Reklama

Wojna na Ukrainie

USA przekaże Ukrainie więcej pojazdów opancerzonych

Autor. Roshel

Ambasador USA na Ukrainie Bridget A. Brink poinformowała we wrześniu o przekazaniu Ukrainie 190 kanadyjskich pojazdów opancerzonych Senator MRAP. Obecnie część z nich znajduje się już na terenie Ukrainy.

Reklama

Informacja ta jest o tyle ciekawa, że zdecydowano się wtedy na zakup pojazdów w kanadyjskim przemyśle, a nie amerykańskim, który mógłby dostarczyć podobne konstrukcje. Inną opcją byłoby zamówienie nowych pojazdów dla US Army i przekazanie z jej zasobów wozy używane np. kolejne Cougary. Najpewniej za decyzją zamówienia MRAP-ów w Kanadzie jest bardzo duża wydajność tamtejszych linii produkcyjnych, które na potrzeby samej Ukrainie zwiększyły wielokrotnie swoją wydajność. Przekazywany wariant Senatora o zwiększonej odporności na miny od paru miesięcy znajduje się na Ukrainie (głównie z zamówienia kanadyjskiego) i podobnie jak wariant bazowy jest ceniony przez ukraińskich żołnierzy. Docelowo wszystkich pojazdów tej rodziny dostarczonych zostanie łącznie ponad 1000 sztuk.

Reklama
Reklama

Senator MRAP to minoodporny wariant samochodu opancerzonego Senator, produkowanego przez kanadyjską firmę Roshel. Jego bazę stanowi zmodyfikowane podwozie Forda F-550. Pojazd cechuje się wysoką wytrzymałością na ostrzał z amunicji 7,62 × 39 mm. Wzmocnione dno oraz cała konstrukcja pojazdu ma pozwolić na ochronę przewożonej załogi przed wybuchem miny wypełnionej 6 kg materiałów wybuchowych pod każdym z kół, oraz dnem kadłuba. Uzyskano to m.in. dzięki budowie kadłuba w kształcie litery V, co obecnie jest standardem w wielu typach pojazdów kołowych przeznaczonych dla armii.

Czytaj też

Pojazd jest dostępny w różnych układach i konfiguracjach drzwi (dwudrzwiowy, czterodrzwiowy, wersja wyposażona w rampę hydrauliczną), w zależności od misji i potrzeb zamawiającego. Jednostkę napędową pojazdu stanowi 8-cylindrowy silnik wysokoprężny o poj. 6,7 litra i mocy 330 KM przy 2600 obr/min. sprzężony z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów. W konfiguracji transportera piechoty pojazd może pomieścić do 12 żołnierzy, w tym kierowcę i dowódcę.

Czytaj też

Senator MRAP.
Senator MRAP.
Autor. Państwowa Służba Graniczna Ukrainy
Reklama

Komentarze (4)

 1. Pucin:)

  Kiedy zamówienie w ROP na 3000 tys pojazdów TUR IV i V dla WOT (tak jak kontrakt/ramowe zamówienie jak kto woli/ z Koreą na 300 tys pojazdów 4*4 KLTV????) !!!!!!! :0 + budowa transporterów piechoty (dobrze opancerzonych i uzbrojonych) i innych pojazdów specjalistycznych na bazie LPG-Hudro (RAK120 jest na tym posadowiony) z HSW!!!!! :0

  1. Davien3

   Pucin maksymalna masa tego LPG Hydro to 21 ton więc na poziomie Rosomaka . To jakim cudem chcesz na tej moderce podwozia Goździka zbudowac cos lepiej opancerzonego??

  2. Pucin:)

   @Davien3 - i byś zrozumiał na czym polega technika/technologia >>> system HIMARS jest samo-załadowczy >> w porównaniu do K239 Chunmu to Gwiazda Śmierci!!! Tym jest technologia - a gdyby tak to wdrożyć do Langusty 2 z 30 pociskami jeden kontener rzucony na glebę do załadunku przez obsługę - miodzio!!!! :)

  3. Pucin:)

   @Davien3 - słabo cenisz polskich inżynierów!!!! :)

 2. Pucin:)

  Owszem 3 tys pojazdów 4*4 KLTV!!!!! :)

 3. Pucin:)

  A w WP nadal tak jak na UA swego czasu : autobusy miejskie, pickupy i dziwadła w stylu 4*4 KLTV zamiast TUR V i VI robiony w konsorcjum z Rosomak SA!!!!! :)

 4. Pucin:)

  ROP to "Ruch Ochrony Przyrody" jakby kto nie wiedział!!!! :)

Reklama