Wojna na Ukrainie
Wielka Brytania przekaże Ukrainie więcej pocisków przeciwpancernych
Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosił przekazanie Ukrainie dodatkowych 200 przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone.
Wielka Brytania dostarczyła dotychczas Ukrainie przynajmniej 600 przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone 1. generacji, które to były odpalane głównie z improwizowanych wyrzutni osadzonych na cywilnych samochodach. Oprócz nich przekazano pewną partię rakiet nowszej generacji, które były dostarczane m.in. jako środek bojowy dla niszczycieli czołgów powstałych poprzez osadzenie 8-komorowej wyrzutni Wolfram na lekkich pojazdach Supacat HMT 600. Nie jest jednak wiadome, ile dokładnie przekazano tego typu zestawów. Ogłoszenie dostaw kolejnych 200 Brimstone (najpewniej 2. generacji) to bardzo dobra wiadomość dla ukraińskich żołnierzy, którzy otrzymają więcej światowej klasy efektorów przeciwpancernych, zdolnych do eliminacji nie tylko pojazdów ciężko opancerzonych, ale także śmigłowców czy jednostek nawodnych.
Dziś mogę ogłosić nowy pakiet 200 rakiet przeciwpancernych „Brimstone”, stanowiących dalsze wzmocnienie obrony Ukrainy. Pociski te wywarły już wcześniej znaczący wpływ na polu bitwy, w jednym przypadku zmuszając siły rosyjskie do porzucenia i wycofania się z próby przekroczenia granicy rzekę.
Minister Obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps
🎬 As part of our latest military aid package, the UK is providing 200 more Brimstone missiles, a precision-guided anti-tank missile, to the Ukrainian Armed Forces.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) February 22, 2024
This aid plays a crucial role in stalling Russian advances.
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦pic.twitter.com/SpVnWqeiVm
Brimstone to naddźwiękowy przeciwpancerny pocisk kierowany opracowany przez MBDA UK, który z powodzeniem użyto w boju, między innymi w Libii czy Afganistanie. System jest przeznaczony do eliminacji ciężko opancerzonych pojazdów (np. czołgów podstawowych), ale może także zwalczać śmigłowce oraz małe jednostki nawodne. Brimstone jest naprowadzany za pomocą radaru milimetrowego. Dodatkową możliwością jest naprowadzanie półaktywne na odbity promień lasera (wyposażony w ten system wariant nazwano Dual Mode Brimstone). Źródła określają maksymalny zasięg na około 10-12 km w przypadku pierwszej generacji pocisku. Wersja rozwojowa o nazwie Brimstone 2 charakteryzuje się zasięgiem na poziomie ponad 20 km, gdy jest odpalana z wyrzutni naziemnej (oraz około 40 km w przypadku odpalenia z powietrza).
KrzysiekS
Jeżeli możemy w Polsce produkować BRIMSTON. To może warto zadbać żeby AW149 czy FA50PL miały możliwość ich wykorzystania? Zwłaszcza że KAI i Leonardo już coś na tym polu robią.
Paweł P.
To nie fizyka kwantowa, taka integracja.
Davien3
Krzysiek a co ma KAI czy Leonardo do Brimstone jak to wyrób MBDA??
S0ket
Raczej nie warto ,tyko musowo trzeba.
Juzz
No może warto!
Entreri
Na pewno warto. Rosyjska orda poczuje na sobie to cacko.