Reklama

Wojna na Ukrainie

Tama na Dnieprze wysadzona. Trwa ewakuacja ludności

Autor. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Ukraińska armia poinformowała, że Rosjanie wysadzili tamę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce. Tama służyła zasilaniu elektrowni wodnej oraz gromadzeniu wody pitnej na potrzeby Krymu i południowej części obwodu chersońskiego

Reklama

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z wysadzeniem obiektu.

Reklama
Reklama

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta Ukrainy szereg miejscowości w obwodzie chersońskim jest całkowicie lub częściowo zalanych. Rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej z obszaru dotkniętego powodziami lub narażonych na ich wystąpienie. Władze Ukrainy jeszcze jesienią zeszłego roku ostrzegały, że jeśli wojska rosyjskie zniszczą zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, to w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości.

Strona rosyjska twierdzi, że tama zawaliła się z powodu uszkodzeń po ostrzale artyleryjskim przez Siły Zbrojne Ukrainy. Wcześniej rosyjski kanał Telegram Baza, opublikował film ze zniszczonym obiektem. Na filmie widać wodę przepływającą przez uszkodzoną zaporę. Okupacyjny burmistrz Nowej Kachowki powiedział jednak, że część elektrowni wodnej Kachowka została zniszczona w wyniku ostrzału, ale sama zapora nie została uszkodzona. Oświadczył on również, że zniszczenie zapory na Dnieprze, spowoduje problemy w zaopatrywaniu w wodę zaanektowany Krym.

W wyniku ostrzału elektrowni wodnej Kachowka zawory zostały zniszczone, woda „zaczęła niekontrolowanie wypływać w dół rzeki
Władimir Leontiew, okupacyjny burmistrz Nowej Kachowki

Kancelaria Zełeńskiego twierdzi, że wydarzenie jest próbą przerwania ofensywny Sił Zbrojnych Ukrainy. "Rosjanie będą odpowiedzialni za ewentualne pozbawienie wody pitnej ludności na południu obwodu chersońskiego i na czasowo okupowanym Krymie, a także za ewentualne zniszczenie części skupisk ludności i biosfery" - czytamy dalej w oświadczeniu.

„Niszcząc tamę Nowa Kachowka, rosyjscy terroryści tylko potwierdzają całemu światu, że muszą zostać wyrzuceni z każdego zakątka ukraińskiej ziemi"
Wołodymyr Zełenski, Prezydent Ukrainy

W zbiorniku szybko maleje poziom wody,

Reklama

Komentarze (25)

 1. młodygrzyb

  Właśnie amerykanie podali że to ukraińcy na 100% wysadzi NS.

  1. Davien3

   @młodygrzyb nie Amerykanie ale jedna gazeta Washington Post i opiera sie na watpliwych wyciekach na Discordzie wiec znowu dałes ciała na całej linii.

  2. młodygrzyb

   Pomijając wszystko inne to według ciebie Washington Post to ruskoonucowa gazeta. Posłuchaj wypowiedzi generała Packa dla PN Wyciągać wniosków a już nie daj boże pomyśleć to ci nie karzę. Ale posłuchaj, temu panu sympatii do rusków nie zarzucisz, a ciekawie mówi.

 2. ACAN

  Tu nie o nadmiar wody w dół od tamy chodzi tu najważniejszy jest temat chłodzenia elektrowni w Energodarze

  1. Merida

   Ruski chciał trochę wysadzić ale za dużo ładunku wybuchło. Oni po prostu panikują .żeby czasem tak nie było jak suche lato będzie to w Dnieprze po pas wody będzie i łatwa przeprawa .gorzej z elektrownią atomową to wszystkich powinno martwić.

  2. Sorien

   Tutaj też się dziwię ruskim bo przez dwa tygodnie będzie trudniejszy temat desantu na południe od tamy ale na północ ale na północ będzie łatwiejszy i tak naprawdę o wiele ułatwili siła Ukraińskim desant np na elektrownię czy inne okolice

  3. QVX

   @Sorien IMHO RUS założyli, że i tak nie zatrzymają UA ofensywy w stronę M. Azowskiego. Spowoduje to przepołowienie wojsk RUS, te na zachód od przełomu jedyną drogę odwrotu będą miały na Krym, a atak UA z Chersonia by ją odciął, a tak możevodwtót się uda.

 3. Prawdziwy

  Sebseb- ponizej tamy ,zapory sa posadowione wodowskazy, w takich miejscach pomierzony jest przekroj koryta.Znając Q (przepływ ),mając dane z obserwacji,z wielolecia ,u was od ponad 130 lat,mozna określić wys.słupa wody( na danym wodowskazie).Hydrologia,stworzona przez polskich Zesłańców jest u was na b.wysokim poziomie a hydrotechnika na jeszcze wyższym.To dotyczy zrzutow wody ze zbiornika,w czasie pracy hydroelektrowni,zrzutów awaryjnych.Tu mamy do czynienia z katastrofą budowlaną!Tu mozna tylko oszacowac,wys.czoła fali,jej zasięg,cofkę,długość fali. .Ktoś ,kto to zrobił musiał byc nieswiadomy konsekwencji albo zbrodniczo zdeterminowany.

 4. Gryf Pomorski

  1 Rosjanie nie przejmuja sie kosztami ludzkimi,opinia publiczna swoja czy miedzynarodowa .2Zysk Rosjan zalezy od tego co wymyslili , a ze maja dosc dziwna logike albo czesty jej brak.wezmy pod uwage szwedzka symulacje zalania(przy czym bazowala na danych z zeszlego roku) obecnie sami ukraincy podaja ze tama miala naj3wyzszy poziom od 30 lat i duzo zalezy od glebokosci uszkodzen.juz sa meldunki o problemach z Elektrownia atomowa. zalozmy ze tak naprawde wcale celem nie byla tama..to tylko pol srodek,narzedzie, celem jest elektrownia potem bedzie ze to ukraincy czy inni terrorysci. Cel-efekt- drugi obszar wielkosci czarnobylskiej strefy w polaczeniu z zalanym...jedna flanka broniona. moze sie myle,moze ponosi mnie fantazja. ale to na dluzsza mete ma sens i daje niezly zysk ruskim.pozatym nawet jak elektrownia sama nie rabnie w obecnych warunkach ...zawsze mozna jej pomoc...prawda?

  1. Sorien

   Z tego co gadają to elektrownia ma swoje niezależne od zbiornika zbiorniki chłodzenia więc narazie za dużo opad wody w zbiorniku jej nie zrobi . Co do reaktorów, reaktory atomowe da się szybko wyłączyć - oczywiście dla chcących uniknąć katastrofy... Osobiście uważam że Rosja na dużą skalę powtarzam na dużą skalę rzędu Czarnobyla bądź Fukushimy nie zrobi katastrofy . Nie za bardzo im się to opłaca bo wiatr na świecie wieje na wschód ogulnie czyli do nich od elektrownii gdy zawrituje zawieje nad Iran albo Turcję też im to dużo zaszkodzi. Wysadzenie tamy ma za zadanie głowie zastraszyć. Społeczeństwa zachodu że Rosja jest nieobliczalna

 5. DDR

  Czy to przypadkiem nie ta co w 1941 w czasie ucieczki przed Niemcami już raz ją wysadzili Zginęło wtedy ze 100 tys ludzi

 6. andbro

  Tylko czekać jak Rosjanie wysadzą się na Kremlu.

 7. Eee tam

  Ruska panika i brak wiary w możliwość dania odporu kontrofensywie w terenie. Ukraińcy po wyzwoleniu swojego powinni im zająć czasowo Białogród Rostów i Wołgograd aż się nie wypłacą za zniszczenia

  1. papa lebel

   Po kiego grzyba? Dość mają swojego lumpenproletariatu (watniki) żeby jeszcze z moskiewskim się użerać.

 8. Igor Aretano

  Ukraińcy korzystają ze skutków wybuchu tamy znacznie bardziej niż Rosjanie. Sposób, w jaki Rosjanie są oskarżani o wysadzenie tamy, przypomina to, jak zostali oskarżeni o sabotaż na Nord Stream.

  1. Adam S.

   Igor Aretano Ale o co chodzi? Tama została zaminowana przez rosjan od wewnątrz, wiele miesięcy temu. Cały czas była w rękach rosyjskich, i co Ukraińcy ją wysadzili ? Żeby potopić mieszkających tam Ukraińców? Dla kogo te teksty? Przecież nawet sami rosjanie w to nie uwierzą.

  2. Rusmongol

   Taa. Tzn niby jak? Bo popi dolic bez podania konkretów to każdy może. To się nazywa trolowanie.

  3. GB

   Przecież tama Nowej Kachowce była posiadaniu i pod ochroną ruskich. I to oni ją zaminowali. Ja widziałem filmik z wybuchu, a do tej pory nie było informacji aby ruska OPL pracowała nad Nową Kachowką.

 9. oko

  Czas wysadzać tamy w Rosji !!!!! Swoją drogą, to już zaskoczenia w kontrataku nie będzie. Wojna nie lubi zwlekania w podejmowaniu decyzji .

 10. szczebelek

  To ta odpowiedź Putina na te ataki dronów FSB na Moskwę 🤔🤔🤔

 11. Fantasta

  Scenariuszy może być teraz kilka: ruskie z głupoty wysadziły pod wpływem kontrolowanego przecieku, pozbawili Krym wody, więc ich ruskie z Krymu będą zmuszeni do wyjazdu z braku wody i oczyści UA teren do większych ataków lotniczych za pomocą F16. Ukraincom skrócił się front i mogą uderzyć na osi Donieck-Rostów i jak się uda przełamać linie ruskich to południe się podda, a Donieck i Ługańsk staną w obliczu okrążenia/oskrzydlenia. Nie zdziwiłbym się, jakby wtedy od Charkowa poszło następne uderzenie na osi Swatowo-Ługańsk. Armia ruskich jest wyczerpana i ma coraz gorszy sprzęt i też może dojść do powszechnego poddawania się. Możliwe będzie, że część sfrustrowanych jeńców i wściekłych na putina przystąpi do rosyjskich formacji po stronie UA i zacznie się ciekawiej.

 12. młodygrzyb

  To ruscy sami odcieli od wody Krym? Sami zalewają swój brzeg? Bo lewy brzeg jest niższy. No ależ przebiegli ci ruscy.

  1. morsu

   dokładnie tak - to ruscy wysadzili tamę, i odetną Krym od wody - słusznie zauważyłeś

  2. Herring

   tak, kacapstan sam odcial wode od Krymu + zalal cywili bo wazniejsze bylo przerzucenie mieska armatniego z tego odcinku na inne odcinki frontu... O to kacapom chodzilo...

  3. zenek12

   Dziwnym zbiegiem okoliczności Ruscy porpoagandziści już wyrażają zadowolenie na swoich kanałach.

 13. MateuszCh

  Logiczne było wysadzenie tamy: 1. Pozwala skrócić front - mocniej obsadzić inne umocnienia. 2. Gospodarczo Krym Rosji nie jest do czegokolwiek potrzebny - nie obchodzi ich ludność - jeśli trzeba to będą ciągnąć wodę skąd inąd - to położą wodociąg - poza tym ich infrastruktura krytyczna nie obchodzi - to "nie ich teren". 3. Elektrownia w Zaporożu i tak CHYBA stoi - kwestia wymiany paliwa i przeglądu. 4. Sukces propagandowy - można zrobić różną narracje do tego zdarzenia (dehumanizacja Ukrainy w oczach Rosji - kwestia "przyczyny wojny" dla Rosjan) 5. Nie znamy położenia ani sił rosyjskich ani Ukraińskich - w każdym razie było to najdalej wysunięty fragment frontu na zachód - pod zasięgiem himarsów i innych dalekosiężnych urządzeń - być może uznano go za nie do obronienia lub poza możliwościami oddziaływania własnych środków.

 14. PPPM

  W dłuższej perspektywie czasowej ruski pozbawili wody pitnej swoich ziomków z Krymu. Kompletny brak oleju w głowie. Natomiast Ukraińcy będą zapewne musieli zmodyfikować swoje plany. Chociaż jestem przekonany, że wariant zniszczenia przez rusków tamy uwzględnili w swoich rozważaniach ofensywnych.

  1. zenek12

   A myślisz, że skąd mieli wodę przed wojną, poradzą sobie.

 15. Jerzy

  Podobno woda zalała przede wszystkim rosyjskie umocnienia, które w związku z tym musieli opuścić - czytałem głosy, że wysadzenie tamy było w interesie Ukraińców (przy obecnej temperaturze ziemia szybciej wyschnie umożliwiając przejazd ciężkiego sprzętu, niż uda się odbudować stanowiska obronne).

  1. Rusmongol

   @jerzy. Podobno. Jak ja lubię to słowo z ust przyjaciół 4 rzeszy rosyjskiej. Ma zamaskować kl@mstwo.

  2. papa lebel

   A nie pisało tam też, że tama była już starym gruzem do rozbiórki a teraz hamerykanie po wojnie przyjdą i postawią nową, lepszą...? Litości, nie wystarczy czytać, myśleć też trzeba umieć......

  3. zenek12

   Podobno to tama była pod kontrolą Rosjan i informacje o jej zaminowaniu i wysadzeniu w razie potencjalnego ataku Ukrainców padały już pół roku temu.

 16. kaczkodan

  Ale to bez sensu, bo na pewno Ukraińcy nie planowali ataku w sytuacji kiedy mogli być zalani 10 metrową falą wody. Po prostu kierunek operacyjnie nie istniał. Teraz będzie możliwy, ale trudny, Wysadzenie tej tamy nie miało sensu dla żadnej strony, chyba że Rosjanie spanikowali na skutek jakiejś akcji dezinformacyjnej. Nie da się tego wytłumaczyć inaczej. Militarnie na akcji bardziej zyska Ukraina (chyba), to jednak koszty są całkowicie nieopłacalne.

 17. Monkey

  Niespodzianki nie ma. Rosjan nie obchodzą nawet swoi, a co dopiero Ukraińcy. Cywile czy żołnierze. Ciekawe, jak bardzo utrudni to SZU ewentualny atak na południe. O ile go planowali. Co będzie z chłodzeniem reaktorów elektrowni atomowej Zaporoże? I co z rosyjską I linią obrony? Tu akurat mam nadzieję na duże szkody. A ludność na południu obwodu chersońskiego i na Krymie będzie teraz czekać na deszcz jak na zbawienie, bo skąd wezmą wystarczającą ilość wody? Rosjanie w tańcu depczą po paluchach strasznie…

 18. Onyx

  Przydałby się komentarz dotyczący sytuacji taktycznej wojsk, po wysadzeniu tamy, bo te informacje są tak ubogie, że raczej na główna strone "onetu", a nie wortal militarny się nadają.

  1. GB

   Ukraińcy ewakuowali swoich żołnierzy z wysp dnieprzańskich. Ukraiński zachodni brzeg Dniepru jest wyżej od wschodniego zajmowanego przez ruskich. Może być tak że pierwsza linia obrony ruskich zostanie zniszczona, ale pewnie mają drugą i trzecią. A planując to od dawna pewnie druga i trzecia linia obrony były dobrze rozbudowane. Dla wojsk ukraińskich jest to jednak duży problem gdyż nurt teraz jest wartki, a Dniepr znacznie będzie poszerzony. Dla motorówek nie stanowi to większego problemu, ale motorówkami nie przetransportujesz ciężkiego sprzętu i zapasów amunicji, paliw i żywności. Generalnie o ile ciężko było wykonać uderzenie przez Dniepr, gdy tama była cała, to teraz będzie to niemożliwe.

  2. DBA

   GB@ Raczej wątpię, aby Ukraińcy mieli zamiar forsować Dniepr. Bez zdecydowanej przewagi w powietrzu to samobójstwo. W każdy razie idzie lato, będzie na Krymie sucho.

  3. młodygrzyb

   No i Gb sam wyjaśnił czyje tereny i umocnienia zaleje woda, kto już wcześniej ewakuował z zagrożonych terenów swoich. Kto ma już przećwiczone wcześniej tego typu działania.

 19. DzidziaMeduza

  Młody naplet i ostatni zaraz się rozpiszą, tylko czekają jeszcze na instrukcje z kremlowskiego Mordoru, co mają nam tu przedstawić.

  1. piter4440

   Dlaczego tobie takie komentarze puszczają a mi nie? Na marginesie już przedstawiają tylko nicki zmienili.

  2. papa lebel

   No faktycznie wygląda to na nieskoordynowaną akcję, jeśli agentura wciąż śpi :)

 20. GB

  W miejscowości Ostrowa woda sięga już dachów domów.

 21. Igor Aretano

  Po co Rosjanie mieliby wysadzać tę tamę? Z tego mają tylko negatywne konsekwencje. W przeciwieństwie do Ukraińców.

  1. Rusmongol

   😂. Oczywiście.. Piewcy faszyzmu z Rosji zawsze mówią to nie my.....

  2. Mariowszebo

   👍 Dobre pytanie. Mam nadzieje ze defence24.pl potrafi na nie odpowiedzieć.

  3. CYRYL

   W celu utrudnienia UKR ofensywy na kierunku Krymu, skanalizowania ich manewru itd.

 22. QVX

  Chodzi raczej o utrudnienie UA odcięcia wojsk cofających się na Krym po ofensywie w górze Dniepru.

 23. Ma_XX

  ruska trzoda nie robi nic nadzwyczajnego - oni od pokoleń mają we krwi niszczenie wszystkiego co lepsze od ich obór zwanych domostwami

 24. Michał 1983

  Terroryści... Nic dodać nic ująć....

 25. Rusmongol

  Czy próba zalania ludności cywilnej w taki sposób to nie zbrodnia wojenna.? Czyli w wykonaniu Rosjan nic nowego.

  1. Single Malt 50 g

   Tamę zniszczyli Ukraińcy himarsami, które zostały zniszczone przez Rosjan zeszłego roku.

  2. GB

   Artur Micek, na Twitterze podaje opracowanie, z którego wynika iż zgodnie z prawem międzynarodowym wysadzenie takiej tamy i konsekwencje to zbrodnia wojenna. Co więcej zgodnie z Konwencją Genewską można taki atak uznać za atakiem bronią masowego rażenia.

  3. Sebseb

   Rusmongol - nie to żebym ich bronił ale trudno by było udowodnić, że celem wysadzenia tej tamy była chęć zalania ludności cywilnej a nie chę powstrzymania wojsk ukraińskich.

Reklama