Reklama

Wojna na Ukrainie

Więcej ukraińskich grup przeciwlotniczych

Zestaw przeciwlotniczy ZPU-2.
Zestaw przeciwlotniczy ZPU-2.
Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy/X

Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosiło utworzenie kolejnych 10 mobilnych jednostek przeciwlotniczych w stopniu pułku, batalionu lub brygady mających zwiększyć zdolność eliminacji rosyjskich środków napadu powietrznego, zwłaszcza Szahedów-131/136 irańskiej produkcji.

Reklama

W celu zwalczania, coraz częściej stosowanych przez Rosjan w atakach na ukraińskie miasta bezzałogowców kamikaze (i nie tylko), ukraińskie dowództwo zdecydowało o stworzeniu kolejnych mobilnych jednostek przeciwlotniczych, mających zwiększyć skuteczność zwalczania środków napadu powietrznego. Mowa tutaj o powstałych 13., 632., 634., 635., 639., 644., 650. batalionach Przeciwlotniczych Karabinów Maszynowych, 641. pułku Przeciwlotniczych Karabinów Maszynowych oraz 633. brygadzie Przeciwlotniczych Karabinów Maszynowych. Jednostki te będą zapewne wyposażone w różnego typu karabiny maszynowe i działa przeciwlotnicze umieszczone na samochodach terenowych oraz ciężarowych.

Reklama
Reklama

Ukraińskie patrole przeciwlotnicze od wielu miesięcy eliminują różnego rodzaju rosyjskie bezzałogowce, stając się tanim i mobilnym środkiem zwiększającym szansę zabezpieczenia wielu miejsc przed atakiem z powietrza. Tworzenie kolejnych tego typu formacji wskazuje na ich skuteczność, oraz zapewne dość dużą prostotę, jeżeli chodzi o doposażanie i szkolenie. Widzimy na filmie poniżej prowadzenie działań szkoleniowych jednego z takich patroli, również do operowania w nocy, przy wykorzystaniu przenośnych reflektorów o dużej mocy, co przypomina podobne działania z czasów I oraz II Wojny Światowej.

YouTube cover video

Uzbrojenie wykorzystywane przez ukraińskie patrole przeciwlotnicze to naprawdę szeroka gama środków bojowych, począwszy od karabinków automatycznych i ręcznych karabinów maszynowych PKM/DP-27 używanych przez pojedynczych żołnierzy, poprzez umieszczane na pojazdach znacznie cięższe wielkokalibrowe karabiny maszynowe M2 Browning 12,7 mm lub zdwojone karabiny maszynowe Maxim wz. 1910/30 kal. 7,62 mm. Najcięższym sprzętem wykorzystywanym przez ukraińskich przeciwlotników, jeżeli chodzi o rozwiązania oparte na karabinach maszynowych jest zdwojony wielkokalibrowy KPW kal. 14,5 mm wchodzący w skład zestawu przeciwlotniczego ZPU-2 lub systemu OPL MR-2 Victor.

Na tym nie kończy się jednak wyposażenie patroli przeciwlotniczych, ponieważ posiadają oni niekiedy znacznie silniejszy sprzęt w postaci powszechnie używanych armat ZU-23-2 umieszczanych również na pojazdach. Są one uzupełniane przez ciągnione działa Boforsa L70 kal. 40 mm przekazane przez Litwę oraz Holandię. Ukoronowaniem uzbrojenia tej formacji, jeżeli chodzi o kaliber są jednak postradzieckie S-60 kal. 60 mm, które Ukraińcy posiadali przed rosyjską inwazją, jednak były one także im przekazywane m.in. przez Polskę. Ciekawostką jest stosowanie w tego typu formacjach przynajmniej jednego transportera opancerzonego TAB-71 otrzymanego od Rumunii.

Czytaj też

Wielkokalibrowy karabin maszynowy KPW kal. 14,5 mm służący w ramach ukraińskiego patrolu przeciwlotniczego.
Wielkokalibrowy karabin maszynowy KPW kal. 14,5 mm służący w ramach ukraińskiego patrolu przeciwlotniczego.
Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook
Reklama

Komentarze (5)

  1. bezreklam

    Chyba dobra służba. Nie na linii frontu tyło siedzisz gdzieś pod Lwowem i patrzysz w niebo

  2. Obiektywny

    Kurcze ciekawe zjawisko daje się zaobserwować podczas konfliktu na Ukrainie , otóż sprzęt który służył w naszych jednostkach armaty S60 , ZU23 , zestawy Newa itp był przez lata określany jako muzealny bez najmniejszej wartości bojowej , wyśmiewany i wręcz określany jako przeznaczony jedynie na defilady nagle zaczyna odgrywać role podczas realnej prawdziwej wojny . To jak to w końcu jest nadaje się tylko do muzeum czy w określonych warunkach może dalej odgrywać jakąś rolę ? Dodajmy że duża ilość tego sprzętu przechodziła u nas modyfikacje i tak np starsze armaty były wpinane w system kierowania ogniem przy użyciu głowic optoelektronicznych , zestawy Newa w latach 90 tych uzyskały dodatkowy człon nazwy SC ( samobieżne , cyfrowe ) i można tak.wymieniać . A skoro ten sprzęt prezentuje jakąś wartość ( wcale nie twierdzę że wybitna lub nowoczesna ) to ciekawy jestem czym zastąpiliśmy armaty S60 które były właściwie jedynym wyposażeniem jednostek OPL Marynarki Wojennej ?

  3. eee

    Fajny to jest ten Bradley, m113 z zestawem modułowym wież, zależnosci od misji, Fajny to jest cv90 plot 40mmbofors z radarem, Fajne to by bylo zestawienie samobieznej s60 z komputerem balistycznym , sko, radarem flirem . z amunicja z zapaln. radio, zblizeniowym etc. O laserach nie wspomne.

  4. eee

    Fajny to jest ten Bradley, m113 z zestawem modułowym wież, zależnosci od misji, Fajny to jest cv90 plot 40mmbofors z radarem, Fajne to by bylo zestawienie samobieznej s60 z komputerem balistycznym , sko, radarem flirem . z amunicja z zapaln. radio, zblizeniowym etc. O laserach nie wspomne.

  5. Chris

    Nasze Abramsy i K2 są niezwyciężone i śmieją się w twarz ruskim Lancetom z głowicami przeciwpancernymi, a nasze miasta zrobią zasłonę dymną z węglowych kominów i Shahedy nam nie straszne !! A tak serio to Błaszczak kupując masę sprzętu pancernego nawet klatek przeciwdronowych do nich nie zamówił, bo jakby to wyglądało na paradzie

Reklama