Wojsko odebrało pierwszą partię zmodyfikowanych BWR-ów. Będą kolejne?

17 grudnia 2019, 13:31
BWR1S
Zmodernizowany BWR-1S. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Reklama

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania zrealizowały już pierwszy kontrakt na remonty z modyfikacją bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1D i BWR-1S będących na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Obecnie rozważa się modyfikację dalszych pojazdów.

Wspomniane remonty z modyfikacją zrealizowano na podstawie umowy z maja 2017 roku, zawartej pomiędzy konsorcjum w składzie WZM S.A. z Poznania (lider) i Wojskowych Zakładów Łączności Nr 2 S.A., a 1. Regionalną Bazą Logistyczną z Wałcza. Jej zapisy dotyczyły remontu i modyfikacji bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1, w tym trzech BWR-1D i dwóch BWR-1S w ramach prowadzonych bieżąco napraw głównych wynikających z planu eksploatacji pojazdów.

Czytaj też: MSPO 2018: Dwa wcielenia zmodernizowanego BWR

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych ppłk Marek Chmiel potwierdził, że wszystkie wozy objęte tą umową zostały zmodyfikowane i przekazane użytkownikowi. Natomiast kontynuacja tego procesu warunkowana jest decyzją gestora, „po ocenie otrzymanych wniosków od użytkowników zmodyfikowanego sprzętu”.

Ppłk  Chmiel zaznaczył, że rozpoczęcie postępowania prowadzącego do podpisania umowy na modyfikację kolejnych BWR możliwe będzie po przyznaniu środków finansowych. „W ramach prognozy możliwe jest zmodyfikowanie pojazdów rozpoznawczych w ilości 18 egzemplarzy sprzętu w latach 2020-2023.” – dodał. „Podpisanie umowy będzie możliwe w 2020 roku po potwierdzeniu danych planistycznych oraz ilości środków finansowych” – zaznaczył.

Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że wnioski z eksploatacji pierwszej partii zostały już przeanalizowane. Konfiguracja kolejnych, zmodyfikowanych BWR-ów będzie bardzo zbliżona do tej wprowadzonej w ramach pierwszej serii.

Czytaj też: Co z F-16 dla Sił Powietrznych? „Przyspieszenie możliwe, jeśli będą pieniądze”

Oba modyfikowane typy wozów BWR-1 mimo pewnych różnic konstrukcyjnych przeszły taki sam, relatywnie szeroki zakres prac. W jego wyniku zastąpiono praktycznie całe specjalistyczne wyposażenie zadaniowe do działań rozpoznawczych. Wśród wprowadzonych usprawnień można wymienić montaż: cyfrowych systemów łączności zewnętrznej bazujących na radiostacjach Harris i Radmor, systemu teleinformatycznego z cyfrowym systemem łączności wewnętrznej od Grupy WB, systemu obserwacji dookólnej opartego na wielofunkcyjnej lornetce termowizyjnej JIM LR, zintegrowanej głowicy optoelektronicznej ZIG-T-2R, radaru rozpoznania pola walki SR HAWK(V)2E z możliwością lokalizacji wybuchów artyleryjskich oraz nowych systemów nawigacji i pozycjonowania: inercyjnego TALIN 5000 oraz satelitarnego GPS z odbiornikiem DAGR.

Zmodyfikowany BWR-1D. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
Zmodyfikowany BWR-1D. Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

Dodatkowo zmodyfikowane wozy otrzymały także automatyczny przyrząd rozpoznawania skażeń chemicznych AP4C, miniaturowy wykrywacz min MIMID czy wynośny radiometr DPO. Znaczące podniesienie przeżywalności i funkcjonalności pojazdu uzyskano natomiast poprzez montaż systemu samoosłony typu SSP-1N Obra-3 firmy PCO, wielozakresowego pokrycia maskującego Berberys typu C grupy Lubawa, pomocniczego źródła zasilania APU o mocy 2 kW zasilanego ze zbiorników pojazdu, ogrzewania postojowego, powiększonych zbiorników w tylnych drzwiach, pasywnych przyrządów obserwacyjno-celowniczych, ergonomicznych siedzeń dla wszystkich członków załogi i gąsienic z nakładkami gumowymi. Dodatkową zmianą usprawniającą dalszą eksploatację tych wozów był montaż fabrycznie nowych silników wysokoprężnych UTD-20. Pojazdy otrzymały też pływaki, co pozwoliło na spełnienie wymogu pokonywanie przeszkód wodnych pływaniem pomimo pewnego wzrostu masy.

Polskie wozy BWR-1S/D od momentu pozyskania na przełomie lat 80. i 90. XX wieku nie przechodziły żadnych większych modyfikacji ani modernizacji. Przeprowadzone na kilku pierwszych wozach prace pozwoliły jednak na skokowe zwiększenie możliwości prowadzenia działań rozpoznawczych. To dowód, że tryb modyfikacji (a nie modernizacji, prowadzącej zgodnie z przepisami do wprowadzenia nowego typu uzbrojenia) wcale nie zamyka drogi do wdrażania istotnych zmian w istniejącym sprzęcie, podnoszących potencjał bojowy.

Obecnie zmodyfikowane BWR są najnowocześniejszymi pojazdami tej klasy w Wojsku Polskim. Przypomnijmy, że kompanie rozpoznawcze brygad na KTO Rosomak wciąż nie otrzymały planowanych transporterów w wersji R1/R2, a oprócz nich w służbie w pododdziałach rozpoznawczych są też przestarzałe już dziś BRDM-2, wojsku brakuje więc wozów wyposażonych choćby w nowoczesne radary pola walki. Przeprowadzenie modyfikacji na pozostałych egzemplarzach BWR umożliwiłoby znaczne zwiększenie zdolności jednostek rozpoznawczych w nie wyposażonych.

Docelowo pojazdy te zostaną zastąpione przez nowe bojowe wozy rozpoznawcze Żuk, które mają powstać na podwoziu BWP Borsuk. Należy jednak pamiętać, że Wojsko Polskie potrzebuje dużej liczby nowoczesnych wozów rozpoznawczych, przeznaczonych - m.in. do jednostek nowo formowanych – dywizyjnych batalionów rozpoznawczych, jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także do kompanii rozpoznawczych istniejących brygad używających dziś BRDM-2. Pełne wprowadzenie Żuków będzie więc procesem długotrwałym, a w tym czasie zmodyfikowane BWR mogą odgrywać bardzo istotną rolę w pododdziałach rozpoznawczych Sił Zbrojnych RP.

Czytaj też: Dywizjony Langust z nowym systemem kierowania ogniem

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 229
Reklama
Czytelnik
sobota, 8 lutego 2020, 20:45

Przejrzałem artykuły na stronie i komentarze pod nimi i o zgrozo tu sami fachowcy od przemysłu obronnego i sprzętu wojskowego.Szanowni fachowcy Polski przemysł obronny i armia czekają na Was , więc życzę sukcesów. P.S. fajna strona

Praktycznie i niedrogo
czwartek, 23 stycznia 2020, 09:54

Świetny wóz z beznadziejnym i nieskutecznym uzbrojeniem. Przecież wystarczy zarzucić wieżę z Rosomaka i mamy już super BWP - tzw. taxi dla żołnierzy...

Ralf_S
środa, 22 lipca 2020, 08:37

Tylko wtedy albo utraci zdolność pływania, albo będzie pływał gąsienicami do góry :)

Bronek R
środa, 22 stycznia 2020, 16:47

Siąść i płakać...Załadują w razie W młodych chłopaków i poślą na pewną śmierć, ale co zmodyfikowane przecież malowane i takie super nowe.

adamus
środa, 29 stycznia 2020, 00:13

Jak mnie wezmą kiedyś do wojska powtórnie to chociaż sprzęt będzie znajomy. 30 lat temu w sumie też do najnowocześniejszych nie nalezał

mobilny
piątek, 24 stycznia 2020, 14:11

.....powiedz żołnierzom że mogą polegnąć w walce.....

arokey
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 23:20

40 letnie bwp najnowocześniejszym wozem pola walki. pozamiatane, jest ich tyle w zn, że mamy szanse na najnowocześniejszą armię

fdadad
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 13:44

Wozy rozpoznawcze. W dzisiejszym polu walki? A od czego są drony? Miliony razy pewnie tańsze.

r
wtorek, 21 stycznia 2020, 14:09

zobacz materiał filmowy, na pokładzie możesz przecież mieć drony, taki wóz ma różne środki do wykrywania min, skażeń, omiatania laserem itp. to jest mobilna stacja rozpoznania do działań na froncie czy przy kataklizmach a nie jakiś tam dron zabawka.

lech
czwartek, 16 stycznia 2020, 14:07

na starych podwoziach "Zuka" czy "Nysy" tez można zamontować wyrzutnie p.panc

acs
środa, 1 stycznia 2020, 21:46

Od wielu lat poznaniaki oferują MON modernizacje wozów dla piechoty. MON konsekwentnie wydaje pieniądze bumarze. Efekty znamy.

eytu14493836241528
czwartek, 26 grudnia 2019, 15:16

Musimy stworzyć 100 kilometrową listwę do wykrywania strzalow haubicowych , czolgowych itd. Wiadomo, ze istnieja radry pola walki itd . Ale jest mgla, jest noc są rózne czynniki które mogą utrudniać wykrycie wystrzalu. Jak storzyćtę listwę. KAbel i co 5 km podpięte do niego czule mikrofony z pomiarem decybeli i uwaga superdokladnym zegarem o jednym czasie. jeden komputer bedzie otrzymywal czas wybuchu ( wystrzalu) i wysle to do 2 komputerów z mapami. Teren jest roznie uksztaltowany, ale dzieki specjalnemu programowi dostaniemy bardzo dokladną informację skąd nastapil wystrzal .

jaan
niedziela, 12 stycznia 2020, 18:20

Też oglądałem film Battleship: Bitwa o Ziemię. Tam były używane boje morskie, które miały wykrywać trzęsienie ziemi.

Adamus
środa, 29 stycznia 2020, 00:16

W sumie hezbollach odpala rakiety tez z urządzeń które raczej nie były projektowane przez firmy zbrojeniowe a robione po piwnicach

eytu383649371524
czwartek, 26 grudnia 2019, 14:14

Musimy zbudowaćarmatę do haubice z tlumikiem dzwieku - specyfikacja - prog wytlumienia minus 40 decybeli . Oraz do kazdej haubicy stworzyć 3 tanie "atrapy haubic" - dzwiek halasu - rzeczywistej - ma strzelac tanimi slepakami , aby falszowal polożenie prawdziwych haubic. Zrobić taki tanią mini podstawę ze 100 slepakami w zapasie, ladowana automatycznie.

weteran LWP
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 12:15

...żywe zainteresowanie zmodernizowanymi pojazdami przejawiło kilka grup rekonstrukcyjnych, dwie drużyny harcerskie oraz właściciel parku rozrywki z modelami dinozaurów.

mobilny
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 23:19

To weź pan ppk spike na bary i hajda na pakę hilluxa albo wybul kasę taką grubą bo 30 lat zaniedbań kolejnych super rządów robi swoje. A jak nie pasi ci to to powstrzymaj się od głupich postów bo najgorsze co możemy zrobić to nie robić z nimi nic no chyba że wiesz ze przez następne 10-20 lat szansę na wojnę wynosza 0% Pytanie jak zmodernizować i ile a nie czy Wesołych Świąt

Piotr ze Szwecji
środa, 25 grudnia 2019, 16:12

Modernizować bwr:y? Borsuki w ich miejsce miały być od zawsze, wpierw i zawszeć. Z antenkami zwiadu zastępującymi brak 20 ton żywej wagi opancerzenia z prawdziwego zdarzenia. Borsuk w pancerzu -tajemnica wojskowa- pasuje jak ulał jako modernizacja bwr. Bo najważniejsze jest przecież, że ... pływa.

Żenada
środa, 22 lipca 2020, 09:03

Nie ma jeszcze żadnych Borsukow. Bijesz jak zawsze pianę.

mobilny
czwartek, 26 grudnia 2019, 19:54

Ale Borsuki zanim zastąpią BWR to miną lata dlatego należy je zmodernizować a pancerz już dawno przegrał z pociskiem dlatego m.in. powstał ASOP. To nie konflikt symetryczny nam grozi! Rosjanie mają tysiące bwp różnych typów a każdy mobilny a wiele z nich przenosi ppk kornet który rostupcy każdy zachodni BWP i tak pływanie choć kontrowersyjne to wojskowi chcą takowy bo wiedzą kto nam zagraża. Pancerz Borsuka nie jest taki zły o czym niebawem sie przekonasz

MB
sobota, 18 stycznia 2020, 10:26

Proszę się nie denerwować, zaraz Piotr albo weteran napisze że "polscy żołnierze muszą mieć najlepszy sprzęt i trzeba kupić nowe wozy "z półki" w niemczech albo francji. Od razu odpowiem na taki argument. Wasze żony też są pewnie najlepsze i należy im się jeździć nowym mercem S-klasa. Jeżdżą nim?

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 15:37

Rad bym widzieć jednak ciężkie wozy bojowe piechoty obok Borsuka. Moja babcia mawiała, kto na zimne dmucha ten się nie oparzy i patrz na Niemcy, choć chowają się za plecami Polski to mają Pumy. Lepsze podwozie nie oznacza, że może wozić tylko cięższe płyty pancerza. To także dodatkowa wytrzymałość, gdyby chciałoby się zainstalować na takim ciężkim bwp coś dodatkowego, jak choćby jakiś nowy aktywny system obronny (jak ten izraelski dla czołgów może?). Według mnie, Polska musi tutaj być równie sprytna i asertywna jak Niemcy, a Borsuk nierówny Pumie, nieprawdaż? Niemcy, jak Polska, też się zbroją do wojny z Rosją.

Adamus
środa, 29 stycznia 2020, 00:19

A kto ci w taką padlinę jak bwp-1 włozy sprzęt i elektronikę 5 razy droższą od bwp-1.

Zmechor
czwartek, 2 stycznia 2020, 20:08

mobilność i świadomość sytuacyjna dodaj odpowiednie uzbrojenie i ci wyjdzie BWP pełną gębą. Nikt w Europie nie będzie wchodził do miast. Dlatego Rosjanie dobrze kombinują ze swoimi BWP. Puma nie wytrzyma jak ją walnie Kornet lub 125 mm Borsuk nie jest równy Pumie bo to jeszcze nie produkt finalny a jedyny aspekt w którym ustępuje jej to opancerzenie< tylko ten a jest o min 50% tańszy więc przestań pisać te swoje posty człowieku bo nie wiesz o czym mówisz

Piotr ze Szwecji
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:37

Sprzęt wojskowy kupuje się pod parametry bezpieczeństwa i efektywności, a nie według kosztorysu. Niemcy leżą za plecami Polski, na tym samym geograficznie terenie równinnym. NATO od dekad planowało stawić Rosji twardy opór w Niemczech. Niemcy, mając to pod uwagą wprowadziły na swoje uzbrojenie Pumę. Polska nie wprowadzając odpowiednika Pumy (i to z pancerzem reaktywnym), dopuszcza się horrendalnego zaniedbania, z którego nie da się winowajcom wybrnąć argumentem "bo koszty". Jak się buduje coś cięższego, lepiej opancerzonego i na lepszym podwoziu, to wiadomo, że nie będzie to tańsza alternatywa od drzwi od stodoły (bo pływają) z pancerzem -tajemnica wojskowa-.

sobota, 18 stycznia 2020, 10:30

Piotr, mylisz się, u nas zawsze stawia się na "pływalność" bo wschodnia część Polski to same cieki wodne. Co z tego, że amerykanie mają swoje super wozy piechoty jak one są za ciężkie na ten teren. Co 2 km bedziesz mosty pontonowe rozkładał?

środa, 22 lipca 2020, 08:43

"Same" cieki wodne? Który z nick ma głębokość większą niż 1,5m? Landrowerem je pokonasz. Bez pływania. Po wtóre to jest

ThinQ
czwartek, 2 stycznia 2020, 20:04

Człowieku ŻADEN BWP zachodni NIE WYTRZYMA JAK Go WALNIESZ KORNETEM! NAWET PUMA Kumasz to? A takowe dają na BMP wszelkiej numeracji. BWP to BWP i Borsuk wyszedł udany! I nie NIEMCY nie zbroją się na Rosję tylko budują z nią NS II ROZUMIESZ ?

HanSolo
poniedziałek, 22 lutego 2021, 13:15

Przedni pancerz wytrzyma trafienie p-panc. pociskiem kumulacyjnym wystrzelonym z działa gładkolufowego 125mm. Nowa rakieta Kornet waży 31kg. Na plecach jej nikt nie przeniesie. Jest tez kosztowna. APS jest tylko kolejnym środkiem zaradczym po świetnym pancerzu specjalnym i po najlepszym aktualnie dostępnym na świecie pancerzu reaktywnym jaki można zamontować na Pumie. Przede wszystkim jednak Puma dominuje zarówno uzbrojeniem w wyrzutnie jak i sytemem rozpoznania i kontroli ognia na WSZYSTKIM co posiada na pace Korneta i jakąkolwiek inna wyrzutnię tak na prawdę...

hard kill
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 12:24

A jak będzie PUMA miał APS

Piotr ze Szwecji
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:31

To czas zmontować reaktywny pancerz na polskim odpowiedniku Pumy i będzie jak potrzeba.

Zawisza_Zielony
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 09:00

Żeby tylko jakiś geniusz nie wpadł na pomysł modernizacji na podobnym patencie BWP1 z zemechu. Wtedy program Borsuk szlag trafi. Niezależnie od tego co tam wsadzili to i tak pudrowanie złomu.

eytu1549231646231638281237142316
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 16:56

Mamy coś okolo 1000 bwp. Borsuk jak za 2-3-4 lata wejdzie do produkcji seryjnej bedzie produkowany max- 60-80 sztuk rocznie. Jak rozwiązać tę lamiglowkę ? Podzielić bwp na szeregi czasowe i 500 najmlodszych gleboko zmodernizować ( nie tylko podpicowane czujniki i dalmierze- ale wymiana silnikow , przekladni, gąsienic , lozysk itd) . Stare przeznaczać na żyletki równomiernie z wprowadzeniem Borsuka w stosunku 1:1. Czyli 1 borsuk nowy - 1 najstarszy BWP do huty.

as
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 12:22

Podobno produkcja 50 sztuk rocznie trochę mało ale może będzie większa

Vw
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 07:49

Zmodernizować jak najwięcej BWP1 bo tylko to mamy i długo mieć nie będziemy nic innego. Nie robiąc z nimi nic pogarszamy tylko naszą sytuację bo Borsuki powoli pojawiać się będą dopiero za 2 lata a zanim zastąpią bewupy mini lat kilka(naście) Potem co lepsze przekazać WOT

Piotr ze Szwecji
środa, 25 grudnia 2019, 16:29

Bo nic nie poprawi zdolności śledzenia ruchów wroga, czy odstrzeliwanie oficerów i żołnierzy łączności wroga, jak możliwość podkradania się do nich cicho w bwp1. ----- Dlaczego żołnierz WOT na warcie przy obiekcie strzeżonym ma spacerować dookoła obiektu, jak zwykły żołnierz zawodowy, czy prywatny ochroniarz? Wsiądzie sobie żołnierz-ochotnik WOT wygodnie w bwp1, wyciągnie swobodnie nogi i sobie go wygodnie objeżdża dookoła! Jak pan żołnierz ze zmechu. ----- Tylko 1 BWP1 na powiat, aby powiatowy posterunek policji nie miał problemów z jego parkowaniem! ----- Nic lepszego od bwp1, aby schować się żołnierzom WOT, kiedy jedzie zmechanizowano-pancerna kolumna wroga! Oprócz gromkich wybuchów śmiechu na widok takich muzealnych artefaktów, nic innego nie grozi żołnierzom-ochotnikom z WOT.

Zacznij pisać merytorycznie
środa, 22 lipca 2020, 08:51

Niczego nie proponujesz konstruktywnego, ale w czambul negujesz modernizację bwp gdy my n i e m a m y i przez kolejne 10 lat będziemy mieć po maks 50 sztuk Borsukow rocznie? Umiesz L I C Z Y C L A T A????? Bo mamy do wymiany 1000sztuk bwp. Mnie wychodzi 20 lat, a TOBIE? W Szwecji inna matematyka obowiązuje? Raczej nie, więc c o proponujesz żeby m i e ć przez te 20 lat, z a n i m będzie Borsuk? Pomyśl, zanim paoniesz coś równie głupiego.

mobilny
czwartek, 26 grudnia 2019, 19:57

Człowieku nie mamy nic innego a to nadal lepsze niż paka stara więc daj pan spokój bo co byłoby dobre to wiemy ale chcieć to sobie można tylko nijak ma sie do reala w którym żyjemy. Aha Finowie swoje bwp1 zmodernizowali

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 16:00

Różnica taka, że Finowie modernizują stare bwp z magazynów pod potrzeby mobilizacyjne swoich rezerw, które niestrudzenie szkolą. Gdzie te starzejące się srebrnowłose rezerwy WP? Mam nadzieję, że to tajemnica wojskowa, bo wstyd byłoby wiedzieć. WOT nie jest rezerwą i szkolony do zwiadu, a nie do lotnictwa czy do lądowych wojsk operacyjnych. Równie dobrze można byłoby WOT przekazać obok bwp1, Mi24, bo taki z WOT zmech jak i lotnictwo. Ponadto ze 155 mm artylerią strzelającą na ponad 40-50 km zasięgu, to potrzebuje ona zwiadu także głęboko za linią frontu. 4 bataliony komandosów tego nie zapewnią, bo do obstawienia całej Polski trzeba szkieletu aż 17 brygad i WOT to zapewnia, z satelitarnym telefonem (nie mylić z komórką) przy uchu, po bardzo niskiej cenie.

ThinQ
czwartek, 2 stycznia 2020, 20:05

30 lat zaniedbania i skończ już te baje z tej Szwecji pisać

lol
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 02:14

Rozpoznanie tym szrotem to jakiś anachronizm. Na jakiej zasadzie ma to działać? "Straciliśmy łączność" - czyt. wóz zniszczony, to znaczy że coś znaleźli? Gdzie kamuflaż multispektralny z Lubawy? Gdzie zdalnie sterowany sprzęt do przeprowadzenia rozpoznania z lądu lub powietrza? Może jeszcze rozpoznanie bojem mamy w zanadrzu? To już 21 wiek czy jeszcze 19?

A przeczytałeś w ogóle artykuł?
środa, 22 lipca 2020, 09:04

Gdzie kamuflaż pytasz? Przecież jest napisane jak wół, że Ryś ma Berberysa C! Umiesz czytać?

ryba
sobota, 28 grudnia 2019, 13:35

guzik prawa jeśli zamontowali najnowsza aparature to bwr jest stworzony do rozpoznania

world
niedziela, 22 grudnia 2019, 22:27

może w ciągu następnych 5 lat zmodernizują 10 wozów, może

bc
piątek, 20 grudnia 2019, 18:30

Recykling powinno przejść ok 700 BWP1 dla WOT na wschodzie po batalionie w Bryg., rozpoznania za BRDM etc.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 9 stycznia 2020, 11:57

Najpierw wyślij te 700 BWP do GROM:u i antyterrorystów z policji. Oni już są sformowani. Potem wyślij resztę do WOT według twojego genialnego planu. Potem się dziw, czemu w swoich zadaniach bojowych specjalsi, terytorialsi i policja się nie wywiązują. Tylko nie pytaj się komandosów, policji i WOT o cierpkie komentarze o twoim geniuszu, bo bwp1 do realizacji zadań specjalnych nadają się jak pięść do dłubania w nosie.

Author
środa, 22 lipca 2020, 09:09

Najpierw to przestań bredzic bez sensu. Cały czas jeździ i przez najbliższe 10 lat zmech bedzie jezdzil BWP. Bo nie ma nic innego. Więc cała twoja krytyka modernizacji to absurd na absurdzie. Nie modernizujac BWP- celowo zostawiasz na te 10-20 lat wszystkich w tych starych, niemodernizowanych. Napisz, łaskawco, c o osiagasz, jaki p o s t ę p, nie modernizujac bwp-ów?

poniedziałek, 23 grudnia 2019, 07:49

Co ty dajesz? Nowe bwp będą za jak3ies 2 lata a jeszcze dłużej

Obywatel-piechociniec-eks-wotowiec
piątek, 20 grudnia 2019, 12:45

Witam, proponuje modernizację BWP-1 do poziomu czeskiego Szakala z polskim ZSMU-1276 z Tarnowa. No i trochę lepsze opancerzenie tak w zakresie 3 - Stanag 4563 z przodu i boku kadłuba. Owszem jeszcze stosowna modernizacja napędu i trochę podrasowanie podwozia. Tak zmodernizowany transporter przekazać WOT bo tam tylko nogi piechociarza i Jelcz (nie liczą się pseudo czterokołowce).

matrioszka
czwartek, 19 grudnia 2019, 21:08

Wątpię żeby super Mariu zmodyfikował więcej BWR - brak będzie kasy . Pierwszy etap Wisły , Himars a teraz zakup F-35 wydrenuje nasz budżet do zera .Pózniej też nie będzie lepiej , bo dzięki przytomności M.B. wszystkie remonty i serwisy Himarsów i samolotów F-35 będą w USA a to będzie słono kosztować i trzeba się będzie o to prosić .

zeus89
piątek, 20 grudnia 2019, 11:31

F-35 prawdopodobnie nie będą z budżetu MON tylko będą jak F-16 czyli osobne pieniądze ustawowo na ten cel zarezerwowane w budżecie.

piątek, 20 grudnia 2019, 15:25

Uffff pocieszyles mnie. Dzieki

Leśniak
czwartek, 19 grudnia 2019, 20:35

Nowy silnik wyciągnie 110km h Jest czym uciekać na nowych gumach radar hawk pierwsza klasa Chłopaki sie ucieszą

I tak umacniamy swoją biedę i zacofanie
czwartek, 19 grudnia 2019, 18:49

Jak na rozpoznawcze robią zbyt dużo hałasu, a więc szybko zwracały by na siebie uwagę. Dlatego ich użyteczność w rozpoznaniu jest zerowa. Artykuł nie powinien pomijać decybeli.

środa, 22 lipca 2020, 09:12

Więc nie powinieneś pomijać faktu, że rozpoznanie nie zawsze się prowadzi w ruchu. Dlatego ma nowe APU. I wtedy silnik nie pracuje.

eytu241615162812373848
sobota, 21 grudnia 2019, 12:19

To jest dobre:) Trzeba go więc wyciszyć. Jak ? TRzeba zastosować potrójny system wyciszenia. po pierwsze wyciszenie samego silnika- pokrywy z rozpraszaczami i pochlaniaczami fali. Po drugie wyciszenie wydechowe - kulki podskakujące w tulejkach do których przymocujemy radiatory i wentylatorki.

ryba
piątek, 20 grudnia 2019, 21:36

a gzie ty osłyszałes te pojazdy bo niemoge namierzyc ,jak mówi nazwa BWR został stworzony do rozpoznania wiec o co kaman?

Willgraf
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:02

modyfikować wozów rozpoznania powinno być zdecydowanie 10 razy tyle

PRS
czwartek, 19 grudnia 2019, 18:11

Ale ich jest tylko w WL ,,całe" 38 sztuk i w 2018 r. Pan Minister Wojciech Skurkiewicz (niedoszły Prezydent Radomia) OBIECYWAŁ, że zmodernizowane będą wszystkie. Były jeszcze BRDMy, jakieś sztuki były własnym sumptem ,,modernizowane" przez warsztaty wojskowe do np. wykrywania i ROZPOZNAWANIA skażeń. Ale jak wiemy niedawno np. 40 sztuk BRDMów zostało zdilowane via Ukraina do nieznanego odbiorcy...

anakonda
piątek, 20 grudnia 2019, 21:39

powinny być wszystkie bo na gąskach za szybko nie bedziemy BWR zmieniac co innego na kołach BRDM to tragedia która trzeba natychmiast na wczoraj na 4 lata wczesniej .

Piotr ze Szwecji
czwartek, 19 grudnia 2019, 12:03

Ta modernizacja BWR pokazuje przekręt sprzętowy, który dokonał MON i IU coś z 1 rok temu. Ten przekręt naraża niepotrzebnie życie polskich żołnierzy. Te wszystkie BWR:y miał zastąpić nowoczesny Borsuk z HSW. Ochroną pancerną tego lekkiego bewupa miały być przede-wszystkim antenki zwiadu elektronicznego, a nie -tajemnica wojskowa- i brak 20 ton żywej wagi do amortyzacji uderzeń pocisków 120/122 mm, jak to jest dziś z Borsukiem. MON i IU forsuje Borsuki, zamiast ciężkiego bewupa, jako zastępstwo dla bwp1 w jednostkach zmechanizowanych. Według mnie to jest skandal niebywały. Dlaczego w MON nikt się tą sprawą wpychania lekkiego bewupa w jednostki, które winny mieć ciężkie bewupy, a nie Borsuki, nie interesuje i nie zastanawia? Polska nie jest 350 mln krajem, który może pozwolić sobie na stare sowieckie taktyki, masowych frontalnych ataków, w których życie żołnierzy się nie liczy, bo tam za nimi są 100 milionów rekrutów gotowych zapchać dziurę w szeregach.

Troll i to wredny
piątek, 20 grudnia 2019, 18:49

Ty myślisz w kategoriach obrony Polski. On myślą o wojnach kolonialnych...

Piotr ze Szwecji
czwartek, 9 stycznia 2020, 12:06

Tak. Tylko obrona Polski się liczy. Polski nie stać finansowo nawet na utrzymanie środków projekcji siły, gdyby nawet je dostała za 1zł (patrz desantowiec Mistral). Polska nigdy nie miała żadnych kolonii i nigdy nie będzie mieć, bo to nie po polsku.

mick8791
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:32

Po pierwsze ŻADEN "klasyczny" BWP nie przetrwa trafienia pociskiem 120/122 mm! Po drugie Borsuk jest projektowany z opcją zastosowania cięższego opancerzenia - pozostawiono odpowiedni zapas masy. Po trzecie masa BWP nie stanowi żadnego wyznacznika odnośnie stosowanej taktyki operowania tymi pojazdami więc "masowe frontalne ataki" wsadź sobie sam wiesz gdzie...

Troll i to wredny
piątek, 20 grudnia 2019, 18:54

ASOP AMAP-ADS podobno ogarnia temat...

Piotr ze Szwecji
piątek, 20 grudnia 2019, 08:20

Borsuk to nadal wypychanie dziury sianem i co na nim zostawiono, to to podwozie nie uniesie co K9 dla przykładu. Nie oszukujmy się tutaj. Prawdą dalej zajdziemy. Po to był program ciężkiego bewupa, aby zastąpić bwp1. Nowoczesny ciężki bewup waży tyle samo co czołg, a więc swoją masą amortyzuje uderzenie jak czołg, chyba że inżynierowie spieprzyli robotę. Winien więc móc zdzierżyć przynajmniej aktywnym pancerzem z przodu 1 uderzenie z działa 120/122 mm kalibru, tak jak zwykły czołg. To nie są żadne wymagania z kosmosu. Kiedyś projekt ciężkiego bwp był. Co się z nim dziś dzieje? MON skasował projekt ciężkiego bewupa? Masowe ataki frontowe li pływające amfibie Borsuk jako bewupy, to takie dalsze klepanie rosyjskich bwp1/2/3 w polskie wojska zmechanizowane. Ten kto to wymyślił czynić nie w Rosji (120m ludzi), lecz w Polsce (35m ludzi) to go winno się wsadzić... w specjalną opiekę... sam wiesz gdzie.

Marek
piątek, 20 grudnia 2019, 14:24

Biorąc pod uwagę wytrzymałość współczesnych MBT to BWP odporny na 120mm chyba z kosmosu jest? Nawet Puma czegoś takiego nie zdzierży. A zawieszenie w Borsuku wytrzyma. Co więcej można je zmodernizować tak, żeby wytrzymało więcej. Tak samo jak zrobiono w przypadku K21 zmodernizowanego pod kątem australijskiego przetargu.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 9 stycznia 2020, 12:23

Zawieszenie K9 wytrzyma więcej modyfikacji i ulepszeń, niż zawieszenie Borsuka, aby taki BWP był jeszcze bardziej wytrzymalszy. Borsuka zaletą jest to, że pływa (więc dobry dla jednostek zwiadu), a także jego ograniczeniem (dla regularnych wojsk zmechanizowanych). Zmech WP zasługuje na ciężki BWP w klasie Pumy, a nie na takie BWP, które ograniczone są zdolnością pływania. Nie zgodzisz się? Szczególnie perspektywicznie, jeśli przyjdzie w warunkach wojennych dokonywać naprędce modyfikacji. Co jest łatwiejsze? Dospawać płyt ochronnych lub zamontować dodatkowe automatyczne systemy obrony z wymianą całego podwozia, czy bez tej wymiany? K9 ma tą 20 tonową przewagę nad podwoziem Borsuka i Polska winna inwestować we właściwej klasy sprzęt BWP, a nie czekać wojennych nauczek, które inni już ponieśli i wyciągają dziś wnioski. Borsuk podoła unieść 57mm szybkostrzelne działo automatyczne? A automatyczny system obrony przed ostrzałem? Borsuk w formacjach zmechanizowanych, poza rekonesansem, nie ma żadnej świetlanej przyszłości, jako główny IFV na polu nowoczesnej bitwy.

ThinQ
piątek, 20 grudnia 2019, 10:07

Bzdury opowiadasz kolego. Nie rób tego proszę.

Piotr ze Szwecji
piątek, 20 grudnia 2019, 19:58

Reaktywny pancerz położony płytkami na pochylonej płycie pancernej z przodu? Do tego ASOP. A u przeciwnika amunicja ppanc jak w polskich T72M? Rosjanie mają tego przecież całe góry z czasów sowieckich. Jakie więc bzdury, bo o bokach/górze czy ppk przecież nie piszę? Ciężki wóz bojowy piechoty zmechanizowanej był w planach modernizacyjnych obok Borsuka, a nadal żaden prototyp nawet nie powstał. Żaden powód odpuszczania MON obowiązku uzbrojenia nowoczesnych polskich formacji zmechanizowanych w ciężki IFV, godny niemieckiej Pumy.

mobilny
czwartek, 26 grudnia 2019, 20:00

Ty nadal nic nie kapiszi. Jak dziecko chcący lizaka a mama mówi nie bo pieniędzy nie ma. Nawet stara amunicja do 125mm armaty rostupcy każdy BWP.

Aha
czwartek, 2 stycznia 2020, 23:31

No bez zartow! Pumie wiele nie zrobi, ale to jest BWP a nie jakis polprodukt, nie daj Boze jeszcze moze plywajacy!

ThinQ
sobota, 4 stycznia 2020, 15:42

Prześmiewco trollu ależ BWP Puma zostanie zniszczona po trafieniu zarówno ppk kornet jak i pociskiem 125mm a o jakości niemieckiego przemysłu pokazały KTO Boksery dla Litwy.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 9 stycznia 2020, 12:36

Ile jednak osłon i automatycznych systemów obrony anty-balistycznej i plot można swobodnie dodać, jeśli BWP może unieść 40 ton w porównaniu z BWP, który unosi ledwie 20 ton? Borsuk jako główny IFV pola walki to wiek 20:ty. To se ne vrati. Borsuk nadaje się dziś wyłącznie w jednostkach zwiadu.

mobilny
sobota, 4 stycznia 2020, 13:42

no bez żartów ja bo ty z uporem maniaka żarty sobie robisz. Słuchaj mnie koleś i zapamiętaj sobie> PPK KORNET czy trafienie pociskiem kalibru 125mm ROZWALI każdy zachodni BWP! Kumasz czy nadal będziesz czepiał się pływalności która to może wielu uratować! I sam jesteś półprodukt nieudany

Piotr ze Szwecji
czwartek, 9 stycznia 2020, 12:31

Od pływalności są mosty, które stawiają jednostki inżynieryjne w przeciągu godziny, bo wówczas z 40 tonowym IFV może przeprawić się także 60 tonowy MBT. Zaniedbany korpus inżynieryjny w WP należy doposażyć jeno w wymagany sprzęt i wojskowych inżynierów. Tutaj pływające 20 ton, to na wypchaj się do zwiadu, którego pływalność Borsuka będzie ratowała, kiedy ujrzy wroga i będzie zwiewał zaraportować swoje odkrycia. Możliwość swobodnego użycia całej dywizji rzutem przez rzekę dzięki staraniom całego pułku inżynierów, a nie wyłącznie tylko jego pływającymi 20 tonowymi bewupami, daje chyba lepsze szanse przeżycia wszystkim w dywizji.

kd12
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:20

W polskiej armii jest w służbie ponad 1000 sztuk BWP1, są BWR w tym te zmodernizowane, a Borsuki dopiero mają być i są bardzo oczekiwane. To bardzo ciekawy wpis, ale na forum o grach komputerowych

Piotr ze Szwecji
piątek, 20 grudnia 2019, 08:58

Borsuki na pewno są krokiem do przodu wobec BWP1. Nie mają do tej pory w Rosji nawet BWP3? Więc na pewno są oczekiwane, jak wszystko co jest jeno lepsze od BWP1. BWP1/2/3, Borsuk czy Kurganiec to amfibijny sprzęt zmechanizowany na pole bitwy 20 wieku, a nie 21 i to dla kraju jak Rosja z ponad 120 mln ludności, a nie Polska z 35 mln. Wszyscy na świecie dziś starają się na wyposażenie swoich armii wprowadzać ciężkie bewupy. Z wyjątkiem Rosji. Niemcy 80 mln ludności, Puma -> 43 tony. Puma nie pływa, lecz po to ma się w dywizji pułk inżynierów! K9 HSW potrafi, Anglicy mogą zapewnić technologię najlepszego pancerza świata, wsadzić na to 2 ppk, 2 pioruny i 30/40 mm Bushmastera II i w odróżnieniu od afrykańskiego Kryla bez automatu to HSW by mógł pochwalić się czymś na różnych targach międzynarodowych... Jakoś nie widzę tych tłumów generałów amerykańskich, izraelskich, francuskich czy angielskich wzdychających do... Kryla.

Marek
piątek, 20 grudnia 2019, 14:28

Ci wszyscy od bewupów to także Chińczycy i Koreńczycy jak rozumiem? Poza tym coraz więcej armii na świecie wprowadza na swoje wyposażenie takie działa jak Kryl. Zupełnie bez autoloadera. Zaliczają się do nich takie armie jak japońska, amerykańska i rosyjska na przykład.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 23 grudnia 2019, 00:28

155 mm z autoloaderem to uzbrojenie dla frontowych jednostek. Nie dla jednostek rezerwy i oddziałów w odwodach. Haubice 155/152 mm mają większy zasięg i siłę rażenia. Artyleria, która nie musi zmieniać szybko swojego stanowiska może używać coś takiego jak Kryl bez automatu ładowania. Izrael to armia, a gdzie Polsce do posiadania takich rezerw? Każda dywizja WP, która jest czy która powstanie, będzie frontową i będzie walczyć samotnie z 2-3 krotnie większymi siłami od siebie (z jeno pomocą brygady śmigłowców). Dlatego dywizje WP muszą mieć odpowiednie pułki, bataliony i kompanie wsparcia ze sobą, a 155 mm artyleria (nawet ta na poziomie brygad, w których jeszcze nie jest) nie może pozwolić sobie na Kryla bez automatu. Jedyny wyjątek to składana i "lekka" (7-10 tom) haubica 155 mm dla KP, powietrzno-desantowej, piechoty morskiej (której nie mamy) i piechoty górskiej (której nie mamy). Acz brak automatu w tym to kwestia minimalizacji wagi.

mobilny
piątek, 20 grudnia 2019, 10:43

Co ty do nas rozmawiasz? Mówmy o rzeczach realnych a nie scifi ze Szwecji. Odstaw trawe. Aha nikt do naszych produktów wzdychać nie musi naprawdę.

mobilny
piątek, 20 grudnia 2019, 10:10

Przestań paplać bzdury. Żaden bwp nie wytrzyma strzału 125 mm a nawet ppk porządnego. Europa to nie Aleppo! Mobilność Pancerz i ASOP to podstawa. Nikt nie będzie wchodził do miast a BWP to nie MBT tak samo jak KTO to BWP

Piotr ze Szwecji
piątek, 20 grudnia 2019, 19:47

Nie piszę o ppk, czy nowoczesnej amunicji NATO, lecz o tym czym strzelają nasze polskie T72M, albo co Rosjanie mają całe góry z czasów sowieckich w swoich składach. Stara posowiecka amunicja czołgowa. Płytki reaktywnego pancerza na pochylonym odpowiednio płycie przedniej. W czym problem? 20 ton to wystarczający tonaż z przodu rzucić grubszą płytką na K9 podwoziu, by zdzierżył. K9 też może więcej wozić, więc dodatkową wagę ASOP też zamontujesz bez problemu. Wojska zmechanizowane mają chyba zakaz wjazdu w teren zurbanizowany i to się chyba nie zmieniło jak na razie, więc nie rozumiem o czym piszesz? Chcesz przerabiać IFV w MBT, tylko dlatego, że równie ciężki z powodu opancerzenia? lol

mobilny
piątek, 3 stycznia 2020, 17:16

Nawet stary 125mm ruszy i to bolesnie. Skończ bredzić

Piotr ze Szwecji
czwartek, 9 stycznia 2020, 12:39

Napisz Ukraińcom żalący się list, żeby skończyli montować luźne metalowe siatki po bokach swoich BWP i czołgów, czy inne osłony. Bo to wszystko bez sensu. Bo 125mm i Kornet i tak ich ruszy... Tacy dziwni ci Ukraińcy czepiający się żyć za wszelką cenę, nie?

ThinQ
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:04

Drogi Piotrze. Temat Borsuka wałkowany był wielokrotnie. BWP Borsuk będzie zarówno w lżejszej jak i cięższej wersji występował i to tyle. Aha troszkę wyprzedzę dalsze płcze waćpanów co do BWR-a. Osobiście dodałbym 2x ppk i 23 mm by miał czym odpowiedzieć. Co do dronów to nie są elementem pojazdu a to pojazd została zmodyfikowany

Piotr ze Szwecji
piątek, 20 grudnia 2019, 08:38

Widzę, gdzie MON i IU wtłacza tego o wiele za lekkiego Borsuka. Tragedia to tylko, że Borsuki to sprzęt na pole bitwy z 20, a nie z 21 wieku. Anglicy mają technologię całkiem ok pancerza. HSW produkuje K9. 2 ppk, 2 ppzr, 30/40 mm działko dorzucić. Co więcej trzeba, aby polski żołnierz siedział w najbezpieczniejszym IFV na świecie? Brak to inżynierów w PGZ? A do przeprawy przez polskie rzeki, spędzające taktycznym geniuszom sen z oczu, zakupić ciężkie mosty i sformować przy każdej dywizji pułk inżynierów, to się tych dywizji nie tylko mobilność, co i defensywność poprawi.

mobilny
piątek, 20 grudnia 2019, 10:47

Jezu człowieku Borsuk to BWP i to całkiem udany biorąc pod uwagę okolicznosci. Niech świat sobie idzie na mega ciężkie bewupy co mi to. Pojazd musi być efektywny a więc jego wygląd nazwa i kolor są nieważne i przestać pisać głupoty typu 20 czy 21 wiek. Temat wałkowany był wielokrotnie. A tak na marginesie nie caly świat idzie w ciężkie bwp jak to określiłles a BWP którego obraz nam malujesz to Namer

Piotr ze Szwecji
piątek, 20 grudnia 2019, 19:38

Borsuk to nie ciężki IFV jak Puma, lecz amfibia jak Kurganiec i w tym cały problem tkwi. Nowoczesne wojsko zmechanizowane jako podstawowy IFV winno mieć ciężki bewup, a nie następną lekką amfibię wpychaną łokciem na bewupa. Nie, cały świat nie idzie tą drogą, co widać głównie po krajach afrykańskich jeżdżących na sowieckim i rosyjskim sprzęcie. Polska to NATO. To nie ta sama klasa.

piątek, 20 grudnia 2019, 14:31

A jaki z Namera jest BWP? To dobrze opancerzone ciężkie pudło do wożenia piechoty tylko.

mobilny
sobota, 4 stycznia 2020, 13:43

tak wozi piechotę i to jest BWP

skiud
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:31

A gdzie Warmate TL ?? Miejsca zabrakło na/w BWR ?

eytu
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:20

Zrobić 5 sztuk Borsuka - dziennik usterek. Jedzić 1 w blocie, 1 w sniegu , 1 w upale, 1 w rzece. 1 w piachu - pustynia bledowska. zrobić raport po przejechaniu 5000 km. i wymieniac rzeczy ktore sie psują . i kolejna tura 5 nowoczesniejszych . i znowu dziennik usterek , i trzecia ostatnia tura badań i po tych trzech turach i zmianach kosmetycznych wziąć się porządnie za produkcję. A tak to możęmy BOrsuka przez 50 lat nie zbudować, bo caly czas cos bedzie szwankować.

1917
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:38

Tak testowalismy pojazd PW2.Prototyp wojskowy 2.Przerabialismy wszystko a na koncu i tak to byla ch....To chodzi o Honkera.Nid wiem czy go mozna poprawic.Ale sprzety takie jak tem modernizuja wszystkie armie swiata.

mick8791
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:35

Mistrzu to co opisujesz jest standardową procedurą wdrażania sprzętu do użytku. Żadnego koła tutaj nie wynalazłeś... Powiem Ci więcej - prototyp Borsuka ma na ten moment przejechane już ponad 7 tys. kilometrów.

eytu
czwartek, 19 grudnia 2019, 23:39

Ok, niby nie wynalazlem. Ale jak jednym drogim prototypem będziesz sprawdzal wszystko, to otrzymasz niedokladne wyniki. Chodzi i rozdzielenie srodowisk. i zmierzenie obiektywne wplywu na kazda oddzielna maszynę. Bardzo dobrze, że przejechal 7 tys.

Kuba
środa, 18 grudnia 2019, 22:59

Jak można modernizować BWP czy BWR jak technologia na to nie pozwala, poprosru nie da się tego zrobić!!!

mick8791
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:35

Jak widzisz pozwala. W artykule masz dość szczegółowo opisane na co technologia pozwoliła...

ThinQ
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:05

Można czego przykłedem są większe lub mniejsz modernizacje np. w FR ale nie tylko. Trzeba bo mieć niczego innego przez następne lata nie będziemy i to właściwie tyle

Kuba
środa, 18 grudnia 2019, 22:51

Jak można modernizować sprzęt którego nie da się zmodernizować, biedny podatnik wyrzuca grube miliony w błoto ( dosłownie bo ten wóz w ani 1%nie zwiększy swoich walorów bojowych że)

laik, zupełny laik
środa, 18 grudnia 2019, 22:04

Jeśli to wóz rozpoznawczy, to powinien mieć laserowy skaner do wykrywania szklanych soczewek optycznych, a do obrony to raczej dobre maskowanie i coś do obezwładniania obcych dronów po cichu. Ewentualnie dookółny zespół mikrofonów, pozwalających błyskawicznie wykryć z jakiego kierunku prowadzony jest ostrzał i czym. No i własny dron oczywiście.

Yaro
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:40

A wiesz, że żeby laser mógł coś wykryć to jego promień musi się od tego obiektu odbić? A z odbijaniem światła od szkła generalnie jest problem (dlatego masz szyby w oknach, bo światło przez nie przenika). A do wykrywania pocisków, ich klasyfikacji i kierunku, z którego zostały wystrzelone służy radar pola walki, który JEST na wyposażeniu tego pojazdu.

eytu
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:24

Albo jeszcze ul na drony pszczoly - z zasiegiem 5 km . tylko te mechaniczne pszczoly muszą mieć dobre zasilanie wiec zrobić drona matkę - stacja bazowa na ladowanie mini akumulatorków. oczywiscie te droniki musza miec kamerki z formatem zapisu szyfrowanym- aby przejeta pszczola nie wskazala żródla BWR,

pragmatyk
środa, 18 grudnia 2019, 20:42

Uważam ,ze modernizacja sprzętu to nie tylko poprawa jego skuteczności na polu walki ,ale także podniesienie morale załóg ,które go obsługują.

Kuba
środa, 18 grudnia 2019, 23:00

Dno dna, jak można modernizować złom!

Kuba
środa, 18 grudnia 2019, 22:54

Człowieku modernizacjia mogła pomóc 20 lat temu a nie teraz jak sprzęt ma 35 lat i nie nadaje się do niczego, jak się nie znasz te się nie wypowiadaj!

ThinQ
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:07

To zezłomuj a za sprzedane blachy kup Hillux Toyoty, na pace dospawaj rure na ktrej umieść ppk Spike. Potem zatankuj i w drogę

Geo
środa, 18 grudnia 2019, 17:27

Jeszcze płaszczyk z płyt balistycznych od Lubawy lub innych kamizelek i podniesienie odporności gotowe.

Komentarz dla naiwnych
środa, 18 grudnia 2019, 16:34

Jak Ruscy modernizują swój sprzęt to tutaj aż huczy od peanów pochwalnych jacy to oni wspaniali i mądrzy i jaki super sprzęt sobie sprawili.Jak Polacy zrobili podobnie a nawet o wiele lepiej z rozpoznawczymi BWR to tutaj larum i narzekania.Chyba nietrudno się domyślić skąd takie komentarze pochodzą i że są produkowane w pewnej "fabryce..."

Komentarz dla naiwnych
czwartek, 19 grudnia 2019, 12:02

Akurat dokładnie tam, gdzie słońce wschodzi trzeba szukać owych "defetystów" a mówiąc wprost wrogów Polski. I tyle w temacie.

mobilny
środa, 18 grudnia 2019, 19:16

Akurat grono defetystow gdzie indziej nalezy szukać

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
środa, 18 grudnia 2019, 18:55

Raczej jest tu pełno filozofów co wiedze o wojnie wojsku i uzbrojeniu mają z kiepskich filmów i gier komputerowych no jest też taki co ma wikipedię w jednym małym palcu, Rucsy oczywiście też tu piszą swoje farmazony ale to raczej są długie poematy na kilkadziesiąt linijek tekstu bo normalnemu człowiekowi za darmo by się nie chciało pisać takich bzdur, raczej oni maja płacone od litery albo od słowa i im więcej bredni tym więcej rubli !!

Batory
środa, 18 grudnia 2019, 22:08

@Grzegorz Brzęczyszczykiewicz świetny tekst :)

pytajnik
środa, 18 grudnia 2019, 16:02

A może by tak wozy rozpoznawcze przygotować na LPG ze Stalowej Woli? Piszę o tych podwoziach do moździerza RAK. Podwozie jest pojemniejsze, wygodniejsze i tylko niewiele wyższe.

kd12
środa, 18 grudnia 2019, 14:09

Nie ma rakiet, niestety nie ma ok. 10 rakiet, oraz działa z Kraba lub z Leo. Nie jest dobrze, komentarze znawców na minus. Kontrakt do poprawy

mick8791
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:43

Misiu ale to jest wóz rozpoznawczy on nie potrzebuje rakiet...

eyuytu
środa, 18 grudnia 2019, 12:43

właśnie. BWP-1 na pomocnicze a Borsuki w końcu do linii

eytu
czwartek, 19 grudnia 2019, 11:14

nie podszywaj się :)

PRS
środa, 18 grudnia 2019, 12:05

Na filmiku YT nie usłyszałem, a w artykule nie przeczytałem czy sys. wewnętrzny to będzie (JEST) FONET od WB Elektroniks... Czy ma to związek z tym, że WB to firma prywatna... a nie PGZ... czy też zamontowano inny (jaki?). Brakło także informacji odnośnie odpowiedzi Pana Ministra Skurkiewicza: ,,Do 2022 roku mają zostać zmodernizowane wszystkie (czyli 38 szt.) posiadane przez Wojsko Polskie bojowe wozy rozpoznawcze BWR-1S i BWR-1D - poinformował wiceminister Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi na interpelację posłanki Anny Marii Siarkowskiej" źródło Internet ,,Ministerstwo Obrony Narodowej w 2017 r. rozpoczęło remonty modernizacyjne 5 szt. bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1 S i D, które powinny zakończyć się w 2018 r. Jednocześnie w grudniu 2017 r. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wystąpiło do Zarządu Planowania Rzeczowego-P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, poprzez Zarząd Logistyki-P4 (Organizator Systemu Funkcjonalnego Logistyki - w zakresie remontów), z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych na remonty pozostałych BWR-1 w latach 2019-2022." Wojciech Skurkiewicz, źródło https://www.defence24.pl/mon-wszystkie-bwr-zmodernizowane-do-2022-roku Czyli mamy z jednej strony anulowanie ,,OBIETNICY" zmodernizowania WSZYSTKICH 38 sztuk oraz modernizacja 5 sztuk nie zakończyła się w 2018 r. Czy Defence24 mogło by poprosić Pana Ministra Skurkiewicza o komentarz?

szuszu
środa, 18 grudnia 2019, 11:57

To jest BWR czyli bojowy wóz rozpoznawczy to nie ma walczyć tylko rozpoznać. W zasadniczej służbie wiele lat temu uczono że jeśli grupa rozpoznawcza nada jeden komunikat przed zniszczeniem to jest dobrą grupą Pozdro.

Sierżant bagieta
środa, 18 grudnia 2019, 18:10

W zasadniczej służbie.. Chłopie dawno i nie prawda. To nie LW że ludzi masz od groma. Dziś grupa rozpoznawcza ma przetrwać i być skuteczna przez możliwe najdłuższy czas. A nie tylko do nadania jednego meldunku. Pole walki dzisiejsze odbiega znacząco od tego w zasadniczej.

werte
środa, 18 grudnia 2019, 16:29

A o rozpoznaniu walką szuszu słyszał? Rozpoznanie zakłada wejście w obszar nierozpoznany w którym czekać na załogę może wszystko. Dobrze byłoby mieć coś do obrony. Wygodna trumna to nie wszystko a nieuzbrojonej jednostce łączność pozwoli tylko co najwyżej pożegnać się z kolegami i to szybciutko. Poza tym dlaczego mamy pozbawiać jakikolwiek wóz bojowy możliwości natychmiastowej reakcji jeśli będą ku temu warunki?

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:36

Rozpoznanie walką w BWR-1? No zycze powodzenia.

werte
czwartek, 19 grudnia 2019, 06:40

Zbyt skomplikowana była moja wypowiedź? Upraszczam. 1) Rozpoznanie sił wroga niejedno ma imię a rozpoznanie walką to jedna z form zdefiniowania sił przeciwnika a wozy rozpoznania w odpowiednio uzbrojone również mogą być użyte bojowo 2) BWR w tej konfiguracji ma małe szanse w konfrontacji z wrogiem i powinno się je dozbroić. Życzę powodzenia.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:28

Werte dzisiaj rozpoznanie bojem oznacza wybicie tego odziału i nawet nie będa wiedzieli skad. I nikt do nich nie będzie stzrelał z ziemi ale załatwia to smigłowce lub grupka Su-25. Albo w wersji budżetowej parę działek 20mm:)

werte
piątek, 20 grudnia 2019, 10:26

Davien na wojnie ginie się z tysiąca powodów plus jeden. Rozpoznawcze BWR nie mają nic ani na to co w powietrzu i mało co na to co na ziemi. A jak się nie ma nowoczesnych środków rozpoznania to trzeba się liczyć że nawet budżetowa śmierć jest w opcji skoro MON tak skonstruował te konfiguracje.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 19:26

Werte i sa po to by zapewnic te rozpoznanie a nei zginac bez sensu nawet nie zobazywszy przeciwnika. Bo to nie będie zadne rozpoznanie ale polowanie na kaczki w wydaniu przeciwnika. Efekt: stracone pojazdy, martwi doskonale wyszkoleni zwiadowcy i zero informacji .

mick8791
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:45

Człowieku, a kto w obecnych czasach stosuje rozpoznanie bojem (bo tak to się nazywa)? Utknąłeś mentalnie w czasach II WŚ...

werte
piątek, 20 grudnia 2019, 05:54

Kraj który nie ma swoich satelitów, samolotów szpiegowskich i na pojeździe ponoć rozpoznawczym nie potrafi zamontować nawet drona będzie w przypadku konfliktu zmuszony do rozwiązań archaicznych. Dlatego warto pomyśleć o uzbrojeniu.

Gustlik
środa, 18 grudnia 2019, 13:17

Słowacy mają inne zdanie na ten temat skoro w swoich BWR-ach wymienili wieżę na bezzałogową z działkiem 30 mm i dwoma ppk.

jurgen
środa, 18 grudnia 2019, 11:29

za masę kasy geniusze zrobili z pływającego - niepływający. Zeby pływał trzeba mu dowiązać po 3 tobołki na burtę. Nawet dziecko wie, że jeśli już - to powinien być jeden długi pływak (nawet zszyty z sekcji), bo trzy oddzielne tobołki hamują ruch w wodzie. Ale co tam, WZMot tego nie wie. Tak jak nie zauważył, że montaż głowicy w miejscu starej lampy od podczerwieni powoduje tak jak dotąd problem z obrotem wieży. Ale tam były akurat kable, to się geniuszom nie chciało nawet tego zmienić. Całość - żenada. A jeszcze większa żenada, że toto ktoś z MON w ogóle odebrał. Byc może jedyny cel tej pseudo modyfikacji, to sprawdzenie żywotności głowicy z Etroniki, radaru SR Hawk i nowych radiostacji na wertepach

Jack Strong
środa, 18 grudnia 2019, 10:49

Żenada .....żeby takiego Kraju jak Polska nie stać było na nową ,,myśl" techniczną,nowoczesną zgodną z obecnymi kanonami technologii wojennej ....żenada i syyyf żeby szroty z lat 80tych reanimować i pier...ić się w jakieś niby modyfikację a,la kosmetic .....szajs i 100 metrów mułu.

Sternik
środa, 18 grudnia 2019, 13:21

Polskę stać ale musimy kupić trochę szrotu od Wielkiego Brata i robi się pustka. Poprzedni system też nas zmuszał do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem. Gdyby się Putin tak szaleńczo nie zbroił to być może Kaczyńscy nie mieliby takiego chopla na punkcie sojuszu z USA, a tak oddadzą ostatnią koszulę za dobre słowo.

hamax
środa, 18 grudnia 2019, 09:14

Wozy rozpoznawcze z wyrzutnią rakiet? Na filmie jest świetnie przedstawione jak wielki jest zakres modyfikacji. Wygląda to jak po demontażu samochodu zostaje sama karoseria, do niej są dospawane nowe punkty mocowania i wymienione prawie wszystkie wnętrzności. Film przekonuje.

MAZU
środa, 18 grudnia 2019, 08:54

Co z nową wieżą z armatą 30 mm i 4-ma ppk?

Krzysztof
środa, 18 grudnia 2019, 08:41

Bez wyrzutni rakiet kolejny złom za potężną kasę

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 11:34

Toz to pojazd rozpoznawczy i wyrzutnia rakiet mu potrzebna jak umarłemu kadzidło.

ryba
sobota, 28 grudnia 2019, 13:52

u nas ostatnio panuje moda na upychanie rakiet do wsystkiego co sie rusza na kołach czy gąsienicach ,ja zas w tej konstrukcji widze bardziej wyrzutnie granatów i tanią wieże z 30 mm działkiem.

Marek
piątek, 20 grudnia 2019, 14:37

Powiedz to Francuzom. Oni w swoim nowym kołowym pojeździe rozpoznawczym mają.

Gustlik
środa, 18 grudnia 2019, 13:22

No popatrz, a Słowacy BWR-ach w swoich zamontowali nawet po dwie wyrzutnie. Oj, coś ty Davien słaby wojskowy jesteś.

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:41

A czy ich BWR-y pływaja? Do tego 2x Konkurs to w starciu z MBT mają takei szanse jak nasze BWR-y czyli....

Damian
środa, 18 grudnia 2019, 13:49

No to dałeś przykład kraiku nie ma co

ryba
środa, 18 grudnia 2019, 09:04

co za bzdury hehe teraz bez wyrzutni rakiet oraz niszczycieli dronów to juz zaden pojazd nie może powstać .Oj naczytali sie pacany ruskiej propagandy i chca zbudowac jeden pojazd do wszystkiego hehe .W sumie to i do ślązaka mogli gąsienice doczepic tak żeby jeszcze rozpoznanie ladowe mógł zrobic a i rannych jak by co do szpitala dostarczyć .

Krzysztof
środa, 18 grudnia 2019, 08:37

Bez dodatkowego konkretnego uzbrojenia (wyrzutni rakiet) pieniądze wywalone w błoto !!!

kibic
środa, 18 grudnia 2019, 01:06

Lepiej takie starocie modernizować niż nie mieć nic. Ja jednak czekam na pierwszy ukończony prototyp Borsuka. Latem pisali, że powinien być gotowy w grudniu, ale jest cisza, więc chyba nic z tego. Czy państwo nie może dorzucić pieniędzy na wsparcie prac nad prototypem? Amerykanie pewnie na taki projekt mieliby kilkadziesiąt razy więcej kasy.

Bronicki
środa, 18 grudnia 2019, 13:26

Niemcy na projekt i wdrożenie PUMY wydali ponad miliard euro. Gdybyśmy mieli do wydania 10% tej kwoty to by Borsuk nie tylko pływał ale i przemieszczał się w hiperprzestrzeni. Tak samo było z naszym Topazem. Amerykanie wydali 1,5 mld usd i pracowali nad systemem prawie 18 lat a nasi w kilka lat i za śmieszne pieniądze zrobili coś o niebo lepszego.

środa, 18 grudnia 2019, 10:19

Z tym że nie jesteśmy Amerykanami a budżet nie jest z gumy.

anakonda
środa, 18 grudnia 2019, 09:06

tyle że w tym czymś jest wszystko nowe a skorupa taka sobie ,u nas czeka podwozie od andersa juz gotowe tak że nie wiem czy koszt efekt jest taki super.

Yaro
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:49

Przecież projekt Andersa został przerwany więc o jakiej gotowości Ty piszesz?

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:29

Anders jako taki zmienił sie w UMPG i jest ciagle rozwijany.

Yaro
piątek, 20 grudnia 2019, 15:33

Jaki rozwijany? Dopiero kilka miesięcy temu zapadła decyzja o wznowieniu programu Gepard.

Tak to widze
środa, 18 grudnia 2019, 00:50

1000 bwp jeszcze jezdzi i z jeszcze pojezdzi, oprocz amunicji nowej, nowego typu, i celow przyz obserw, czy wiez bezzalog i bocznych plywakow oslon, dodalbym po bezpilotowcu przyn do bwr, I zestaw maskujacy,

Tak mysle
środa, 18 grudnia 2019, 00:42

Jesli plywaki po bokach i wieza bezzalogowa z dzialkiem jest za droga, to nalezaloby wymienicchoc celowniki armaty i amunicje o lepszych parametrach, celniejsza, i zapalnikach np zblizeniowych lub nastawnych, zas podw gl kumul, czy ladunki kasetowe, czy kyumul atak gorna strefe, czy termobaryczne, czy zapalajace, podobnie spg i rgp

ONTO
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:45

Generalnie dobra wiadomość..ale czemu licząc sie dłuższą eksploatacją (zanim wejdą Żuki) nie wymieniono silnika ?? Na MTU..trwałość UTD jest niezbyt dobra..znowu będziemy dokupywać silniki od Czechów ??

Frank
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:37

Wiecie za ile od Czechów kupiliśmy 22 silniki UTD-20?..... Usiadźcie..... za 2.2 mln zł brutto. Za podobna cenę mamy znacznie lepszy i o wiele tańszy w eksploatacji silnik Deutz'a ale co tam jak muzeum to muzeum.

fefe
środa, 18 grudnia 2019, 11:10

To Twoje muzeum jest odporne na impuls elktromagnetyczny i nie posiada elektroniki

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:44

Fefe, uwierz jak spadna atomówki to impuls EPM będzie twoim najmniejszym zmartwieniem.

-CB-
środa, 18 grudnia 2019, 12:54

Dlatego proponuję od jutra, albo nawet od dzisiaj, zacząć modernizować wszystkie F-16 i Leopardy, poprzez wyrzucenie badziewnych tranzystorów oraz układów scalonych i powrót do lamp elektronowych!

czwartek, 19 grudnia 2019, 08:42

Akurat lampy są bardzo często wykorzystywane w nowoczesnym sprzęcie.

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:29

Ale nie w wojskowym.

niedziela, 22 grudnia 2019, 13:37

Czyżby?

-CB-
czwartek, 19 grudnia 2019, 22:49

Noooo. Zwłaszcza w samolotach, czołgach, wozach bojowych itp. Nie rozmawiamy tu chyba o jakiś wzmacniaczach itp. ...

Covax
środa, 18 grudnia 2019, 09:16

Silnik w46-6 kupujemy po 360 tyś dolarów. Takie ceny

Marek
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:11

Ilości nie powalają!!! 3-4 szt. teraz i do 2023 - 18 szt...czyli 6szt./rok...Poprostu żałośnie to wyglada. Rosjanie wiecej calych batalionòw zmechanizowanych w tym czasie organizują, niż my wyremontujemy wozów rozpoznania. Boże chroń Polskę z takim tempem prac...

Acan
wtorek, 17 grudnia 2019, 22:49

A ja upierdliwie będę pisał o dronach na uwięzi. Idealne rozwiązanie dla pojazdów rozpoznawczych. Wisi taki zasilany przewodowo kilka godzin albo dni. Dowolne kamery albo czujniki wynosi na kilkadziesiąt albo więcej metrów w górę. Nosiciel w tym czasie schowany za lasem pagórkiem albo budynkami. Chyba więcej zobaczy niż z poziomu gruntu.

T
środa, 18 grudnia 2019, 10:40

Jak przeciwnik wykryje takiego drona na uwięzi to zasypie to miejsce ogniem artylerii.

ryba
środa, 18 grudnia 2019, 09:09

a potem przychodzi snajper i łubudu i po dronie hehe na dodatek taki dron wskaże miejsce gdzie zaczaił sie obserwato lub cała załoga i artyleria precyzyjnie rozjedzie delikwenta .

ThinQ
środa, 18 grudnia 2019, 08:59

Dron nie jest jednym z elementów pijazdu który został poddany modyfikacjom więc nie ma o tyn mowy w artykule. Oby więcej pojazdów otrzymało to samo. Tak więc Spokojnie i Wesołych Świąt

Alfret
wtorek, 17 grudnia 2019, 20:42

Zamiast tej armaty niskocisnieniowej powinni dodac jeszcze programowalny granatnik, ktory z pewnoscia dalby rade jako srodek obezwladnienia sily zywej przeciwnika za przeszkodami oraz przynajmniej ze dwa pociski przeciwpancerne spike jako etatowy srodek przeciwpancerny zalogi transportera.

ryba
środa, 18 grudnia 2019, 09:10

tak granatnik ył by ok wieksza siła ognia i na dystansie do 300 m o wiele skuteczniejszy od tego czegoś.

Stefan
środa, 18 grudnia 2019, 02:23

A może chodzi o to, by BWR był podobny do nadal używanych BWP?

dim
niedziela, 22 grudnia 2019, 03:46

Też to zauważyłem. I bardzo dobrze że podobny :)

Stefan
środa, 18 grudnia 2019, 02:23

A może chodzi o to, by BWR był podobny do nadal używanych BWP?

Pirat
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:50

Trzeba było od dawna zmodernizować połowę BWP-1 z nową wieża i dziadkiem takim samym co w Rosomaku. Resztę zastąpić Borsukiem.

Pirat
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:48

To pokaz rozpoznawszy a nie do walki bezpośredniej. To już nie lepiej działko 30/35 mm z nową wieżą?

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 11:37

Jest za ciezka i BWR-1 traci pływalność a to pojazdy rozpoznawcze . Na BWP przeciwnika 2A28 ciągle jest wystarczajace.

Cine
środa, 18 grudnia 2019, 13:28

Nie zmyślaj, nie traci. Turra 30 siedzi na słowackich BWR-ach

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:45

I maja 2x Konkurs czyli z MBT takie same szanse jak nasze BWR-1 z 2A28. a do walki z piechotą 2A28 z HE jest nieco lepszy od 2A42.

środa, 18 grudnia 2019, 17:19

Turra 30 jest projektowana specjalnie żeby BWP1 mógł pływać. Poza tym

Covax
wtorek, 17 grudnia 2019, 23:43

Zmieniając armatę czy silnik wóz nie był by "modyfikowany" tylko "modernizowany" i ugrzęzł by w papierach na następne lata

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 11:38

Covax, to pojazd rozpoznawczy i nei armata tu sie liczy bo momo wszystko 2A28 na BWP od biedy wystarczy ale radar pola walki i systemy rozpoznawcze.

Covax
środa, 18 grudnia 2019, 17:32

Davien: w skrócie "modyfikacja" nie wymaga pełnego cyklu badań poligonowych jak i setek różnych papierow tak jak w przypadku "modernizacja". W ogóle MON na cudownie rozwiązane sprawy papierowe. I wymiana modelu silnika i kalibru armatki to "modernizacja", wymiana całej "elektroniki" to tylko "modyfikacja". Zauważ że w całym artykule używa się zwrotu "modyfikowany" mimo że z oryginału została tylko puszka i z gromem. Czy zwróć uwagę na "mustanga" przetarg unieważniony bo budżet został przekroczony o 0,3 procenta

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:48

Covax, nie chodiz mi o medyfikacja czy modernizacja ale o fakt ze dla pojazdu rozpoznawczego armata to ostatnia rzecz jaka sie powinni martwić . Tu liczy sie elektronika a jej wymiana to tez modernizacja i to najwazniesjszej dla BWR rzeczy

Covax
środa, 18 grudnia 2019, 20:55

A czy ja neguje wyposażenie rozpoznawcze, prubuję tylko wytłumaczyć dlaczego np. nie zmienili silnika. I BWR jest "modyfikowany" jak by był "modernizowany" to by jeszcze z rok ganiał po poligonie ;-)

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:32

Przede wszystkim zmiana działa to zmiana wieży, co było juz przerabiane, wymiana silnika to dodatkowe koszty i zabawa z dopasowaniem do pojazdu. A obie te rzeczy sa zwyczajnie dla BWR-a na ostatnim miejscu, nie mówiąc już o tym że pięknie by zdradzały ze własnei widac pojazd rozpoznawczy.

Okopokemona
wtorek, 17 grudnia 2019, 19:09

Brawo. Nareszcie coś konkretnego.

R
środa, 18 grudnia 2019, 10:52

Brawo? to zenada jest!

łuki
wtorek, 17 grudnia 2019, 18:42

Dobra robota, czekamy na kontynuację. BTW zastanwiające jest, dlaczego niektórzy komentujący tak alergicznie reagują na każdą informację o dostawach i nowych umowach ?

wer
sobota, 25 stycznia 2020, 20:59

Kontynuację czego? Ładnego malowania? BWP na poligonie po tzw. generalnym remoncie, po dwóch dniach w terenie są ściągane do parku...

Czesio
wtorek, 17 grudnia 2019, 21:50

Bo tych dostaw jest jak na lekarstwo, zarówno w jakości jak i ilości, bo większość tych "nowości" jest już przestarzała lub niekompletna?

Hdejeeh
wtorek, 17 grudnia 2019, 18:23

To chyba jakąś kpina z armii ubogiej Polskiej WSZYSTKO modernizuja czlogi bwupy używane łodzie podwodne nakupują złomu I przez ocean przewiozą

podatnik
wtorek, 17 grudnia 2019, 18:13

na drona już kasy nie starczyło....

Perunwit
wtorek, 17 grudnia 2019, 17:52

Litości, bylem dowódcą Svatawy w jednostce JW 4055 na przełomie tysiaclecia i już byly przestarzale.....

Sternik
środa, 18 grudnia 2019, 08:57

Żeby była jasność, Słowacy też modernizują Svatawy. Co ciekawe mają ich prawie tyle co my, 35szt. Tyle, że oni wstawili tam bezzałogowe wieże TURRA 30 z dwoma ppk 9M113 Konkurs.

andrzej.wesoly
środa, 18 grudnia 2019, 15:48

ale słowackie nie muszą pływać, maja tylko górskie strumienie (no chyba że Dunaj...)

Zyga
wtorek, 17 grudnia 2019, 17:04

Z tym Leopardem 2PL zaczyna sie dziac jak z Gawronem.Nie ma winnych.

dropik
środa, 18 grudnia 2019, 08:18

Kto winny formalnie to orzeknie zapewne niezawisły sąd lub arbitraż no chyba , że strony się dogadają. a nie formalnie to winny jest MON bo wymyślił coś o czym producent kadłuba mówił , że się nie da na nim posadzić...

środa, 18 grudnia 2019, 12:40

Czy to oznacza że Leo2a4 nie ma zapasu masy?

Davien
środa, 18 grudnia 2019, 19:50

Leo2A4 to ostatnia wersja modernizacyjna pierwszej wersji Leopardów 2, W Leo2A5 wzmocniono od razu zawieszenie i rozpoczyna on druga wersje tego czołgu

Sidematic
środa, 18 grudnia 2019, 08:59

Od dawna powtarzam, że żadne rosyjskie czołgi nie są potrzebne. Nasza armia potrafi się sama skutecznie zaorać. I nigdy nie ma odpowiedzialnych, są tylko awansowani na kolejne gwiazdki.

SZARIK
wtorek, 17 grudnia 2019, 16:17

Wojsko oczekuje na rozpoczęcie produkcji BORSUKA niczym kania dżdżu!!! W tak zwanym międzyczasie , MON próbuje przeprowadzać płytkie modernizacje i tzw. "modyfikacje" różnych wozów bojowych , w tym obecnie BWR-ów. Nie wiadomo kiedy HSW zacznie produkować zarówno podwozie Borsuka jak i wieżę ZSSW-30 , bowiem od prototypu do rozpoczęcia seryjnej produkcji może minąć nawet kilka lat!! Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wszelkich "modernizacji i modyfikacji" posowieckiego złomu , ale niektóre wozy bojowe trzeba będzie jednak przystosować do wymogów współczesnego pola walki , bowiem czekanie na podwozia Borsuka i K9 może j potrwać jeszcze bardzo długo. Przeprowadzona przez WZM w Poznaniu "modernizacja" BWR wydaje sie zbyt płytka bowiem nie zmieniono układu napędowego na nowoczesny MTU a zastosowano stary , nie zmieniono "uzbrojenia" czyli armaty 73 mm , która nie ma żadnej wartości bojowej. BUMAR kilka lat temu miał możliwość wyprodukowania bezałogowej wieży HITFIST -30-P , lżejszej od wersji załogowej o ponad tonę, którą można zamontować na BWR nawet z wyrzutniami PPK np. Javelinów lub Spike. Tak zmodernizowany BWR ,mógłby jeszcze przez wiele lat stanowić uzbrojenie jednostek rozpoznawczych.

Marek
piątek, 20 grudnia 2019, 14:41

Tylko patent jest taki, że tam nikt nie wiedział ile bezzałogowy HITFIST będzie kosztował. Między innymi dlatego zresztą daliśmy sobie z nim spokój.

dropik
środa, 18 grudnia 2019, 09:05

tak z pewnością lżejsza wieża hitfist jest zintegrowana ze spike'm . podobnie jak cięższa. Przecież widzę wszystkie te rosomaki ze spikami :p . ale najważniejsze : wieża waży 2100 czyli za dużo dla pływającego. jedyna wieża realnie dostępna to Turra 30 (1500 kg).

wtorek, 17 grudnia 2019, 21:05

Przypominam, że jest to pojazd rozpoznawczy, a nie BWP, więc akurat uzbrojenie nie jest priorytetem tylko lepsze możliwości prowadzenia rozpoznania i łaczn

ThinQ
środa, 18 grudnia 2019, 12:42

Ok ale duet 2x lekki ppk i 23 mm przydałby się

Davien
piątek, 20 grudnia 2019, 02:34

ThinQ, już to pzrerabiali na MTLB i wyszło że taka hybrydka z pojedyńczym 23mm jest totalnie do kitu: Do tego od razu widac że to zwiadowca wiec utłuc jak tylko sie pokaze.

Leopardzik
wtorek, 17 grudnia 2019, 16:17

Uznanie dla Poznania za ten nowy silnik i obrę No teraz mozna poszaleć

fck all
wtorek, 17 grudnia 2019, 16:07

„W ramach prognozy możliwe jest zmodyfikowanie pojazdów rozpoznawczych w ilości 18 egzemplarzy sprzętu w latach 2020-2023.” - szczena mi opadła!! 6 pojazdów na rok, nasz przemysł szaleje i czuję się bezpiecznie......

al2
wtorek, 17 grudnia 2019, 21:19

Niemcy niegdyś produkowali Mardera - ponad 2000 sztuk wyprodukowali w 4 (cztery lata).Podobnie było w przypadku Leopardów i PZH 2000.Jak popatrzę na produkcję Rosomaka i Kraba to porównanie fabryki z manufakturką,właściwie to nie ma porównania.Nawet do produkcji T-55 w PRL..Za to MON produkuje więcej kilogramów papieru koncepcji i analiz niż zakłady pancerza na sprzęcie pancernym. Może to niezbyt odkrywcze,ale ilość urzędasów w MON jest odwrotnie proporcjonalna do ilości nowego sprzętu w WP.

fck all
czwartek, 19 grudnia 2019, 18:47

oczywiście się zgadzam i nie chce psioczyć na przemysł bo bogaci nie jesteśmy ale to sa jakies kpiny - skoro zwykła modyfikacja starego złomu trwa 6 sztuk na rok to ile ma trwać jakaś modernizacja (3 sztuki??) a budowanie od podstaw (1 sztuka???)..... modyfikacja T72 prawie 2 mld złotych i złom dalej bedzie złomem to juz lepiej byłoby za te kase zrobić nie 300 a 150 sztuk ale tak zeby się do czegoś jeszcze nadawały. Ci co podejmuja takie decyzje powinni siedzieć!!

Covax
środa, 18 grudnia 2019, 09:18

A teraz Niemcy chcieli odkupić 50 naszych Leo 2A5 ot przemysł

Danisz
wtorek, 17 grudnia 2019, 15:58

Rozpoznanie to podobno jest priorytet obecnego MON, a mimo to przez 4 lata udało się zmodernizować jedynie 5 sztuk archaicznych BWR. Żeby nie było: to bardzo potrzebna modernizacja i przeprowadzona znacznie mądrzej niż w przypadku Leo2A4 (które to wszystkie zostały rozebrane na części jeszcze przed zatwierdzeniem prototypu nowej wersji i od dwóch lat leżą sobie w tych częciach w magazynach) albo T-72M1 (które nie są modernizowane tylko usprawniane, przez co jak nie miały tak i nie będą miały żadnej wartości bojowej). Szkoda tylko, że jak już ktoś w MONie wpadnie czasem na dobry pomysł, to jego realizacja trwa tak długo, jak by chodziło o zbudowanie od podstaw ICBM. O rozpoznaniu na podwoziu KTO szkoda w ogóle pisać, bo to skandal i żenada co się w tej sprawie dzieje w ostatnich latach.

Covax
wtorek, 17 grudnia 2019, 22:42

Dzieje się, i już po internetach krążą zdjęcia rozpoznawczych Rośków.

Pit82
wtorek, 17 grudnia 2019, 15:56

Nowoczesne rozpoznanie bez drona? Ktoś dał ciała na całego, zmarnowano czas i pieniądze...mały dron z możliwością przekazywania obrazu wideo i namiarów dla artylerii to jest rozpoznanie. Rosjanie ćwiczą to od kilku lat

mobilny
wtorek, 17 grudnia 2019, 18:43

Easy dron nie jest elementem pojazdu

Pjoter
wtorek, 17 grudnia 2019, 15:46

Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości co powinno być podwoziem dla niszczyciela czołgów?

Gort
wtorek, 17 grudnia 2019, 18:09

Dokładnie tak samo pomyślałem. bwp / niszczyciele ukryte kilka km dalej niż bwr dzięki odpowiedniemu pociskowi będą bardzo groźnym przeciwnikiem

ThinQ
wtorek, 17 grudnia 2019, 15:44

Modernizujmy to co mamy skoro mieć lepszego nie możemy a na pewno w niedługim czasie mieć nie będziemy

Wiem co piszę
wtorek, 17 grudnia 2019, 15:42

"Konfiguracja kolejnych, zmodyfikowanych BWR-ów będzie bardzo zbliżona do tej wprowadzonej w ramach pierwszej serii." Jak znam życie, to będzie uboższa i tańsza.

Sternik
wtorek, 17 grudnia 2019, 15:23

"...możliwe jest zmodyfikowanie pojazdów rozpoznawczych w ilości 18 egzemplarzy sprzętu w latach 2020-2023." WOW!!!! Całe 18 sztuk???? Czy zdążą w 4 lata???

JanKos
środa, 18 grudnia 2019, 07:19

To ciekawe ile ich wszystkich jest?

środa, 18 grudnia 2019, 13:29

38

real_marek
wtorek, 17 grudnia 2019, 14:50

W każdej brygadzie powinien być batalion rozpoznawczy. Rozpoznanie to podstawa.

Kamyk
środa, 18 grudnia 2019, 05:26

I pułk mozdzierzy, litosci jak się nie ma pojęcia o temacie to lepiej nic nie pisać.

W
wtorek, 17 grudnia 2019, 16:25

W brygadzie batalion rozpoznania?!? Chyba jednak kompania wystarczy...

real_marek
wtorek, 17 grudnia 2019, 21:50

Każda brygada powinna być zdolna wystawić 3 batalionowe grupy bojowe, a w każdej powinna być 1 kompania rozpoznawcza. Więc w brygadzie potrzebny jest batalion rozpoznawczy. Proste.

GRD
środa, 18 grudnia 2019, 09:33

Też tak myślę. Tylko batalionowe grupy bojowe mają sens w Polsce. Widziałem z bliska Dragonów z US Army, na poligonie w Nowej Dębie. Wszystko zebrane do kupy - inż-sap, ppanc, OPL, piechota zmot. itd.

Sidematic
wtorek, 17 grudnia 2019, 15:35

Cóż za odkrywcze spostrzeżenie. Oglądałeś właśnie Czterech pancernych?

Zawisza_Zielony
wtorek, 17 grudnia 2019, 18:52

W czterech pancernych był batalion rozpoznawczy na dywizje

W3 - pl
wtorek, 17 grudnia 2019, 16:29

...od momentu pozyskania " na przełomie lat 80. i 90. XX wieku nie przechodziły żadnych większych modyfikacji ani modernizacji...na fotce nr 1. BWR-1 S, blisko wyrzutni ale do samoobrony JEST takie cosik. Na fotce T-34 z ....1942 ; blisko peryskopu (?) z boku pochylonego pancerza jedna Druga i TRZECIA dziurka! najwidoczniej "dogodzili" legendzie" - tej z filmu T-34 niedawno w TV, (made in Russia), skoro obok wraku stoi dziadek z SS Frikorps ochotnik z Danii. Inny film. 1991. Irak. na przestrzeniach bez odrobiny lasku, kowboje na M-60 "oblepionych" plastrami dodatkowego pancerza. czyli mamy efekty Drugiej + TRZECIA RP.

Lord Godar
wtorek, 17 grudnia 2019, 16:28

Oglądając tych wspomnianych pancernych , to można wyciągnąć wnioski , że nie jest nam potrzebny jakiś batalion rozpoznawczy . A to ponieważ normą w taktyce rosyjskiej , którą też stosowano w LWP było rozpoznanie walką ...

Tweets Defence24