Reklama

Wojna na Ukrainie

Zimnowojenne Leopardy jadą na Ukrainę

Leopard 1A5DK.
Leopard 1A5DK.
Autor. Ministry of Defense of Denmark

W serwisie X pojawiło się nagranie przedstawiające stojące na jakimś parkingu kilka czołgów Leopard 1A5DK przewożonych na zestawach niskopodwoziowych. Ich miejscem przeznaczenia jest najpewniej Ukraina.

Ukraina dotychczas odebrała od sojuszników co najmniej 88 czołgów Leopard 1A5DK, których dostawa odbywa się dzięki współpracy Niemiec, Danii oraz Holandii od wielu miesięcy. Proces ich dostaw to swoisty komediodramat, którego poszczególne etapy były opisywane na łamach naszego serwisu. Ten proces jednak wydaje się w ostatnich miesiącach stabilizować. co pozwala na sukcesywne przekazywanie Leopardów 1A5 (w wersji DK oraz zapewne za jakiś czas także BE) na Ukrainę, gdzie część z nich od jakiegoś czasu jest dopancerzana za pomocą kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1 lub/oraz Nóż.

Jak widzimy na powyższym materiale wideo, czołgi w liczbie przynajmniej pięciu znajdują się na zestawach niskopodwoziowych, sfilmowano je w czasie postoju na jakimś parkingu w nieokreślonym kraju i czasie. Publikacja filmu miała miejsce w pierwszej połowie października, zatem zapewne wozy znalazły się już u docelowego użytkownika. Niewykluczone, że jest to jedna z ostatnich dostaw Leopardów 1A5, których lista aktualizowana jest z opóźnieniem kilku tygodni. Tym samym najpewniej eks-duńskie Leopardy 1A5DK jadą na swoją ostatnią wojnę, w której przeciwnik jest ten sam. co zakładany w trakcie produkcji , choć zmienił trochę barwy.

Reklama

Leopard 1A5DK to wariant Leoparda 1A5 wdrożony do służby w latach 90. XX wieku w celu podniesienia zdolności bojowych duńskich czołgów. W odróżnieniu od pozostałych wozów w standardzie A5 duńskie maszyny zachowały oryginalną wieżę, która została wzmocniona dodatkowym pancerzem. Uzbrojenie główne w postaci gwintowanej armaty L7A3 kal. 105 mm z lufą długości 52 kalibrów oraz sprzężonego z nią karabinu maszynowego MG3 kal. 7,62 mm pozostawiono bez zmian. Zapas amunicji wynosi 60 naboi armatnich (42 w kadłubie i 18 w wieży).

Czytaj też

Czołg napędza 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM połączony z przekładnią ZF 4 KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu. Prędkość maksymalna wynosi 65 km/h przy zasięgu 600 km po drodze lub 450 km w terenie. Dania posiadała 230 Leopardów 1A5DK. Wozy służyły od 1993 roku. Zostały wycofane i całkowicie zastąpione przez Leopardy 2A5DK w 2005 roku. Obecnie ich jednym użytkownikiem jest Ukraina.

Duński Leopard 1A5DK.
Duński Leopard 1A5DK.
Autor. Nora Stone / Forsvaret

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (1)

  1. Zam Bruder

    Zaiste komediodramat - ze szczególnym naciskiem na ten drugi człon. Bogate państwa europejskie bawią się miesiącami z setką wyskrobanych gdzieś z trudnością czołgów, gdy w tym samym czasie Rosja przywraca do służby tysiące tanków i wozów pancernych. Śmichy - chichy się skończyły, bo widać jak na dłoni jakimi faktycznie możliwościami odtwarzania zasobów w porównaniu do państw zachodnich dysponuje to państwo - z gospodarką przestawioną na tryb wojenny i centralnym jej zarządzaniem. Tak swoją drogą nikomu kiedyś nie przyszło u nas nawet na myśl, że nowa wojna będzie wyglądać w ten sposób iż skala przemiału sprzętu nie pozwoli go po prostu odtworzyć z bieżącej produkcji i być może przydadzą się Meridy, SKOTy a nawet archaiczne haubice 122mmm...

    1. Buczacza

      Faktycznie potwierdzam z naciskiem na komediodramat... Zauważyłem to już w ubiegłym roku. Wtedy kiedy Ukraińcy się skończyli. A morale przestało istnieć.... I ta chwila trwa dalej. To naprawdę komediodramat...

    2. Immortan Joe

      Ale według kolegów których nicki z litości pominę, ruscy juz trzucaja w ukraińców koreańczykami z północy.

    3. TakToWidzę

      Zam Bruder Weź pod uwagę że ten plan ruskiej produkcji opiera się na podmalowaniu tych zmagazynowanych. Taki sowiecki cud gospodarczy nie może trwać wiecznie. Biorąc pod uwagę Ukrainę i to że będziemy czekać na uderzenie sowietów trzeba przygotować dziesiątki tysięcy dronów i sprawną technologię rojów na przywitanie a nie remontować miesiącami starocie do zniszczenia w parę dni.

Reklama