Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy żołnierze będą się szkolić z obsługi Patriotów w USA?

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Pentagon rozważa możliwość szkolenia ukraińskich sił zbrojnych w obsłudze systemów rakietowych Patriot w Stanach Zjednoczonych, poinformowało w piątek Politico.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według informacji przekazanych przez dwóch urzędników Departamentu Obrony Pentagon rozważa szkolenie ukraińskich sił zbrojnych w zakresie obsługi systemu obrony przeciwrakietowej Patriot w bazie wojskowej w Stanach Zjednoczonych, pisze Politico.

Czytaj też

Od lutowej inwazji Rosji ukraińskie siły zbrojne ukończyły szkolenie w zakresie min. obsługi haubic M777 i HIMARS MLRS. Jednak takie szkolenia odbywały się w Europie Wschodniej, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Do tego momentu żadne szkolenie nie zostało przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, informuje Politico.

Reklama

Tym razem, pisze Politico, Pentagon rozważa możliwość przeprowadzenia całości lub części szkolenia sił zbrojnych Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. Sensowne byłoby przeprowadzenie szkolenia w Fort Sill w Oklahomie, gdzie znajduje się większość instruktorów i skomplikowanych symulatorów – powiedział jeden z urzędników. Urzędnik powiedział, że przeprowadzenie szkolenia w Europie byłoby wykonalne, ale wiąże się to z większymi trudnościami logistycznymi.

Czytaj też

Chociaż nie podjęto ostatecznej decyzji, wiadomość, że Departament Obrony rozważa przeprowadzenie szkolenia w Stanach, nadeszła dzień po tym, jak administracja Bidena ogłosiła, że dostarczy jedną baterię Patriot – wyrafinowany system obrony powietrznej przeznaczony do zestrzeliwania nadlatujących pocisków i samolotów — na Ukrainę, aby pomóc w obronie przed rosyjskimi atakami.

Kijów prosił o Patrioty od miesięcy, przypomina Politico, ale jedną rzeczą, która wstrzymywała decyzję USA, była złożoność systemu i długi proces szkolenia wymagany do jego obsługi. Oczekuje się, że szkolenie Ukraińców do obsługi Patriota, co zwykle wymaga udziału 90 żołnierzy zajmie kilka miesięcy, powiedział Pentagon.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. wert

    rzeczą blokującą NIE była złożoność tylko weto niektórych "członków" NATO oraz priorytet jankesów dla utrzymania jedności. Stawiam dolary przeciw orzechom że nacisk MB przekazania niemieckich Patriotów UKR był uzgodniony z jankesami. Niestety gebelsy widzą tylko swój interes. Szkolenie UKR może być(jest) znacznie szybsze bo będzie obejmować nie całośc obsługi ale część bojową. Gorące linie konsultacyjno-serwisowe z fachowcami umieszczonymi w Jasionce rozwiążą resztę

  2. Monkey

    Jakby Amerykanie zdecydowali się na przekazanie Patriotów kilka miesięcy temu, to szkolenie zapewne dobiegałoby właśnie końca. Nie chcieli prowokować Rosji, a Rosja, jak zwykle zresztą, ma cały Zachód gdzieś. Ale, jak to mówią: lepiej późno, niż wcale. Zwłaszcza, że jeszcze nie jest za późno.

Reklama