Więcej artylerii z północnej Korei na froncie

Autor. KCNA
Północnokoreańskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe rodziny M-1991 to coraz częstsze zjawisko na froncie. Czy pozwolą one na skuteczne załatanie luk po części systemów BM-27 Uragan?
Pierwsze przesłanki o wysłaniu przez Koreę Północną do walk na Ukrainie wyrzutni rakiet rodziny M-1991 pojawiły się w listopadzie zeszłego roku, kiedy to miano dostarczyć 20 egzemplarzy (jeszcze wtedy nieokreślonego typu WWR). Z czasem zaczęły pojawiać się w mediach społecznościowych kolejne zdjęcia oraz nagrania prezentujące ich transport na terenie Federacji Rosyjskiej, co potwierdziło wcześniejsze doniesienia.
W styczniu tego roku dowódca Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) generał porucznik Kryło Budanow wspomniał, że do Rosji dotrzeć miało 120 dział samobieżnych M1989 Koksan oraz tyle samo egzemplarzy wyrzutni M-1991. Obecnie można podejrzewać, że liczba ta jest już większa. Początkowo ich załogi stanowili żołnierze z Korei Północnej, jednak obecnie można podejrzewać ich wykorzystywanie także przez rosyjskie załogi. W kwietniu udostępnione zostało jedno z pierwszych nagrań wideo potwierdzających to.
The first video confirmation of the North Korean 240mm M1991 MLRS in Russia. Although, the appearance of these North Korean MLRS in Russia has been reported by intelligence for a long time. https://t.co/cMz5m8cXzi pic.twitter.com/tDUNIxJg07
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) April 20, 2025
Przy okazji pokazuje ono, że wyrzutnia otrzymała już pierwsze wojenne modyfikacje w postaci pancerza siatkowego/prętowego nad prowadnicami. Raptem miesiąc później pojawił się kolejny materiał wideo, tym razem pokazujący jej użycie już na froncie. Przy okazji potwierdziło się, że w walce z Ukrainą używana jest wyrzutnia M-1991 w nowszej odmianie, mogąca być tą prezentowaną w zeszłym roku przez Koreę Północną o zasięgu do 67 km. Nie jest znana jej dokładna nazwa, dlatego często używa się dalej w stosunku do niej terminu M-1991, chociaż wyróżnia ją względem oryginału np. nośnik.
❗️The first documented operation of the enemy 🇰🇵DPRK 240-mm MLRS M-1991 in 🇺🇦Ukraine. pic.twitter.com/p4LtYpmQc0
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) May 7, 2025
Ostatnie pokazane w tym artykule nagranie pochodzi z okolic połowy czerwca i ponownie przedstawia ulepszoną wersję M-1991 z frontowymi modyfikacjami. To zaledwie wycinek z całej puli zdjęć i nagrań przedstawiających jej użycie na froncie, których z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej. Pełnią one substytut głównie rosyjskich BM-27 Uragan (oraz jego pochodnych) i częściowo BM-30 Smiercz/Tornado-S, do których nie ma wystarczającej liczby amunicji. Problem w tym, że Rosjanie pozostają tutaj zależni całkowicie od dostaw rakiet od Korei Północnej, zatem w przypadku ich zachwiania będą mieli jeszcze większy problem.
Russians using a North Korean M1991 MLRS, June, 2025.
— T-90K (@T_90AK) June 17, 2025
(Yes, very annoying watermark). pic.twitter.com/UOhcc5TMM1
M-1991 to północnokoreańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet kal. 240 mm. Zestaw stanowi ewolucję wcześniejszych wyrzutni typów M-1985 i M-1989. Liczbę luf zwiększono do 22 z 12. Według analityków podstawowym środkiem bojowym są przejęte od poprzedników niekierowane pociski rakietowe o maksymalnym zasięgu 43 km. Powstał również zmodernizowany wariant o nazwie Dżucze 100, nazwany tak na cześć setnej rocznicy narodzin Kim Ir Sena. Najnowsza wersja miała zostać zintegrowana z kierowanymi pociskami rakietowymi o zasięgu określanym na 60-65 km.
Podwozie stanowią chińskiej produkcji samochody ciężarowe Sino Howo lub Shacman Steyr. Część pojazdów miała zostać poddana modernizacji, w toku której wymieniono nośnik na tożsamy z wyrzutnią M-1992. Przypuszczalnie jest to wariant Tatry 815 wykorzystywanej w czechosłowackim zestawie RM-70. Obsługa licząca sześciu żołnierzy przebywa w nieopancerzonej kabinie. Wyrzutnia M-1991 (oraz jej pochodne) ma znajdować się na uzbrojeniu sił zbrojnych Korei Północnej, Iranu oraz Mjanmy.

Autor. KCNA
Orthodoks
Ciekawość jaki toto ma rozrzut? Szczególnie w tej wersji na 65 km zasięgu