Reklama

Według tych źródeł zagraniczni klienci są szczególnie zainteresowani bronią, której rosyjskie wojsko używa w Syrii. Rosyjskie lotnictwo od września 2015 roku prowadzi operacje w Syrii, pomagając syryjskiemu prezydentowi Baszarowi el-Asadowi znacznie powiększyć obszar pod kontrolą sił reżimowych. 

Szansy przetestowania broni w prawdziwej walce wprost nie można przecenić. Klienci zaczęli się ustawiać w kolejce po broń, która sprawdziła się w Syrii.

Jurij Borisow, wiceminister obrony Rosji

Borisow poinformował, że broń i sprzęt wojskowy po raz pierwszy przetestowane w warunkach bojowych w Syrii to m.in. myśliwce Su-30 i Su-35, nowe śmigłowce bojowe, pociski rakietowe, systemy wojny elektronicznej i broń piechoty. Komentatorzy zwracają między innymi uwagę na użycie przez Rosjan rakiet manewrujących Kalibr, które mogą być stosowane jako broń dalekiego zasięgu nawet na niewielkich jednostkach pływających. Mogą więc budzić szczególne zainteresowanie państw, chcących zwiększyć swój potencjał odstraszania.

Dmitrij Szugajew, szef Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej (FSWTS), powiedział, że zagraniczne zamówienia na rosyjską broń, która ma być dostarczona w najbliższych latach, opiewają na prawie 50 miliardów USD.

AP odnotowuje, że w ubiegłym roku wartość rosyjskiego eksportu broni wyniosła 15 miliardów USD; Rosja zajmuje drugie - po Stanach Zjednoczonych - miejsce na liście największych eksporterów broni.

Według Szugajewa, powołującego się na oceny ekspertów, udział Rosji w globalnym rynku samolotów wojskowych wynosi obecnie 27 proc. W kategorii broni sił lądowych jest to 30 proc., a w kategorii systemów obrony powietrznej - 20 proc.

Czytaj też: Lotnicza fuzja w Rosji. MiG i Suchoj w jednej firmie

AP zwraca uwagę na wypowiedź rosyjskiego wiceministra obrony Aleksandra Fomina, który wyraził nadzieję, że Rosja będzie mogła zwiększyć eksport broni do państw afrykańskich, odzyskując pozycje utracone tam po upadku Związku Radzieckiego.

JP/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. M

    Nakłady na produkcje mebli są zdecydowanie niższe niż na produkcje zbrojeniową. A z tymi meblami, to już jako ciekawostka - kupujemy od Rosjan drewno, po czym sprzedajemy im meble, taki model dosyć kolonialny.

    1. N

      Nie kupujemy od Rosjan drewna - jedną z przyczyn wojen handlowych Polska-Rosja, którą rozpoczęła Polska, było wprowadzenie zaraz na początku IIIRP embarga na import drewna i metali kolorowych z Rosji. A eksport mebli z Polski do Rosji nie imponuje - to ok. 100 mln euro. To niewiele, biorąc pod uwagę, że Polska jest światową potęgą meblową (to i tak lepiej niż potęga w europaletach czy gipsowych krasnalach jak do tej pory) z eksportem mebli ok. 9,6 mld € - głównie do Niemiec. Z tym że jest to eksport mało rentowny i segment w którym Polska się specjalizuje to najtańszy chłam z płyt wiórowych obrabianych na CNC, gdzie płyty i CNC są zagraniczne lub zagranicznych właścicieli a polskie to są może programy dla CNC. To zestawy mebli do samodzielnego montażu sprzedawane w zagranicznych hipermarketach nie pod polską marką. Mała jest wartość dodana i bardzo niska jest rentowność tego eksportu. Tylko bardzo biedni Rosjanie na takie meble mogliby się skusić - reszta woli meble z prawdziwego drewna lub sklejki, które w Rosji są nieporównanie tańsze niż w Polsce. Gdyby np. znieść embargo, to cały rynek chałowatych paneli podłogowych w Polsce byłby zmieciony przez rosyjskie podłogi drewniane w tej samej cenie. W Polsce drewno jest absurdalnie drogie i... każdy leśniczy jest milionerem - przypadek? A na razie zachodni przedstawiciele firm budowlanych dziwią się, że Polacy są tak bogaci, że pod elewacje wentylowane nie stosują drewna (co powszechne na Zachodzie i Wschodzie) tylko konstrukcje metalowe. Dopiero po paru miesiącach przestają się dziwić, jak dociera do nich ile w Polsce kosztuje drewno.

  2. Inżynier

    Cena rosyjskiej ropy i gazu od 2012 r. zmniejszyła się około 70% a PKB Rosji wzrosło, wzrosły też wydatki na zbrojenia z 4% PKB do 5,3% PKB w 2016 r. To zasługa handlu bronią i energią. Popatrzmy na uzbrojenie w rejonach konfliktów, wszędzie króluje rosyjska broń. Od kilku lat rosyjska gospodarka przestawia się na tory wojenne- to może być wskażnikiem, że Putin szykuje się do wojny !

    1. zyg

      PKB Rosji wg MFW w mln $: 2012 $2 170 145, 2013 $2 230 624, 2014 $2 063 663, 2015 $ 1 365 865, 2016 $ 1 280 031. Wystarczy życzyć aby ten trend "wzrostu" się utrzymywał !

    2. bender

      Tia, PKB Rosji w skali rok do roku roslo ale ujemnie. Ich gospodarka sie kurczy.

  3. januszek 94

    Za wojną idzie biznes ? Czy w USA nie obowiązuje ta sama taktyka ? Z tą różnicą że USA od 1945r. nie wygrało ani jednej wojny jaką prowadziło ? Sprzedaje każdemu kto się nawinie - cel biznes , drogo ale sprzedają ? Rosja tak samo i co ciekawe wszędzie można spotkać u zagranicznych żołnierzy u paplanych w wojny sprzęt Rosyjski ???????? Nie do cenianie Rosyjskiego uzbrojenia - a przecież nasze wojsko nadal je używa i co ważne nie psuje się tak jak twórczość amerykańska . Piszemy łatki jaka to ta gospodarka słaba - a nasza bez zachodnich inwestycji , zakładów i importu zachodnich towarów , wiele jest warta ??????????

    1. NN

      >"Z tą różnicą że USA od 1945r. nie wygrało ani jednej wojny jaką prowadziło ?" Liban 1958: zwycięstwo. Kongo 1964: zwycięstwo Tajlandia 1965-1983: zwycięstwo Zair 1978: zwycięstwo Grenada 1983: zwycięstwo Panama 1989: zwycięstwo Irak 1990-1991: zwycięstwo Haiti 1994-1995: zwycięstwo Jugosławia: zwycięstwo Rzeczywiście, ani jednej. >"Nie do cenianie Rosyjskiego uzbrojenia - a przecież nasze wojsko nadal je używa i co ważne nie psuje się tak jak twórczość amerykańska . " Nie znam nikogo, kto używałby automatu ładowania w BWP-1. Ciekawe, dlaczego. T-72 też mają sporo krótsze przebiegi bez awarii od naszych Leopardów. Naprawdę nie wiem skąd wziął się mit niezawodności rosyjskiego sprzętu.

  4. AWU

    SIPRI kalkuluje wartości transferów uzbrojenia przy pomocy tzw TIV (trend-indicator value). Szczegóły dostępne na stronie instytutu. Rosjanie podając wartość kontraktów używają podobnej metodologii. Natomiast jeśli chodzi o realną wartość bliższe rzeczywistości są doroczne raporty amerykańskiego CRS i Departamentu Stanu. Porównując dane za rok 2015 Rosja wg SIPRI wyeksportowała broń i technologie wartości $14.5mld, ale realne wpływy do budżetu to $9mld. Co do rosyjskich stwierdzeń "klienci zaczęli się ustawiać w kolejce po broń, która sprawdziła się w Syrii" najlepiej podsumował to raport Królewskiego Instytutu Chatham House:"the country’s arms manufacturers may well benefit from the success enjoyed by Russia’s armed forces in Syria. The fact that its weapon systems – such as the Su-34 and Su-35 aircraft and the Kalibr missile systems – have been proven to be operationally effective could boost the attractiveness of Russian weapons in other countries. This point should not be pushed too far, however; after all, airstrikes by Russian forces have taken place in a largely uncontested airspace. Whether these systems would perform as well against better-equipped forces is an open question." Kilka dni temu Reuters podał w reportażu z Centrum Ops koalicji w katarskiej bazie Al Udeid szczegóły zestrzelenia syryjskiego Su-22 przez F/A-18E. Walkę obserwowała z dystansu para rosyjskich Su-35 która nie odpowiadała na wywołanie z amerykańskiego AWACSa. Natomiast Rosjan obserwowała również para F-22 której obecności nie byli nawet świadomi.

    1. 23lata

      To według Królewskiego Instytutu Chatham House nie byli świadomi. F 22 nie jest nieidzialny.

    2. 23lata

      Po co wysyłać F18 jak były F22 . Puk puk

    3. Doktor

      Gwoli ścisłości zachodnie konstrukcje również nie sprawdziły się w walce z krajem dysponującym zaawansowanymi systemami OPL.

  5. Olo666

    A ile USA zarobily na zadymie w Ukrainje i ile jeszcze zarobja cala Europa sie zbroii przez Ukraine i Rosje

    1. QDark

      Przez rosje, co ma do tego zaatakowana przez rosję Ukraina ?

  6. b

    Dodac trzeba, ze duza czesc rosyjskiego eksportu to bezgotowkowy barter, lub transakcje kredytowane przez Rosje.

    1. ll

      No i? Duza czesc amerykanskij broni trafia de facto za darmo do takich krajow jak Izrael Egipt Irak czy Afganistan

  7. cyngiel

    Mają to sprzedają - czego byśmy nie kupili to nam nie wolno ? Poprawność polityczna , nakazuje lekceważyć ?

  8. Kowalskiadam154

    Jeżeli jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle

  9. M

    A tak w kwestii faktów - rosyjski eksport broni jest warty mniej niż polski eksport mebli.

    1. faktograf

      A amerykański eksport broni jest mniej warty niż amerykański eksport kukurydzy czy rosyjski eksport pszenicy - to też w kwestii faktów.

    2. szajswaffe

      A dodając inny fakt - produkcja dmuchanych zamków dla dzieci w Wietnamie jest więcej warta od eksportu broni USA.

    3. Wielbiciel faktów

      @M - Nie byłbym taki skromny - zapomniałeś o wyrobach wysoko przetworzonych, wręcz high-tech - czyli euro-paletach w których produkcji jesteśmy chyba liderem. To jest dopiero sukces.