Reklama

Wojna na Ukrainie

Wielka woda zatrzyma ukraińską kontrofensywę? Rosjanie w strachu

Tama, Dniepr, nowa kochowka
Autor. Twitter

Wysadzenie tamy z elektrownią w Nowej Kachowce to jeszcze jeden dowód, że Rosjanie na okupowanych terenach działają według zasady „jeżeli nie możesz ukraść, to zniszcz”. Może to także oznaczać, że rosyjscy przywódcy zaczynają panikować, zdając sobie sprawę, że już niedługo zostaną wyparci z okupowanych terytoriów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dyskusja na temat tego, kto wysadził tamę w Nowej Kachowce, jest bez sensu, ponieważ jedyną stroną, która na tym straciła wojskowo i gospodarczo, jest Ukraina. Trudno jest więc zakładać, że Ukraińcy sami sobie "strzelili w stopę", utrudniając działania ofensywne własnym wojskom, jak również narażając się na ogromne koszty związane z odbudową zniszczonej zapory oraz zalanych terytoriów. Dodatkowo wstępne oględziny miejsca eksplozji wyraźnie wskazują, że nastąpiła ona od środka. Tymczasem tama była i pozostaje okupowana przez rosyjskiego najeźdźcę, który miał czas, by dowieźć i odpowiednio rozmieścić potrzebne ładunki. Natomiast nie ma śladów, by Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy.

Czytaj też

Propaganda rosyjska będzie teraz na pewno podsycała dyskusję na temat przyczyn wybuchu, zrzucając winę na stronę ukraińską. Jak na razie jest to operacja prowadzona z sukcesem, ponieważ rzeczywiście próbuje się "sprawiedliwie" analizować i "bezstronnie" szukać winnych całego sabotażu. Rosjanom właśnie o to chodzi, ponieważ wiedzą, że nawet przy znalezieniu dowodów ich dywersji, i tak się nie przyznają, a sprawa zdąży w międzyczasie przycichnąć.

Reklama

Tymczasem trzeba pamiętać, że jeżeli zniszczenie tamy w Nowej Kachowce ujdzie Rosjanom bezkarnie, to do podobnego sabotażu może również dojść w elektrowni zaporoskiej. A przecież oba te wielkie obiekty energetyczne są okupowane przez wojska rosyjskie i to one odpowiadają za ich bezpieczeństwo. Cokolwiek by się zdarzyło, to winni są Rosjanie i tylko Rosjanie.

Zniszczenie tamy w Nowej Kachowce jest jednocześnie pokazem, jak rosyjskie władze odnoszą się do okupowanych terenów, w tym do Krymu. Ponieważ zachodni brzeg Dniepru znajduje się wyżej, to zalane zostaną głównie tereny na wschodnim wybrzeżu w obwodzie chersońskim, który decyzją Putina jest już częścią Federacji Rosyjskiej. Braki wody odczuje również Krym, a więc również terytorium według Putina należące do Rosji. Pomimo tego Rosjanie zalali te tereny, udowodniając w ten sposób, że zaliczają je do drugiej kategorii – "do złupienia i zniszczenia".

W tej nie należy zapominać o katastrofie ekologicznej, jaką Rosjanie zafundowali w dorzeczu i przy ujściu Dniepru. Wysoka woda dostała się na tereny lęgowe, zalewając gniazda ptaków, w tym chronionych. Zginą również zwierzęta, przynajmniej te, których rosyjscy żołnierze jeszcze nie odstrzelili i nie zjedli. A wszystko to w imię "ruskiego miru", który w rzeczywistości kojarzyć się powinien tylko ze zbrodnią i barbarzyństwem.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (10)

 1. Alibi

  Rosjanie sa upośledzeni psychicznie. Strzelają rakietami nad elektrownia atomowa, utrudniają jej chłodzenie i umieszczają materiały wybuchowe obok budynków elektrowni. Rosjanie przed wysadzeniem podnieśli krytycznie poziom wody na tamie tak, aby katastrofa miała, jak największe skutki.

 2. Sebseb

  Rusmongol ponieważ mi nie odpisałeś wczoraj wklejam pytanie jeszcze raz. Rusmongol -podam przykład z mojej rodziny z okresu II wojny światowej. Siostra mojej babci była na tzw. robotach przymusowych w III Rzeszy i przez około 1,5 roku pracowała w fabryce amunicji. A wiesz jak zakończył się jej pobyt i ucieczka stamtąd.? Alianci zorganizowali na ten obiekt nalot. Jej udało się uciec a wielu przymusowych robotników zginęło. Rozstrzygnij czy to była zbrodnia wojenna czy nie, tylko bez porównywania z wysadzeniem tej tamy.

  1. kukurydza

   Droga ruska onuco, nie, NIE była to zbrodnia wojenna, ponieważ jednostki wojskowe oraz wszelkie przedsiębiorstwa produkujące na potrzeby wojny są usprawiedliwionymi celami. Zbrodnią wojenną - popełnianą tak przez Nazistowską Rzeszę, jak przez Nazistowską RuSSnię - było natomiast wzięcie niewolników na terenach okupowanych, i zmuszanie ich do udziału w wysiłku wojennym i wystawienie na zagrożenie w związku z uprawnionymi działaniami wojennymi. Takie działanie niczym nie różni się od praktyki nazistów bliskowschodnich z Iranu i Iraku, czyli brania zakładników i używania ich jako żywych tarcz. W kontekście prawa wojennego, jedno i to samo.

  2. Rusmongol

   Nie widziałem żadnego pytania. Ale mogę Ci napisać że po pierwsze zbrodnie wojenne z upływem czasu są inaczej klasyfikowane teraz niż przed wiekami i podczas 2 WŚ. A tak serio to co ma nalot na fabrykę broni z ucinaniem łba jeńca jak to robili rosjanie, czy z rozwaleniem tamy żeby doprowadzić do takiej katastrofy. A może ma coś wspólnego z gw@ltami na nieletnich, z wysadzaniem jeńców w oleniwce czy m@rdami w Buczy, albo ostrzałem pociągu z bronią stojącego na dworcu pełnym cywili? Nie dało się tego zrobić poza miastem?

  3. Sebseb

   Rusmongol - to ma wspólnego że ginęli tam ludzie a dokładniej przymusowi pracownicy siłą wywiezieni do niemieckich fabryk. Oczekiwałem odpowiedzi tak lub nie z ewentualnym odniesieniem do tamtej sytuacji bez porównywania ze zbrodniami w wojnie na Ukrainie.

 3. wojghan

  "Wielka woda" nie ma zatrzymać ukraińskiej ofensywy tylko ją UMOŻLIWIĆ. Rosjanie stracili całą linię obrony przygotowywaną od pół roku. Amunicję, paliwo, broń, pojazdy, umocnienia. Na ten teren teraz mogą wejść Ukraińcy pojazdami amfibijnymi.

 4. Adzio

  W historii ludzkości nie było nigdy tak zacofanego narodu jak rosjanie. Brak elementarnego instynktu samozachowawczego. Wybierać tych, którzy mają za nic własny naród i nawet nie podejmują elementarnej próby jakiegoś zawoalowania tego. I ta tępa wiara ich wielkość. Nie poparta niczym. Obciach goni obciach. Uśmiech politowania całego świata. A ty młodygrzybie wpisujesz się w to idealnie.

  1. Nabosaka

   O jakich ty wyborach piszesz?

 5. Szabelkajakulani

  Czytając komentarze usłużnych pachołków tylko pokazuje, że ROU - Russian Onuc Universum jest zbudowane na większej abstrakcji i braku logiki niż Marvel Cinematic Universum. Przecież ci goście nawet nie myślą co kopiują, nie sprawdzają tego nigdzie, tylko kopiują co im podsunie propaganda na Twitterkach albo innych Telegramach. To trwa pewnie od dobrej dekady, gdzie osoby "słabe intelektualnie" są programowane przez farmy trolli. Teraz po prostu widzimy te absurdy.

  1. kukurydza

   Problem w tym, że wszy się rozgniata, a nie fotografuje, i powinniśmy zaopatrzyć się w gęsty grzebień....

  2. Krzysztof33

   Rzeczywiście ofensywa ruskich trolli jest widoczna w całym Internecie. Musieli wywalić na to mnóstwo kasy.

 6. Walczak

  Kiedy w końcu zostaną wycofane wizy na wszystkich rosjan w całej europie i każdemu rosjaninowi zostanie przekazana wiadomość, ze nie jest tu mile widziany i nie chcemy przebywać w towarzystwie zbrodniarzy wojennych ? Ja w pracy, w bardzo międzynarodowym towarzystwie, powiedziałem ze że zbrodniarzami nie będę pracować. Zostałem wezwany na niby dywanik i usłyszałem od przełożonych że oni mają takie samo zdanie ale nie mogą mówić tego tak głośno.

  1. Laky

   No właśnie!to samo ja myślę 😉👍

  2. Facetoface

   @Walczak- kiedy? nigdy! nadal wierzą w biznes z Rosją w przeciwnym wypadku dawno by nas wysłuchano a tak lepiej nam dowalić niż Rosjanom.

  3. Krzysztof33

   Niewielu Rosjan w Europie jest miłośnikami polityki jaśnie im panującego cara Putina - warto o tym pamiętać.

 7. oops

  Tak, Rosja wysadziła tamę, żeby zalać WŁASNE pozycje obronne - tak samo, jak wysadzili własny Nord Stream 2 i bombardowali własną elektrownię jądrową. Bo przecież nikt tak nie wspiera wysiłku wojennego jak niszczenie własnej infrastruktury, co nie?

  1. Rusmongol

   Jakie pozycje obronne? Rosja pozycje obronne ma na Krymie, a teraz ma rozlewiskach. Nikt przez ten zalany teren do końca roku z wojskiem nie przejdzie.

  2. Hans_Micoolsky

   Nie. Wysadzili żeby uniemożliwić przeprawę ciężkiego sprzętu przez Dniepr. Teraz atak ze strony ukraińskiej im w tym miejscu nie grozi.

  3. Zygazyg

   Myśle że sztab Ukraiński musiał się liczyć z możliwością że mongolskie hordy wysadzą tę tamę bo mówiono o tym już po zajęciu Chersonia . Myśle że ich planowanie wzięło to pod uwagę i nie planowali czegoś co wysadzenie tej tamy by utrudniło. A fakt że Mongoły skróciły linie frontu w ten sposób i będą przerzucać znaczące siły na inne odcinki to otwiera na dodatkową operacje desantową jak już ofensywa ruszyła innym odcinku.

 8. Szwejk85/87

  Tama była stara, jeszcze w czasie wojny Ukraińcy rozpoczną odbudowę. Szkoda ludzi, zwierząt i majątku, ale kolejny przykład jak wygląda russki mir jest bezcenny. Teraz każdy średnio rozgarnięty mieszkaniec tej planety widzi wyraźnie co reprezentują sobą Rosjanie.

  1. Igor Aretano

   W nocy z 5 na 6 czerwca ukraińskie wojska po raz kolejny wystrzeliły pociski NATO w Kakhovskaya HPP. Cyklopowa konstrukcja zbudowana przez naród radziecki, cud cywilizacji lat pięćdziesiątych XX wieku, nie wytrzymała wielomiesięcznych ataków Sił Zbrojnych Ukrainy.

  2. MoD

   Igorku zobacz sobie film z eksplozji. To bylo kilka ton TNT a nie pociski. Tamę wysadzono, a na tym najbardziej skorzystali radzieccy. Dosyć fejków! Film jest na funker530.

  3. Rusmongol

   @igornkw@ przecież każdy wie że Ukraina się sama zaatakowała. Wręcz zaatakowała najpierw siebie a później Rosję.

 9. młodygrzyb

  Amerykanie właśnie na 100%potwierdzili ze to ukraińcy wysadzili NS. Z tą tama zobaczymy za jakiś czas kto ją wysadził. Mysle że szybciej jak wolniej. Wysadzenie NS to nic innego jak międzynarodowy terroryzm. Niemcy podziękują ukraincom na pewno.

  1. Adam S.

   Ratunku, może ktoś by choć wstępnie moderował wypowiedzi moskiewskich troli? Może wywalać te najbardziej bezsensowne, a zostawiać moskiewską propagandę z resztkami logicznego myślenia? Przed chwilą w tekście była informacja, ze tama od miesięcy jest zaminowana przez rosjan i że wysadzenie tamy nie daje Ukrainie żadnych korzyści. A tu tekst, że na 100% tamę wysadzili Ukraińcy. PO CO publikować takie komentarze? Żeby pokazać jak bezsensowna jest rosyjska propaganda? My to wiemy od lat.

  2. MoD

   I bardzo dobrze ze wysadzili NS. Ubolewasz nad tym faktem grzybie?

  3. Nabosaka

   Nie rozumiem, dlaczego tak bronisz kacapów. Prawda jest taka, że to dzikusy i barbarzyńcy. Kiedy świat zachodni wysyła sondy kosmiczne na Marsa, czy na przykład Kosmiczny Teleskop James'a Webba, który pozwala obserwować najdalsze obiekty które pojawiły się niedługo ,w skali kosmicznej oczywiście, zaraz po Wielkim Wybuchu, w tym samym czasie onuce strzelają do kobiet i dzieci, kradną pralki, kible, żrą psy i koty i urządzają sobie legowiska w chlewach. A teraz jeszcze to...

 10. KW

  Drobna poprawka: Zaporoska hydroelektrownia jest z obu stron pod kontrolą Ukraińców. Co nie znaczy, że jest bezpieczna, może być atakowana rakietami, a w dłuższym terminie sam spadek poziomu wody poniżej może zaszkodzić tej tamie.

Reklama