Reklama

Wojna na Ukrainie

Węgrzy internowali ukraińskich jeńców? „Wywiezieni z Rosji”

Autor. Facebook / @Orbán_Viktor

Ukraińscy jeńcy wojenni, których w zagadkowych okolicznościach uwolniono z rosyjskiej niewoli i przewieziono na Węgry, przebywają obecnie pod nadzorem i mają ograniczoną możliwość kontaktu z bliskimi; nasi obywatele zostali internowani przez stronę węgierską - oznajmił we wtorek przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Andrij Jusow.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

"Otrzymaliśmy informację od rodzin niektórych jeńców, że (ci ludzie) wcale nie zostali uwolnieni (na Węgrzech). Oni znajdują się pod nadzorem, z ograniczoną możliwością kontaktu (ze światem zewnętrznym). Kontakt z bliskimi jest limitowany i możliwy tylko w obecności osób trzecich. (...) Ta sprawa, która mogłaby być (załatwiona) w pozytywny sposób, zamienia się w jakąś dramatyczną historię detektywistyczną z bardzo wyraźnym podtekstem politycznym. Głównie ze strony Rosji, prowadzącej (tutaj) operację dezinformacyjną" - ocenił Jusow w rozmowie z Radiem Swoboda.

Czytaj też

Nieco inny pogląd wyraził ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Szef dyplomacji zwrócił uwagę na węgierskie pochodzenie ukraińskich jeńców i związany z tym kontekst możliwych działań podejmowanych przez władze w Budapeszcie.

Reklama

"Cel tego (przedsięwzięcia) był bardzo prosty. (Premier Węgier) Viktor Orban zamierzał pokazać swoim rodakom w kraju i poza jego granicami, że jest ich jedynym obrońcą. Całą tę operację zrealizowano z myślą o interesach politycznych jednego człowieka" - oznajmił Kułeba na antenie ukraińskiej telewizji.

"Władze Węgier powinny wyjaśnić swój udział w sprowadzeniu ukraińskich jeńców wojennych z Rosji, a także działania Budapesztu dotyczące komunikacji w tej sprawie z Kijowem" - oświadczył w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

MSZ Ukrainy domaga się dostępu swojego konsula do 11 ukraińskich jeńców, wywiezionych z Rosji bez naszej wiedzy i znajdujących się obecnie "w izolacji" na terytorium Węgier. Podejmujemy działania na rzecz sprowadzenia tych osób do kraju – powiadomił również w poniedziałek rzecznik resortu spraw zagranicznych Ukrainy Ołeh Nikołenko.

Czytaj też

Jak dodał, strona węgierska ma ignorować próby "konstruktywnego dialogu" podejmowane przez Kijów. "Takie postępowanie Budapesztu stawia pod znakiem zapytania zadeklarowane przezeń humanitarne motywacje wywiezienia Ukraińców na Węgry. Ponadto (te działania) mogą zostać zakwalifikowane jako złamanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" – podkreślił przedstawiciel resortu dyplomacji.

16 czerwca pełnomocnik ds. osób zaginionych w specjalnych okolicznościach Ołeh Kotenko potwierdził, że Ukraina "ustaliła miejsce pobytu 11 ukraińskich jeńców wojennych, przetrzymywanych na terenie Węgier, a wcześniej będących w rosyjskiej niewoli".

Według Nikołenki władze w Kijowie miały dowiedzieć się o tej sprawie z publicznych wystąpień premiera Węgier.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (14)

 1. Pat

  Podejrzewam, że sami internowani nie chcą kontaktu z kosulem,, bo trafili by w najlepszym przypadku z powrotem na front, a w gorszym pod sąd za dezercję.

  1. Adam S.

   Przypuszczam, że pomyliły CI się strony. Żołnierze z Zakarpacia, to 10 Brygada Górsko-Szturmowa, absolutna elita ukraińskiej armii. Jeśli ktoś w niej służy, to wie po co. I na pewno po rosyjskiej niewoli chcieliby się zobaczyć z rodzinami.

  2. Pat

   Adam S.. - skąd informacja, że to żołnierze z 10 Brygady Górsko-Szturmowa ? Ja nie natknąłem się nigdzie z jakich jednostek są CI żołnierze.

  3. Pat

   To, że jakaś jednostka znajduje się na jakimś terenie to nie znaczy, że żolnierze w niej służący są z pobliskich wiosek. To tak jakby powiedzieć, że w Lublińcu służą tylko Ślązacy, a w Pomorskiej Brygadzie Obrony Wybrzeża Kaszubi. Pewnie żołnierze osiedlają sie mieszkają z rodzinami w pobliżu jednostek, ale nie należy tego mylić z ludnością rdzenną. Ślązak może równie dobrze służyć na okręcie.

 2. P9

  Ja tylko przypomnę sympatykom Putina że jeńcy ukraińscy uwolnieni z Mariupola, podobnie są internowani do końca wojny w Turcji. To nie wymysł kraju internowania jak próbujecie sugerować, tylko warunek postawiony przez waszego pana, pozwalający na opuszczenie terenu Rosji.

  1. asymetria

   Ale to trzeba przpomniec symatykom Ukrainy. Przeciez to oni tego nie rozumieja.

  2. P9

   Przecież widać na oko, że Orban załatwił sprawę nad głowami Ukraińców i to się im nie podoba, bo jeńcy choć pochodzenia węgierskiego to przecież obywatele Ukrainy. Orban wbrew ich woli z niewoli ich nie zabierał, czyż nie?

 3. Jan z Krakowa

  Lewicowe definicje prawicy i konserwatyzmu w odniesieniu do Orbana raczej sensu dużego nie mają. Opierają się one jak widać, o trzy następujące cechy: 1. kształtowanie opinii publicznej przez zdominowanie środków przekazu --ale to stosował rząd Tuskowy wszystkie media publiczne podawały to samo co TVN, czy GW kto się nie godził wylatywał, a ABW musiało się szarpać się z dziennikarzami Wprost, 2. wykorzystywanie sądów (komisji) do eliminowanie opozycji -- ale to stosował rząd Tuskowy, 3. Metoda “oblężonej twierdzy” czyli my i oni -- podobnie za Tuska tak było Z takiej definicji prawicy czy konserwatyzmu wynika więc , że rządy Platformy były prawicowe. Świat nie jest jednak taki prosty. I jak widać stosowanie lewicowych definicji prowadzi na manowce. Ważne są jak zawsze solidne źródła wiedzy.

 4. Jan z Krakowa

  Mam takie uwagi. Lewicowe definicje prawicy i konserwatyzmu w odniesieniu do Orbana raczej sensu dużego nie mają. Opierają się one jak widać, o trzy następujące cechy: 1. kształtowanie opinii publicznej przez zdominowanie środków przekazu --ale to stosował rząd Tuskowy wszystkie media publiczne podawały to samo co TVN, czy GW kto się nie godził wylatywał, a ABW musiało się szarpać się z dziennikarzami Wprost, 2. wykorzystywanie sądów (komisji) do eliminowanie opozycji -- ale to stosował rząd Tuskowy, 3. Metoda “oblężonej twierdzy” czyli my i oni -- podobnie za Tuska tak było Z takiej definicji prawicy czy konserwatyzmu wynika więc , że rządy Platformy były prawicowe. Świat nie jest jednak taki prosty. I jak widać stosowanie lewicowych definicji prowadzi na manowce. Ważne są jak zawsze solidne źródła wiedzy.

 5. Zygazyg

  Jak pamiętam z historii to internowanie na Węgrzech lub Rumunii to było sito parz które do przemknęły kilkadziesiąt tysięcy polskich żołnierzy którzy niewiadoma skąd znaleźli się zaraz we Francji. Czyli tutaj chodzi o brak woli Madziarów. A tak na marginesie, jeśli zachowanie Węgier nie jest sankcjonowane prawem międzynarodowym to czeka ich zapewni niezły proces cywilny..

 6. Cyber Will

  @ Davien3 Tak po długim oporze Francja wysłała AX-10 i SAMP/T a Niemcy baterię Patriot i Iris Leo i Pzh tyle tylko to jest oznaka GRY na DWA FORTEPIANY czyli uznali że przy takiej DETERMINACJI USA Ukraina może się obronić i należałoby skorzystać na odbudowie więc trzeba zrobić PR który przykryje "5 tys. hełmów". Nadal jednak przebierają nogami do powrotu do koncepcji osi Paryż-Berlin-Moskwa-Pekin .

 7. asymetria

  Przeciez Turcja tez internuje kilkuset bylych Azowcow - tylko tam jest to jako Sukces. Bo wyszlo z niewoli Rosjskiej. A gdy Wegery robia to samo i to z Wlasnymi obwatelami lub pochdznie wegeierskie - to afera. Ale mieszaja.

  1. Adam S.

   Turcja internowala KILKU najwyższych oficerów Azowa, bo takie były USTALENIA trójstronne. Cała reszta zwolnionych pojechała do domów. Orban nikogo nie pytał o prawo do decydowania o UKRAIŃSKICH obywatelach.

  2. Chyżwar

   @Adam S. Dokładnie. Orban pogrywa tak, jakby jego kraj nie należał do NATO. Byli tutaj koledzy z gorącą głową, którzy pisali, że Węgry należałoby wyrzucić z paktu. Jestem przeciwnego zdania, ponieważ Orban to nie Węgry a Węgry to nie Orban. Poza tym lepiej mieć tego gościa pod kontrolą. Inna sprawa, że Turcja też jest "dobra".

 8. tagore

  Jeńcy zostali zwolnieni przez Moskwę pod warunkiem internowania ich na Węgrzech.Politycy ukraińscy mają tego świadomość ,a tworzą aferę dla uzyskania jakichś celów politycznych.Jeśli internowanie im się nie podoba niech zwrócą się do Turcji o przekazanie jeńców z Azowa do Rosjii, czym się oni różnią od zwykłych żołnierzy?

  1. Davien3

   @tagore skończ ta propagandę bo nikogo to co mówisz nie obchodzi

  2. asymetria

   Dokadnie to samo mysle. Turcja internuje to super. Hipokryzja albo raczej celowe ogupianie ludzi

 9. Jan z Krakowa

  Część lewicy w Polsce, chce osłabić pozycję Orbana -- bo to prawica. To częściowo pokrywa się z makrocelami Moskwy i Brukseli, osłabiania związków Warszawy i Budapesztu. Mają one również cel osłabić pozycję RP. Dlatego takie wypowiedzi, pozornie sprzeczne: z jednej strony chwalą Orbana, kosztem rządu RP, a z drugiej krytykują Orbana. Nb. Tusk, jak widać ostatnio także, prowadził bardziej prorosyjską politykę niż Orban. Turcja jest dobrym sojusznikiem w NATO, raczej lepszą od Francji czy Niemiec. Ostatecznie widać typową propagandę ze Wschodu - dwutorową, tj. na dwóch poziomach. Nie z nami te (stare) numery, Brunner.

  1. Sorbon

   Trochę się dajesz wodzić za nos. Nie ufaj wszystkiemu co słyszysz. Prawica od US przez Europe po Amerykę Południową nie tyle z automatu popiera Rosję ale podoba im się sam sposób sprawowania władzy. Jak prześledzisz konkretne działania P.... w Rosji to wiele partii prawicowych czerpie inspiracje do podobnych działań w swoim kraju od znanej psychologicznej metody my i oni t.j "oblężonej twierdzy", wskazywania oponentów jako obcych agentów, kształtowania opinii publicznej przez zdominowanie środków przekazu, wykorzystywanie sądów (komisji) do eliminowanie opozycji (Chodorkowski). Oczywiście nie jest to 1:1 ale dostosowane do realiów danego kraju.

 10. Cyber Will

  Faktycznie V. Orban opuscił JASNĄ STRONĘ mocy i (póki co) dołączył do grupy sojuszników Moskwy czyli Macrona i Scholza/Merkel i przede wszystkim Austrii. Jednak zawsze trzeba brać pod uwagę MOTYWY. A tu główną kwestią jest energetyka czyli umowa z FR (z 2014) na rozbudowę EA Paks 2 i dostawy ropy - pamiętając że Węgry są państwem ŚRÓDLĄDOWYM. Natomiast Austria, Niemcy , Francja czy Benelux mając ALTERNATYWNE źródła (mając porty) kierowały się tylko ZYSKIEM i dążyły do powrotu do KONCERTU MOCARSTW. Owszem jest też kwestia resentymentu do Trianon i mrzonka o Bukowinie ale to wtórna sprawa.

  1. Davien3

   @Cyber Will Roznica jest taka ze ani Sholz ani macron nie sa sojusznikami Putina jak ci sie przysniło a Orban jak najbardziej a juz usprawiedliwianie tego podnózka Moskwy jakim zostal Orban wyraźnie wskazuje ze ty tez juz przeszłes na jego strone

  2. Davien3

   @Cyber Will Roznica jest taka ze ani Sholz ani macron nie sa sojusznikami Putina jak ci sie przysniło a Orban jak najbardziej a juz usprawiedliwianie tego podnózka Moskwy jakim zostal Orban wyraźnie wskazuje ze ty tez juz przeszłes na jego strone

 11. MiP

  Ja tylko przypomnę sympatykom obecnej władzy że pan prezes mówił w Warszawie będzie drugi Budapeszt.

  1. papa lebel

   Mówił to przed wojną. Ale nie jest jak krowa, która nie zmienia poglądów. Nie głosowałem na niego, ale nieźle mu wychodzi utrzymywanie się przy władzy, co jest zasadniczym celem każdej władzy :) A polityka to niestety "wybieranie guana gołymi rękami" (kto to powiedział?)

  2. Chyżwar

   W takim razie ja tobie przypomnę, że Orban do niedawna należał do Partii Ludowej. Tej samej, do której należy PO z PSLem. Przypomnę także, że do wybuchu obecnej wojny na Ukrainie ta partia działając pod niemieckim wpływem stawiała na szemrane interesy z rosją. Dodam do tego, że jej zjazd, który miał się odbyć w Polsce został odwołany. Powodem tego jest niedawna afera korupcyjna w tej partii, która mogłaby zaszkodzić wizerunkowi obecnego lidera opozycji gdyby ów zjazd doszedł do skutku. Wstąpienie niemieckich polityków, którzy optowali za rezygnacją ze zjazdu możesz znaleźć w sieci. Powody rezygnacji też możesz znaleźć, ponieważ ci koledzy mówili o nich jasno.

  3. [email protected]

   Tak samo jak pan Walesa od drugiej Japoni czy pan Tusk o drugiej Irlandi :)

 12. xdx

  Hm , żądać dostępu dla konsula to sobie Ukraina może długo , konsultacje konsularne i pomoc konsularna następuje tylko i wyłącznie na żądanie osób zatrzymanych / osadzonych, a tu widać jasna sprawę - deal albo siedzisz w sovietlandzie albo siedzisz na Węgrzech do końca wojny ( internowanie ) . Ukraina nie jest tu stroną. Oczywiście może to wyglądać dziwnie ale dla tych osób to 100% lepsze niż „zaginięcie” w kazamatach KGB

 13. Adam S.

  Imperium węgierskie wkracza do akcji :) Mikroerdogan i nanoputin.

  1. papa lebel

   albo Konrad Wallenrod, he,he...:)

 14. Kremlin

  Takiego premiera chciałbym mieć. Troszczy się o swoich. Ci węgierscy ukraińscy są pewnie ostatnimi ludźmi na ziemi, którzy chcieli by mieć jakikolwiek kontakt z przedstawicielami obecnej ukraińskiej władzy.

  1. papa lebel

   "Takiego premiera chciałbym mieć" - nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli posiadasz paszport kraju UE. Posiadaczom paszportów kacapstanu może być trudniej, ale kto wie....:)

  2. Adam S.

   Ci ukraińscy żołnierze bez wahania poszli walczyć za Ukrainę. Nie za węgry. Orban tak się troszczy o "swoich" jak putin. Szczęśliwy kraj ta Ukraina, wszyscy się o nią "troszczą.

  3. Tren

   Reżymu, nie napisałeś "reżymu kijowskiego". Tylko pół rubla wpadnie. A teraz won - za Don.

Reklama