Wojna na Ukrainie
Ukraiński Bastion dalej na służbie
Ukraińscy artylerzyści korzystają z wielu rodzajów wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet kal. 122 mm opartych o dobrze znany system BM-21 Grad. Jednym z nich jest opracowana lokalnie modernizacja określana jako Bastion-2, bohater materiału filmowego przygotowanego na potrzeby jednego z ukraińskich portali.
Ten ukraiński odpowiednik czechosłowackiego RM-70 (który też w znacznej liczbie jest używany w działaniach wojennych na Ukrainie) należy do 63. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Zważywszy, że łącznie wyprodukowano zaledwie sześć egzemplarzy tej ukraińskiej modernizacji BM-21, obecność Bastiona-2 na filmie poniżej jest dużą ciekawostką. Jego genezą była chęć modernizacji ukraińskiej techniki wojskowej poprzez regionalizację podzespołów, które były pochodzenia sowieckiego/rosyjskiego. Tutaj największe zmiany zaszły w podwoziu, które zostało całkowicie wymienione, pozwalając na zwiększenie jednostki ogniowej w pojeździe. Tym samym stał się on bardziej autonomiczny względem wariantów o krótszym podwoziu, które po wystrzeleniu salwy muszą zostać załadowane przy wsparciu wozów amunicyjnych. Nie wiadomo obecnie , ile Bastionów-2 posiadają jeszcze Ukraińcy na stanie.
Czytaj też
⚡️🇺🇦Ukrainian 122-mm MLRS "Bastion-02" in 63 separate mechanized brigade pic.twitter.com/et7mswFbqc
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) July 28, 2023
Bastion-2 to ukraińska modernizacja wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet BM-21 polegająca na m.in. zmianie nośnika wyrzutni z Urala-375D na wydłużonego KrAZ 6322 6x6. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik JaMZ-238DE2 o mocy 330 KM pozwalający na rozpędzeniewozu do ponad 70 km/h. Uzbrojenie w postaci 40 pocisków rakietowych kal. 122 mm pozwala na rażenie celów oddalonych o 40 km (przy zastosowaniu odpowiedniego typu efektora). Z racji wydłużonego podwozia obok samych prowadnic znajduje się kolejne 40 pocisków gotowych do załadowania,jest to rozwiązanie podobne jak w czechosłowackim RM-70. Pojazd otrzymał system pozycjonowania GPS produkcji ukraińskiej formy Orizon-Navigation. Łącznie wyprodukowano jedynie sześć egzemplarzy.