Reklama

Technologie

Wyrzutnie Bastion-2 na ulicach Kijowa

Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Podczas defilady z okazji obchodów 30. Dnia Niepodległości Ukrainy zaprezentowano sześć wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet Bastion-2, które stanowią modernizację systemu BM-21 Grad. Na wydłużonym podwoziu KrAZ 6322 w układzie 6x6 umieszczono nie tylko wyrzutnię, ale też amunicję niezbędną do oddania kolejnej salwy, co ma skracać czas przeładowania wyrzutni. Bastion-2 otrzymał też mowy system celowniczy, łączność i nawigację.

Modernizację wyrzutni 122 mm rakiet niekierowanych zrealizowały Charkowskie Zakłady Naprawy Pojazdów i Charkowskie Biuro Konstrukcji Maszyn im. Morozowa na podstawie wymagań sił zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie podwozie wymieniono na krajowe, o znacznie lepszych parametrach, a przede wszystkim nie wymagające części zamiennych z Rosji. Powstały dwa warianty systemu Bastion na podwoziu podwoziu KrAZ 6322.

Bastion-1 otrzymał zautomatyzowany system celowniczy zdolny do współpracy z nowoczesnymi systemami dowodzenia i zarządzania polem walki. Jego serce stanowi system pozycjonowania GPS produkcji ukraińskiej formy Orizon-Navigation, specjalizującej się w nawigacji GPS/GLONASS. Dzięki dokładnemu pozycjonowaniu pojazdu względem celu, zarówno w marszu jak i na pozycji ogniowej, znacznie zwiększa się precyzja prowadzonego ognia. Zastosowanie nowszej amunicji, takiej jak testowany w ostatnich miesiącach pociski Tajfun-1, zasięg skutecznego ognia ma sięgać 40 km. Sama wyrzutnia również została częściowo zautomatyzowana, ale pod względem układu pojazd niewiele się zmienił.

W wyrzutni Bastion-2 zastosowano te same nowoczesne rozwiązania, ale  nawiązuje ona swoim układem do czeskiego systemu RM-70, gdyż zastosowano dłuższe podwozie, na którym znalazło się miejsce dla kolejnych 40 pocisków rakietowych gotowych do natychmiastowego użycia, co skraca proces ładowania. Nie udało się natomiast zastosować planowanego systemu automatycznego przeładowania wyrzutni, co miało umożliwić oddanie drugiej salwy w czasie do 2 minut. Ukraina wyprodukowała jedynie 6 wyrzutni typu Bastion-2 i wszystkie one zostały zaprezentowane podczas defilady 24 sierpnia 2021 roku.  

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama