Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina z nowym pakietem pomocy od USA

Autor. Fot. Bezav Mahmod/Siły zbrojne Szwecj

Opublikowany został kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy, znalazła się w nim m.in. (jak zapowiadano) jedna bateria systemu obrony powietrznej Patriot, amunicja do systemów rakietowych HIMARS czy pojazdy opancerzone. Opracowano także dodatkowy pakiet pomocy, w którym znalazła się m.in. amunicja do postsowieckich/rosyjskich systemów uzbrojenia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pakiet obejmuje wsparcie w wysokości 1 mld dolarów na rzecz zapewnienia Ukrainie "rozszerzonej obrony powietrznej i zdolności do przeprowadzania precyzyjnych ataków" oraz dodatkowo 850 mln dolarów w ramach "pomocy w sferze bezpieczeństwa" - powiadomiła agencja Reutera.

Czytaj też

Wśród pomocy wojskowej znajdzie się:

Reklama
 • bateria systemu obrony powietrznej Patriot
 • pociski rakietowe kal. 227 mm do systemu M142 HIMARS/M270 MLRS
 • 10 moździerzy kal. 120 mm wraz z 10 000 granatami moździerzowymi kal. 120 mm
 • 10 moździerzy kal. 82 mm
 • 10 moździerzy kal. 60 mm
 • 37 pojazdów minoodpornych (MRAP) Cougar
 • 120 pojazdów taktycznych HMMWV (Humvee)
 • 6 opancerzonych samochodów ciężarowych
 • lotnicza amunicja precyzyjna
 • rakietowe pociski przeciwradarowe HARM
 • ponad 2700 sztuk granatników i broni strzeleckiej
 • przeciwpiechotne miny kierowane M18A1 Claymore
 • urządzenia noktowizyjne
 • sprzęt łącznościowy
 • amunicja i sprzęt burzący
 • wkłady balistyczne i inny sprzęt polowy
Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Czytaj też

W dodatkowym pakiecie znajdzie się:

 • 45 000 pocisków artyleryjskich kal. 152 mm
 • 20 000 pocisków artyleryjskich kal. 122 mm
 • 50 000 pocisków rakietowych kal. 122 mm do rodziny systemów BM-21 Grad i jego pochodnych
 • 100 000 sztuk amunicji czołgowej kal. 125 mm
 • fundusze na szkolenie, utrzymanie i konserwację sprzętu
 • terminal SATCOM

Przekazanie tak dużej ilości efektorów w kalibrach postsowieckich/rosyjskich pokazuje dalszy sens przekazywania tego typu sprzętu Ukrainie przez państwa sojusznicze, czy to z własnych rezerw lub zakupowanych w różnych miejscach świata.

Reklama

Komentarze (7)

 1. BadaczNetu

  Ciekawe skąd pochodzi ta amunicja 122/125/152mm.

  1. X

   No właśnie. (i to jest jedyny racjonalny komentarz, jak na razie)

  2. Macminik

   Jak wskazują plotki, Amerykanie skupują co się da z postsowieckiego sprzętu w krajach afrykańskich i azjatyckich. Wbrew pozorom, jest tego tam całkiem sporo.

  3. .-.

   Z magazynów w Polsce, Rumunii, Słowacji, i innych pomniejszych posiadaczy.

 2. john3b

  Dostarczenie tej broni to niepotrzebna eskalacja ze strony USA, do tej pory był pat na Ukrainie sprzyjający rozwiązaniom pokojowym, dobrze o tym wiedzą Niemcy, dla tego nie chcieli dostarczyć Patriotów, żeby nie zaburzyć tej kruchej szansy na pokój. Ale to są Niemcy, kraj dotknięty, doświadczony wojną, teraz można powiedzieć miłujący pokój, dla Polaków chlebodawca. A my tylko kąsamy rękę, która nas karmi i opiekuje się, żebyśmy czegoś, z namowy USA, głupiego nie zrobili. A kolejna sprawa należy pamiętać, że tak jak Niemcy tak i Polska ma dług wobec Rosji za wyzwolenie z nazizmu zafundowanego europie przez USA.

  1. Otas

   Pokój będzie jak Ukraina wypędzi Orków ze swoich terenów. To może jednak osiągnąć jedynie otrzymując kolejne dostawy sprzętu. Tylko ruski troll może sugerować, że obecna sytuacja sprzyja pokojowi ...Orki okupują nadal Ukraińskie terytoria i niszczą infrastrukture krytyczną.

  2. Ivan nie pisz bzdur

   o patrzcie ruskie zwierze! Gdzie się pisać nauczyło? Najmądrzejszy w wiosce?

 3. GB

  Ciekawe kiedy te Patrioty pokażą się w Ukrainie. Należy zakładać że decyzja była parę miesięcy temu i przez ten okres Ukraińcy się szkolili. Teraz jak są gotowi to decyzję ogłoszono. No i po drugie, skoro są Patrioty to będą i F-16.

 4. wert

  coś ci jankesi niekumaci. Gdyby się skonsultowali z gebelsami albo naszą Targowicą wiedzieliby że na UKR Patriotów NIE wolno WYSYŁAĆ

  1. Marcyk

   Za dużo oglądasz jednej telewizji !! Warto korzystać z kilku źródeł informacji a nie powielać jeden przekaz !!

  2. X

   Zawsze mogłeś do nich zadzwonić. Macie tam chyba jakiś numer do Waszyngtonu..?

  3. GB

   X - z PiSem nikt normalny nie bedzie rozmawiać.

 5. Jan z Krakowa

  Widać właśnie kolejny kaputt polityki niemieckiej (+ teraz pajaców z UE) polegajacej na tworzeniu “Lizbony- Władywostoku” (razem z Iranem i Koreą Płn.) kontra interesom USA i Europy Środkowo -Wschodniej (i wcale nie przeciwko Chinom). Ale się to bractwo dobrało. Od I. wojny św. polityka niemiecka okresowo ponosi kaputt. Takich mają polityków -- intelektualnie i moralnie kiepskich. A Stany skutecznie kontrują te pomysły -- jak widać. Nb. ta “Lizbona-Władywostok”, ale przeciwko Chinom, to jest stary pomysł Brzezińskiego -- kiedy się jeszcze tam w Ameryce łudzono co do polityki Niemiec, Francji, a takze Rosji (po resecie). No, ale są w USA madrzy ludzie. Tanim w sumie kosztem, przez dostawy broni USA kontrują to bractwo, które nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia dla Europy (i to całej) jakie generują.

 6. szczebelek

  Ukraina w dalszym ciągu korzysta ze sowieckiego sprzętu, więc amunicja się przyda.

 7. leiter84

  Szkoda że dopiero teraz, czekali 300 dni żeby przekazać amunicję. Gdyby Ukraina dostała podobne wsparcie już rok temu, ta bezsensowna, brutalna wojna trwała by zapewne o wiele krócej.

  1. CzarnyRycerz

   Co Ty człowieku za baśnie opowiadasz. W 1 kolejności poszły ogromne ilości amunicji i pojazdów z krajów posiadających sprzęt poradziecki jak Polska czy Czechy. Potem masowo transportowano amunicję w radzieckim kalibrze samolotami z krajów, które chciały ją sprzedać (często podstawieni pośrednicy). Teraz przesyłają kolejny ogromy pakiet amunicji prawdopodobnie z jakiegoś kraju Afrykańskiego, z którym udało się dojść do porozumienia. Ty myślisz, że to się magicznie pstryknięciem palców załatwia. Polityka, ciężkie pieniądze i czas.

  2. Dudley

   Chyba bezsensowna dla ciebie. Uczestnicy tego konfliktu mają określone cele, nie koniecznie szybkie jej zakończenie jest priorytetem. Gdyby spojrzeć na wojnę ze strony polskiej racji stanu. To szybkie zwycięstwo Ukrainy nad Rosją, nic naszemu krajowi dobrego nie przyniesie, a wręcz przeciwnie.

  3. Rio

   bajkopisarz pierwszej próby

Reklama