Wojna na Ukrainie
Więcej zmodernizowanych czeskich haubic na Ukrainie?
Serwis ArmyRecognition poinformował, że samobieżne haubice DANA M2 czeskiej produkcji trafiły na Ukrainę w większej liczbie, niż dotąd infprmowano. Mowa tutaj o nawet 30 dodatkowych pojazdach. Jednak brakuje na to dowodów w innych źródłach.
W 2020 roku Kijów nabył 26 egzemplarzy kołowych armatohaubic DANA M2 czeskiej produkcji w celu zastąpienia części ciągnionej artylerii używanej przez Zbrojne Siły Ukrainy (ZSU). Już dwa lata wcześniej zamierzano podpisać umowę na pozyskanie 66 pojazdów, lecz ostatecznie liczba ta została znacznie zredukowana. Jednak jak podaje serwis ArmyRecognition, zamówienie ponownie miało zostać zwiększone o 30 egzemplarzy. Zagadnienie to rodzi wiele znaków zapytania. Po pierwsze, nie wiadomo, czy rzekome dodatkowe wozy miałyby pochodzić z czeskiej darowizny, kolejnej partii opłaconej przez zachodnich partnerów (jak postąpiono przy zamówieniu słowackich Zuzan 2 dla ZSU), czy modyfikacji zamówienia złożonego w 2020 r. przez ukraiński MON. Co więcej, nie ma pewności, czy ową partię mają stanowić wersje M2. Takie tempo modernizacji wskazywałoby na niezwykle wydajną pracę zakładów Excalibur Army, które dopiero niedawno dostarczyły ostatnie z zamówionych w 2020 r. 26 egzemplarzy. Być może informację podaną przez ArmyRecognition należy rozumieć w taki sposób, że przekazano cztery dodatkowe wozy ponad 26 przewidzianych w oryginalnym zamówieniu, tym samym zwiększając całkowitą liczebność ukraińskich armatohaubic DANA M2 do 30 dział.
Zakup zmodernizowanych ahs DANA M2 w 2020 r. miał być pierwszym etapem w programie zwiększania mobilności jednostek artyleryjskich poprzez wymianę uzbrojenia ciągnionego na konstrukcje samobieżne. Jako rozwiązanie docelowe przewidziano krajowej produkcji system artyleryjski 2S22 Bogdana kalibru 155 mm. Czytelnik z pewnością zwróci uwagę, że choć DANA M2 została poddana istotnej modernizacji, to zachowała uzbrojenie główne radzieckiego kalibru 152 mm. Z ukraińskiego punktu widzenia było to rozwiązanie korzystne z racji na zapas amunicji, którym wówczas dysponował Kijów. W toku działań wojennych i po wykorzystaniu przedwojennych rezerw argument ten stracił na aktualności. Zatem można przypuszczać, że z czasem także „Danusie” zostaną zastąpione sprzętem zasilanym amunicją w standardzie NATO.
Czytaj też
Wraz z pojazdami pozyskano 5 tys. czeskich pocisków odłamkowo-burzących o donośności 18,7 km oraz 1 tys. pocisków DN1CZ z gazogeneratorem dennym, które mogą sięgnąć celu oddalonego o 25 km. Wartość kontraktu wyniosła około 40 mln dolarów, gdzie koszt jednostkowy pojazdu to ok. 900 tys. euro. Haubice DANA, które stanowiły bazę do modernizacji, pozyskano z rezerw Sił Zbrojnych Czech oraz zapasów Excalibur Army.
DANA M2 to zmodernizowany wariant czechosłowackiej armatoahubicy samobieżnej na podwoziu kołowym ShKH vz. 77 DANA. Wersję tę opracowało czeskie przedsiębiorstwo Excalibur Army. Uzbrojenie główne nie uległo zmianie. Stanowi je armatohaubica kal. 152 mm z lufą o długości 36 kalibrów. Uzbrojenie dodatkowe w postaci wielkokalibrowego karabinu maszynowego DSzKM wymieniono na nowszy wkm NSWT zasilany tożsamymi nabojami 12,7 x 108 mm. Szybkostrzelność haubicy wynosi do 5 strzałów na minutę, a w zautomatyzowanych magazynach amunicji znajduje się po 36 pocisków i ładunków miotających gotowych do natychmiastowego użycia. W wersji zmodernizowanej zastosowano nowocześniejszą hydraulikę, dzięki czemu zdecydowanie skrócono czas rozłożenia i złożenia podpór względem wariantu podstawowego.
Czytaj też
Wymieniono też m.in. opancerzoną kabinę załogi, którą wyposażono w układy klimatyzacji i filtrowentylacji. W miejscu oryginalnego silnika Tatra T2-930-34 o mocy 345 KM (254 kW) zastosowano nowocześniejszy Tatra T3-930-52M o mocy 355 KM (265 kW). Motor sprzężono z 5-biegową skrzynią biegów Tatra 10 TS 130. Pojazd rozwija prędkość maksymalną w terenie do 25 km/h i na drodze do 80 km/h.