale nowoczesne zmodernizowane na naszym poziom bo toolskie wojsko ma bronić nasz kraj by nie było powtórki z pszed 1939roku i według mnie powinniśmy mieć broń jądrowa się wycofać z monatorium o nie rozprzestrzenianiu broni jądrowej bo Rosja nie przestrzegaatroioty nie zestszela wszystkich rakiet balistycznych ale rakiety z głowicami co by nasz kraj miał dały do zrozumienia rosii że jeśli nasz kraj zginie to i rosia jak Izrael ma swoją doktrynę jeśli Izrael zgnie to i wrpk Izraela musimy myśleć pseewszytkim o swoim bezpieczeństwo jakolak jak jeden naród by chistoria się nie powtórzyła aplska leży na stragicznym miejscu jest jak brama na zachud a Łotwa Litwa Estonia są jak furtka i dla tego musimy być ilni posiadając nie tylko nowoczesna broń PSZECIWLTNICZA aale nuklearna własną

Grucha
piątek, 21 maja 2021, 10:57

A masz instrukcję w języku polskim do tego co napisałeś?

Monkey
czwartek, 20 maja 2021, 16:17

Na dzień dzisiejszy nietety musimy naprawiać to, co mamy. Zaniedbania, i to kilkudziesięcioletnie się mszczą. Zresztą nie tylko w OPL, ale praktycznie w całych Siłach Zbrojnych RP.

Kapusta
piątek, 21 maja 2021, 01:16

A niby po co mamy pakować kasę w broń o zerowej wartości bojowej? Równie dobrze moglibyśmy ostrzyć kosy i oliwić muszkiety. I to nie są zaniedbania "kilkudziesięcioletnie" tylko brak jakichkolwiek decyzji obecnej ekipy! W sprawie NARWI nie zrobiono absolutnie nic, tak samo ws. Kruka, Orki, granatników ppanc itd. - ileż można słuchać wymówek jeśli samemu nie robi się nic?

Adamus 09
czwartek, 20 maja 2021, 16:17

Nasze wojsko potszebuje także nie tylko zmodernizowane systemy pszeciwlotnicze ale drony kamikadze jak i drony np jak predator czy inne i nasze wojsko potszebuje więcej nowoczesnej obrony pszeciwlotniczej jak małego do ochrony wojska jak krótkiego i średniego ale także dalekiego zasięgu mamy możliwość pieniądze tylko trzeba nam polityków z dużym zainteresowaniem i determinacja by wp miało to co obroni polskie pszed zagrożeniem

piątek, 21 maja 2021, 16:27

Piszesz w ten sposób, bo ukrywasz ironię z szyderą, czy jesteś analfabetą?

Tweets Defence24