Reklama

Wojna na Ukrainie

Z Eurofightera do ukraińskiej obrony przeciwlotniczej

Typhoon Asraam
Eurofighter Typhoon ze składu 3(F) Squadron RAF podczas odpalania pocisku ASRAAM
Autor. Royal Air Force

Wojna w Ukrainie, jak każdy symetryczny konflikt na dużą skalę, jest matką rozwiązań doraźnych, powstałych w wyniku potrzeby chwili. Jednym z nich jest posadowienie pocisków powietrze-powietrze ASRAAM na ciężarówkach produkcji brytyjskiej firmy Supacat.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Naprowadzane w termowizji pociski ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) to produkt firmy MBDA UK. Stworzono ją jako następcę pocisków AIM-9 Sidewinder, który byłby rozwiązaniem doskonalszym z punktu widzenia technicznego. Korzystnym z brytyjskiego punktu widzenia także względu na to, że jest wyrobem krajowym. ASRAAM-y mają zasięg 25 km i powstały z myślą o samolotach wielozadaniowym Typhoon i brytyjskich F-35B.

Teraz światło dzienne ujrzała samobieżna wyrzutnia pocisków ASRAAM, posadowiona na brytyjskim pojeździe Supacat HMT (High Mobility Transport). Pojazd ten, został stworzony przez firmę Supacat jako lekki nośnik różnego rodzaju uzbrojenia, w tym haubicy małego kalibru (LIMAWS(R) Lightweight Mobile Artillery Weapon System), pocisków Brimstone a nawet niewielkiej wyrzutni pocisków HIMARS. Teraz najwyraźniej znaleziono dla niego inne zastosowanie.

Reklama

Czytaj też

Tworzenie naziemnych wyrzutni do pocisków różnego typu może świadczyć o potrzebie stosowania każdego dostępnego rodzaju broni klasy ziemia-powietrze jaki jest tylko dostępny z zapasów państw pomagających Ukrainie. ASRAAM jest obecnie wykorzystywany do zwalczania stosunkowo łatwych do zniszczenia celów takich jak samobójcze bezzałogowce rodziny Szahid-131/136 a także śmigłowce. Generalnie chodzi o cele nisko lecące, ponieważ pocisk powietrze-powietrze bez dodatkowego boostera, który wyniesie go na dużą wysokość ma ograniczony zasięg. Dokładne parametry ani nazwa stworzonego ad hoc systemu nie jest na razie znana. Wydaje się jednak że system z takimi pociskami, biorąc cele przeciwko który jest używany powinien stanowić duże zagrożenie dla przeciwnika.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. 7minela8przemija

    A nie da się zintegrować tego pocisku z Su-27 lub MIG-29? :) I bardziej w pełni wykorzystać możliwości tego pocisku. Bo jednak wystrzeliwanie go z ziemi pewnie cholernie tnie jego zasięg.

  2. bezreklam

    Wojna proxy miedzy Zachodem (raczej USA) i Rosji. - na terenie Ukrainy i czesiwo Rosji

    1. Czytelnik D24

      Rosja napadła na Ukrainę więc to jaka to wojna proxy?

    2. Anty 50 C-cali

      Z elementarza Vojny proxy - roZpowszechnanie dezinformacji, np . : ..."Rosjne wysrzrelili 30 raokiek - 1 osoaba zabita 2 ranne. Wtedy mozna porownac.".... koniec cytatu z wypocin z 7 ; 18 chyba , na śniadanie. A rozpowszechniacz, jak twierdzi był (niedawno, w Gdańsku) w Polsce, I dalej nie rozumie Co znaczy brytyjskie , Krajowe rozwiązanie Asraam - do tych z USA. Konkurencyjnej raczej firmy , produkt

    3. kskiba19

      no i?

  3. Buczacza

    Nieważne jaki patent. Najważniejsze, że działa. W końcu każdego dnia setki moskiewskich ordyńców trafia na drugą stronę.... A dzięki temu bezpieczeństwo Polski i Polaków rośnie wprost-proporcjonalnie.... Czego chcieć więcej.

Reklama